Svět ruskýma očima 603

Zajoch
21. 3. 2021     Outsidermedia

Zavedení očkovacích pasů má prý být záchranou turistické sezóny * Úkolem ruské vlády je připravit dobré podmínky pro investování doma * Jak dlouho již trvá hloupě páchnoucí historie kolem ruského sportu * Krize s kovidem, aneb začátek konce EU * Čeká nás eskalace vztahů RF a USA

Namísto opony železné bude opona vakcínová?

Anton Kulikov
12. března 2021

V EU se už několik týdnů posuzuje „očkovací pas“. S takovými certifikáty je dost problémů, ale zavedení pasů je nevyhnutelné.

Zdroj z EU informoval, že „očkovací pas“ bude v EU respektovaný, jen pokud bude očkováno preparáty schválenými Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA). Návrh ohledně pasu bude podán dne 17. března. Proč budou platná jen očkování preparátem schváleným EMA, je jednoduché. Vakcíny jiných společností nespadají pod odpovědnost EU a ta nekontroluje jejich kvalitu.

Člen EK pro justici Didier Reinders „jasně uvedl, že členové EU mohou své občany očkovat jinými než schválenými vakcínami, avšak tito občané nedostanou licencované cestovní doklady“. Dosud byly schváleny jen čtyři očkovací látky, a to Pfizer-BioNtech, Astra-Zeneca, Moderna a Johnson & Johnson. Samozřejmě je přislíbeno, že „očkovací pasy“ budou existovat jen do skončení pandemie. Ale je známo, že není nic stálejšího, než to dočasné.


Vakcínová opona?

Úředníci EU fakticky spouštějí „závoru“ před občany zemí EU, kteří jsou očkováni ruskou nebo čínskou vakcínou, protože ty nejsou registrovány EMA. Nyní se v EMA pracuje na Sputniku-V, ale nelze vyloučit, že schvalovací postup bude uměle zpožděn. Nedá se ani vyloučit pokus o znemožnění rozšíření ruské vakcíny v zemích EU.

Zavedení „očkovacích pasů“ prý má být záchranou turistické sezóny. Není jasné, jak se například bude hledět na ruské turisty očkované Sputnikem-V. Zda budou moci navštěvovat evropské země.

Perspektiva vydání „očkovacích pasů“ je naprosto reálná. Ale být to nemusí. Kolem toho je pořád relativně hodně otázek, ale méně odpovědí na ně.

Převzato z Pravda.ru

***

Putin poradil podnikatelům, aby raději investovali doma

13. března 2021

Při nejistotě na světových trzích je pro ruské společnosti výhodnější investovat doma. Doporučil to Vladimir Putin na jednání o opatřeních ke zvýšení investiční aktivity. Uvedl: „Vedoucí společností a akcionáři musí sami přijímat rozhodnutí spojená s investiční aktivitou a plány. V podmínkách velké nejistoty je lépe investovat doma. Je zde klidněji a je to nadějnější.“

Podle prezidenta musejí ruské společnosti „směrovat dividendy a rozmisťovat prostředky na rozvoj vlastních nebo nových podniků v Rusku“, a ne je umisťovat do „tichých přístavů“. Nyní je úkolem vlády připravit dobré podmínky pro takové domácí investování.

Putin dále uvedl: „Kvůli tomu bych chtěl pověřit vládu, aby společně s podnikatelskými sdruženími vypracovala návrh pro daňovou legislativu. Je potřeba systém opatření ke stimulování společností k tomu, aby šly zisky na financování investičních projektů v Rusku.“

Prezident pověřil Federální daňovou službu, aby sledovala zisky a investiční aktivity největších domácích společností a v každém čtvrtletí bilancovala stav příjmů, jak jsou příjmy použity, zda jsou peníze vkládány do nových investic, infrastrukturálních, sociálních nebo ekologických projektů.

Prezident Putin poznamenal, že v průběhu krize byly efektivní společnosti, které pracovaly pro dlouhodobou perspektivu. Zdůraznil: „A naopak, i v naší zemi vidíme, jako je tomu v celém světě, s jakými vážnými problémy se střetávají společnosti, které v honbě za okamžitým výsledkem zapomínají na práci pro budoucnost.“ Navrhl vládě, aby spolu s největšími ruskými společnostmi posoudila možnost podpory takových dlouhodobých podnikatelských modelů.

