Jaroslav Bašta: Z dostupných zpráv jsem pochopil, že zůstal velvyslanec, vypovězen byl ale jeho zástupce, dále celý hospodářský úsek a politický úsek. Konzulární úsek dotčen nebyl, ten by měl fungovat dál. Bez podpory hospodářského úseku to bude více než problematické. To říkám s ohledem na své vzpomínky na to, jak to na ambasádě funguje. Toto konkrétní snížení stavu je velké, redukce pracovníků ambasády způsobí velké problémy.
Proč se aktualizovala stará kauza Vrbětic, tento „kostlivec“, který vypadl ze skříně?
V tomto případě jsou všechny limity překročeny. V pátek před tiskovkou vicepremiéra a premiéra jsem psal komentář pro První zprávy. Tam jsem upozornil, že diplomatická válka běží v plném proudu.
V minulosti se vypovídání diplomatů dělalo v systému, kdy fungovalo mezinárodní právo a většinou to byla předzvěst válečného konfliktu. Mám pocit, že Američany velmi rozhořčil způsob, jakým jim bylo sděleno vypovězení jejich deseti diplomatů z Moskvy, resp. spolu s dalšími sankcemi, které to doprovází. Velvyslance USA si nyní nezavolal ministr zahraničních věcí Ruska, jak bývá zvykem, ale rovnou pobočník Vladimira Putina Jurij Ušakov – doporučil americkému velvyslanci, aby neprodleně odjel na konzultace domů, to také svědčí o tom, že situace je vyhrocená, že vážně balancujeme na hraně velké války.
Zdá se Vám obvinění dvou Rusů, důstojníků GRU, v kauze Vrbětice věrohodné? Prý se brzy uvolní další informace. V případě Salisbury jsme se nakonec nic moc nedozvěděli a vše zůstalo v rovině „highly (overwhelmingly) likely”… Myslíte, že zde to bude jiné?
Tady bude platit bonmot Alberta Einsteina, který tvrdí, že neví, jakými zbraněmi se povede třetí světová válka, ale je přesvědčen, že ví, jaké zbraně budou použity ve čtvrté – budou to prý kyje a kameny. Pokud by došlo ke konfliktu, kyne nám přesně takováto perspektiva globálního jaderného vyhlazení, a to je ta ještě optimistická, která předpokládá, že to někdo přežije.Jsme ve velmi podobné situaci jako v době karibské krize (1962) nebo jako za časů osudových okamžiků roku 1983, kdy (několikrát to připomínal Jan Schneider) Oleg Gordějevský upozornil Západ na kritický moment ve vztazích, takže Západ vzápětí uznal, že by to neměl s vojenským cvičením Able Archer 83 přehánět, protože Rusové si situaci tehdy vyhodnotili jako přípravu Západu na invazi na sovětské území. Západ se stáhl zpět a válka nevypukla. Teď tady nevidím na západní straně nikoho, kdo by šlapal na brzdu. Pokud znáte historii, vzpomeňte na situaci před první světovou válkou. Nepřipravené Rakousko-Uhersko bylo celé žhavé jít do války, ačkoli ti rozumnější tušili, jak to skončí.
V Rusku jsem byl pět let. Neomezil jsem se na pobyt v Moskvě. Hodně jsem cestoval po Ruské federaci, navštívil jsem asi 60 regionů…
Když jsem přijel na Ukrajinu, do Kyjeva, vnímal jsem toto město jako větší provinční, ve kterém trochu ustrnul SSSR. Tak nějak by to asi vypadalo i v Rusku, kdyby v Ruské federaci vládl Boris Jelcin ještě jedno volební období navíc a kdyby nebyl skončil v prosinci roku 1999, resp. kdyby všechnu moc dál drželi oligarchové. Ukrajina je výstavní skříní systému, který je založen výhradně na moci vzpomenutých oligarchů…
Pane Bašto, díky za rozhovor.