Přehled vývoje od počátku roku přinesl dnes švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung (NZZ). Výběr dobře ilustruje, oč při celé migraci jde – o obchod s lidmi, pašeráctví a falešné (a výdělečné) pojetí „lásky k bližnímu“:
– Podle interní zprávy Frontexu nejsou síly EU schopny jednoznačně rozptýlit obvinění z možného porušování základních práv. Agentura Frontex je těžce kritizována, protože média uvedla, že řecká pohraniční stráž opakovaně nelegálně nasměrovala čluny s migranty zpět do Turecka. Úředníci agentury Frontex prý v některých případech byli poblíž a nezabránili tomu. Několik agentur EU vyšetřuje tato obvinění.
– Řecký ministr pro migraci Notis Mitarakis popřel tvrzení, že Řecko násilně vytlačuje migranty z řeckých vod (pushback), aniž by jim dalo šanci požádat o azyl. Tato obvinění jsou „součástí komplexní strategie falešných zpráv“, kterou Turecko prosazuje prostřednictvím některých nevládních organizací a sítí pašeráků, řekl Mitarakis pro řecké noviny „To Vima“ (14. února). Předchozí vyšetřování agenturou EU pro ochranu hranic Frontex a řeckou pobřežní stráži obvinění nepotvrdila, uvedl Mitarakis.
– Podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) pašeráci naházeli u pobřeží východoafrického státu Džibuti desítky uprchlíků do moře. Nejméně 20 lidí se údajně utopilo. Jak ve čtvrtek (4. března) oznámila organizace OSN, loď ve středu (3. března) dorazila do Jemenu s více než 200 migranty. Krátce po odchodu z hlavního města Džibuti pašeráci vyházeli asi 80 lidí z lodi. Podle přeživších byla loď přeplněná. Mezi utopenými byla údajně řada dětí. Šéfka IOM v regionu, Stéphanie Daviot, uvedla, že incident je jen dalším důkazem, „že zločinci nadále zneužívají za účelem zisku lidi, kteří se zoufale snaží zlepšit svůj život a nezajímají je následky“. V říjnu již při podobných incidentech zemřelo nejméně 50 migrantů.
– Italské soudnictví vyšetřuje čtyři lidi z humanitární organizace Mediterranea Saving Humans. V září 2020 přivezla soukromá italská loď Mediterranea „Mare Jonio“ do Pozzalla na Sicílii 27 migrantů. Podle zpráv agentur státní zástupce Ragusa na Sicílii vyšetřuje, zda jde o případ převaděčství. V té době „Mare Jonio“ převzal lidi od obchodní lodi přepravní společnosti Maersk. Je podezření, že došlo k ilegálnímu toku peněz.
– Pomocná organizace Sea-Watch zachránila 45 migrantů z člunů v centrálním Středomoří. Mezi lidmi bylo 13 nezletilých osob bez doprovodu, oznámila organizace se sídlem v Berlíně v pátek (26.02.). Zachránění jsou na lodi „Sea-Watch 3“ a je jim poskytována lékařská péče.
– Posádka španělské pomocné lodi „Open Arms“ tvrdí, že má povolení přivést na Sicílii 146 zachráněných migrantů. Úřady přidělily loď do italského přístavu Porto Empedocle poblíž Agrigenta. Tým lodi zachránil migranty během několika víkendových misí ve Středozemním moři z malých libyjských člunů, za situace, kdy byly metrové vlny, uvedla tato soukromá organizace na Twitteru.
– Agentura OSN pro uprchlíky (UNHCR) ostře kritizovala evropské státy, které odmítají uprchlíky na hranicích. Jsme znepokojeni tím, že se tento postup široce používá, oznámila organizace OSN ve středu (27. ledna) v Ženevě. Na některých místech jsou lidé vytlačováni zpět násilím a tyto zprávy se množí, uvedla zástupkyně vysokého komisaře pro uprchlíky Gillian Triggsová. V minulosti například uprchlíci hlásili vytlačení člunů ze strany řecké pobřežní stráže. Agentura pro uprchlíky uvedla, že lidé, kteří uprchli přes státní hranici, byli také odsunuti. Nekontroluje se, zda potřebují ochranu. V roce 2020 přišlo do EU 95 000 lidí, což je o 23 procent méně než rok předtím.
Potud NZZ.
Je jasné, že OSN a EU budou neustále tlačit na přijímání dalších a dalších migrantů a kritizovat jakoukoli snahu o omezení migračních toků. Budou podporovat turecký obchod s uprchlíky a hanět Řecko. Budou i nadále podporovat kvetoucí obchod s lidmi a počet obětí tohoto nelidského obchodu pod zástěrkou pomoci se bude neustále zvyšovat. Našel jsem výstižný popis falešného lidství v úvodu jednoho článku na webu Nadhled: „Jedním ze znaků nynější doby se stal stav, ve kterém se nachází řada stran, jednotlivých politiků, aktivistů, neziskových organizací a různých komerčních subjektů. Tím stavem je falešná solidarita, která na rozdíl od přirozené postrádá skutečnou lidskost a touhu pomáhat tam, kde je to skutečně třeba. Přestože je kolem nás plno lidí, kteří by pomoc potřebovali, výše uvedení si vyloženě vyhledávají ty, kterým svou podporu nabízejí, vnucují a zároveň na ní vydělávají. Někdy napřímo a ekonomicky, jindy skrytě a politicky, což nic nemění na tom, že v důsledku také vydělávají.“
Je čas začít pojmenovávat věci a události pravým jménem. Migrace je jen jiná verze obchodu s lidmi. Cílem není pomoc, nýbrž zisk. „Kolaterální škodou“ je pak rozvrat nejen těch států, převážně afrických, ze kterých houfně utíkají mladí lidé za vidinou lepšího života v Evropě, ale i Evropy samotné. Půjde-li to tak dál, Evropa nebude útočištěm pro nikoho.