Převzato z News.mail.ru

***

Hlas Mordoru: Jak dlouho bude ještě pokračovat neutrální potupa

13. března 2021

Dnes došly podivné sportovní zprávy. Sportovní arbitrážní soud zakázal ruskému národnímu týmu používat namísto státní hymny píseň Kaťuša. Je prý nepřijatelná, že je příliš vlastenecká a příliš spojená s Ruskem a vyzývá k vítězství. Je celkově nepřijatelná, její užití je prakticky na pokraji trestného činu.

Ano a ruská sborná v podstatě není. Lépe řečeno fyzicky je, ale nemá právo nazývat se národním týmem země. Jako kdyby to byla potupa. Musí nastupovat pod neutrální vlajkou, v neutrální uniformě a celkově musí být všechno neutrální. Dokonce i píseň. Asi by to měla být nějaká Billlie Jean do Jacksona. Ale jaká drzost a umanutost, oni si zvolili Kaťušu. A z ní padá asi na dost lidí jakási nepříjemná tíseň.

Churchill prý řekl: „Pokud země zvolí mezi válkou a potupou potupu, dostane se jí válka i potupa“. Neznám všechno, co se vaří v ruském sportovním světě. Možná tam někdo myslí, že v daném případě byla zvolena válka, jenže nejsou vidět žádné její výsledky. Ani vítězství, ani porážka. A to co je, to je, promiňte, jedna velká potupa.

Jak dlouho již trvá hloupě páchnoucí historie kolem ruského sportu? Všechno začalo, když Rodčenkov očernil Rusko. Samozřejmě, že v Rusku existuje doping. Je přece v každém sportu každé země. A Rusko zde zdaleka není na předním místě. Doping je legalizován z důvodů lékařských indikací, jinak tupě odstraňují sportovce, u nichž byl zjištěn. Podobně jako když se do organismu dostal náhodně s potravou, nebo během sexu. Takových případů jsou stovky, ale ani jedna ze zemí, v nichž se to stalo, nebyla postižena takovým divokým útokem jako Rusko.

Zlé je, že Rusko mohlo tuto válku vyhrát. Ano, těžce, bylo potřeba hodně peněz na dobré právníky, ale šlo to. Důkazem je množství vyhraných soudů, u nichž se samotní sportovci rozhodli hájit svoji čest a důstojnost. A soudy je uznali nevinnými a někdy jim dokonce vraceli ceny dříve jim odebrané. Další důkaz je účast ruských sportovců na mezinárodních soutěžích federací v různých disciplínách. Tam málo koho znepokojuje tato historie a kontrola dopingu je tam přísnější. Ruští sportovci jsou prakticky pod mikroskopem.

Existují jakési dva světy – olympijský s WADA, a ten, v němž žije ostatní sport. Vypadá to, že nemají svůj průsečík. Ruští sportovci mají v mnoha soutěžích dobré výsledky, nikdo si na ně nestěžuje, ale u olympiád jako kdyby byla neporazitelná zeď. Nekonečná obvinění a co jiného říci – potupa. Jaké to budou olympiády, na nichž nebude ruská vlajka. Jako kdyby toto byl hlavní cíl olympiády, to je nepochopitelné. Když už to nejde jinak, tak alespoň takto Rusko potrestat. Potrestat za to, že se lidé z Krymu chtěli spojit s Ruskem, za to, že Rusko zachránilo Sýrii před zničením, za to, že Rusko stále ještě existuje. Tak alespoň ať není na olympiádě.

Dá se pochopit, že vést válku s protivníkem, který nedodržuje žádná pravidla, by dalo nejasný výsledek. Ale přesto by mohli ruští sportovní funkcionáři alespoň zkusit se poprat o čest země. Nemuseli by se sklánět před MOV a WADA. A nejen oni. I sportovci. Oni sami rádi vystupují pod „neutrální vlajkou“? Je jasné, že smyslem jejich života je sport, dává jim výdělek, mohli by hodně ztratit. Ale mělo by jim stát za to zachovat cosi vyššího.

Tato historie neskončí s touto olympiádou. Rusko budou hanobit jak to jen půjde, i když jen na tomto bitevním poli. Mohou jen to, ale pocítili svoji sílu. Bohužel Rusko ukázalo svoji slabost.

Převzato z News-front.info

***


Evropská unie se podobá paprsku světla mrtvé hvězdy

Vladimir Malyšev
16. března 2021

Francouzský list Le Figaro publikoval článek Laurenta Herbleho „Krize s kovidem, aneb začátek konce EU“. V období koronaviru se na Západě stalo módní přičítat mnoho politických a hospodářských událostí jeho vlivu. Francouzský novinář učinil totéž tím, že poukázal na to, jak silně za rok koronaviru poklesla evropská ekonomika. Vinu klade na vedení EU. Odchod Británie z EU pokládá za precedent, neboť se ukázalo, že může být výhodnější stát mimo EU než uvnitř.

Herble píše: „EU, to je parazitující byrokratická struktura, která nijak neslouží našim zájmům. EU nás nezachránila před finanční, hospodářskou, ani zdravotní krizí. EU … byla pouze trhem pro nadnárodní korporace USA nebo Číny. … USA nám i nadále vnucovaly svoji vůli, pokutujíce naše společnosti, odstoupily od jaderné dohody s Íránem, když se jim zachtělo. … EU nás zbavila zbraní proti krizi v ochraně zdraví. … Když byla dříve menšina Francouzů, kteří si přáli opustit EU, dnes je to jiné. V poledních měsících se stále zvyšuje počet těch, kteří by to chtěli.“

Herble si také všímá množství peněz, které USA i EU vyčlenily na „boj s koronavirem“ na podporu hospodářství a obyvatel. Jde o 5 bilionů USD a 300 miliard EUR. Pomoc, krom plnění svého zadání, se také využívá k nafukování finančních bublin, které jednou prasknou.

Francouzského pozorovatele znepokojuje to, kdo zvítězí v konkurenčním boji korporací, výrobců léků. Lituje, že EU vede jednání pomalu (s USA), takže většina evropských zemí začíná namísto americké nakupovat ruskou a čínskou vakcínu, .

Napětí mezi francouzskými zastánci a oponenty odchodu z EU ukazují i Le Monde: „Půl druhého roku do prezidentských voleb ve Francii by pro pro Marine Le Penovou hlasovalo přibližně tolik voličů jako pro Macrona.“ Jeden z hlavních bodů předvolebního programu Marine Le Penové může být referendum ohledně dalšího členství Francie v EU.

Le Penová ve své vítězství v prezidentských volbách v roce 2022 věří. Říká, že má nyní na zodpovědnosti uklidnit Francouze. Má rok na to, aby jim vysvětlila svůj program, aby politice dala nový význam a především, aby obnovila spojení s francouzským lidem, jak sama říká.

Podle nedávného průzkumu veřejného mínění pro Le Monde a francouzský rozhlas si 56 % Francouzů myslí, že by Le Penová mohla v prezidentských volbách zvítězit a vést stát.

Podle informace The Washington Post navrhoval prezident Trump francouzskému prezidentovi, aby Francii z EU vyvedl. Sliboval mu, že v případě vystoupení Francie z EU navrhne Francouzům dvoustrannou obchodní dohodu za lepších podmínek, než má Francie s EU.

Marine Le Penová ještě v roce 2016 říkala, že pokud Francie opustí EU, ta přestane existovat.: „Důvod je prostý. Obě opory, na nichž je postavena Evropská unie, to je Schengen a euro, se bortí. … EU je podobná paprsku světla mrtvé hvězdy.“

Převzato z Fondsk.ru

***


Biden vyjevil americký strach z Vladimira Putina

Oleg Ladogin
18. března 2021

Nedá se předpokládat, že odvolání velvyslance RF z USA povede k normalizaci vztahů Moskvy a Washingtonu, čeká nás jejich eskalace.

Ruská média otupila prohlášení Bidena pro ABC News. Originál zněl tak, že Biden považuje Putina za vraha, ale RIA Novosti z toho udělaly prohlášení, že Biden Vladimira Putina zná. Ve většině ruských publikování této zprávy se Bidenovo prohlášení prezentuje v souvislosti s údajným zasahováním do prezidentských voleb v USA v roce 2020. Podle autora článku je to zbytečné a překrucuje to skutečnost. Moderátor se ptal: „Tak znáte Vladimira Putina. Myslíte, že je vrah?“ Biden zřetelně odpověděl: „Ano, myslím.“ Rozhovor byl připraven k úmyslné provokaci. Osmasedmdesátiletý Biden už vykazoval známky demence a bylo vidět, že se při čtení ze čtecího zařízení pletl.

Za připomenutí stojí, že před ním jediný americký politik nazval Vladimira |Putina vrahem, a to byl McCain. Ten tvrdil, že s ruským prezidentem nelze najít společný jazyk a že je potřeba vrátit se k Reaganově koncepci „mír za pomoci síly“.

Personalizace hrozby v projevech americké administrativy byla i dříve. Na Mnichovské konferenci o bezpečnosti Biden vykládal, že se „Putin snaží oslabit Evropany, evropský projekt a naši alianci NATO. Akcent na Putina je náznakem pro elity, že má být zbaven moci.“ Tvrdí se, že „Putin musí odejít“. Podobně se mluvilo o Asadovi v Sýrii.

K velké nelibosti zástupců Demokratické strany se nepodařilo marginalizovat a vytlačit z politické scény Trumpa. Nyní využívají téma „ruských zásahů“ do amerických prezidentských voleb, aby připomenuli údajné nepřátelské akce Ruska spojené s Trumpem.

Americká liberální media často obviňovala Trumpa z jeho obdivu k Putinovi. Biden je pravý opak „měkkého“ Trumpa a slibuje Putina ztrestat.

Nová administrativa Bílého domu nedává důvod k iluzím. Bidenův tým je složen z úředníků nainstalovaných Clintonovými, a ti zorganizovali válku v Jugoslávii, v Gruzii a dopomohli ke státnímu převratu na Ukrajině. Stará kolej jejich politiky bude dříve či později směřovat ke konfrontaci s Ruskem, i když logičtější by byl pravý opak, aby nedošlo ke sblížení Ruska a Číny kvůli americkému nátlaku.

Hlavní podíl občanů si nyní plně neuvědomuje, jak velké je „žhavení“ mezistátních vztahů USA a RF. Zřetelný důraz na takové zprávy by mohl silněji spojit veřejnost okolo ruského prezidenta, protože hrozba vážných střetů ruských a amerických zájmů není nijak virtuální. Příkladem toho je zostření situace na Ukrajině.

Ruské ministerstvo zahraničí oznámilo, že velvyslanec RF v USA Anatolij Antonov byl odvolán ke konzultacím do Moskvy. K jeho povolání byla použita měkká formulace:

Zacharovová uvedla: „Pro nás je hlavní stanovit, jaké mohou být cesty k nápravě rusko-amerických vztahů, které Washington v posledních dnech přivedl do slepé uličky. Máme zájem, aby nedošlo k jejich nevratné degradaci, pokud si Američané uvědomí rizika s tím spojená.“

Dokonce i v takové situaci ruské ministerstvo zahraničí hledí „otupit ostří“ a očekává, že si Američané budou vědomi rizik toho, co řekli. K tomu je dobré se podívat na komentář zástupkyně šéfa vedoucí tiskové služby ministerstva zahraničí USA Porterové: „Co se týká spolupráce s Ruskem, dali jsme na vědomí, že s nimi budeme spolupracovat tak, jak to vždy bude vyhovovat jen zájmům USA. Jsou-li možnosti, aby naše vztahy s Ruskem byly konstruktivní, je v našich zájmech spolupracovat.“ Ještě jasnější postoj předvedla Psaki: „Naše administrativa bude ke vztahům s Ruskem přistupovat jinak než předešlá. Budeme přímočaří a přímo konat tam, kde se vyskytnou otázky, které u nás vyvolají znepokojení.“

Útok Bidena na adresu ruského prezidenta Putina nebyl žádnou chybou a tím víc ne nepovedenou improvizací, ale promyšlený a věcný postoj USA. Budou následovat další kroky. Proto se musí Rusko připravit ne toliko promyšlenou strategií komplexních a koordinovaných akcí, ale také tak, aby  Američané byli nuceni uvažovat, jak zareagují.

Převzato z Russtrat.ru