14. 2. 2021 Syrian Lebanese Daily Newsroom
Chálid Al-Asa’ad, vysoce uznávaný šéf archeologie ve městě Palmýra byl v roce 2015 sťat poté, co odmítl předat cenné starožitnosti, které schoval na bezpečném místě před bojovník Islámského státu (DAESH).
(Na snímku Chálid Al-Asa´ad ve sbírkách palmýrského muzea)
Al-Asa´ad v letech 1963 až 2003 působil jako generální ředitel Oddělení starožitností a muzeí v Palmýře. V srpnu 2015 byl zajat bojovníky DAESH a byl mučen a sťat poté, co odmítl odhalit svým únoscům cestu k artefaktům, které skryl na bezpečném místě, když se fanatická skupina přiblížila k Palmyře. Když zemřel, bylo mu 81 let.
Syrská média a komunikátoři minulou neděli informovali, že ostatky Al-Asaada se nalezly mezi třemi těly zajatců DAESH nalezenými v oblasti Kahlun, 10 kilometrů východně od Palmýry. Budou provedeny testy DNA k potvrzení jejich identity.
V měsících po atentátu na Al-Asa’ada zločinecká skupina fanatiků zničila Vítězný oblouk ve Palmýře, chrámy Bel a Baalshamin a Lev Al-lāt. Muzeum Palmýra bylo vypleněno a sochy s lidskými postavami byly odtrhnuty. Amfiteátr byl používán pro veřejné popravy.
Na konci roku 2016 fanatici DAESH znovu obsadily město poté, co jej síly syrské armády nakrátko osvobodily. Brzy poté, v lednu 2017, extrémisté zdecimovali více starověkých míst v Palmýře, včetně Tetrapylonu a části římského divadla.
Syrské národní síly vedené Syrskou arabskou armádou osvobodily město a jeho okolí v březnu 2017.
Zatímco doposud byly některé z poškozených artefaktů obnoveny, je již plánována zásadní rekonstrukce místa a jsou podnikány její první kroky.
V roce 2019 byl DAESH vytlačen z většiny obrovského území, které ovládl mezi Irákem a Sýrií. Ozbrojenci však v obou zemích zůstávají aktivní, a to ve formě malých buněk, které v případě Sýrie pokračovaly v útocích na civilisty a vojenské pozice, zejména v poušti Homs a východně od řeky Eufrat v provinciích Deir Ezzor a Hasaka. V obou případech jsou pod přímou ochranou amerických okupantů nebo nepřímo prostřednictvím jejích místních agentů.
Syrský mučedník kultury
Archeolog Chálid al-Asa’ad se narodil v roce 1934 a má titul z historie na univerzitě v Damašku. Podílel se na vykopávkách a restaurátorských pracích v Palmyře s mnoha zahraničními archeologickými expedicemi. Přispěl k rekonstrukci více než 400 celých sloupů dlouhých palýrských sloupořadí. Pomáhal při rekonstrukcích chrámu Baalshamin, chrámu al-Lat, sloupů, platformem a schodů v amfiteátru.
Objevil také 700 stříbrných mincí ve starověkém městě Palmýra a přispěl k objevení neporušeného mozaikového panelu ze 3. století n. L. Získal syrský řád za zásluhy a medaile za zásluhy od Francouzské republiky, města Boloně a Tuniské republiky.
Jeho ztráta zasáhla širokou mezinárodní komunitu.
„Zabili ho, protože nezradil svou hlubokou oddanost Palmýře,“ řekla Irina Boková, která byla v době jeho smrti generální ředitelkou UNESCO. “Palmýře zasvětil svůj život, odhalil vzácnou historii města a interpretoval ji, abychom se mohli dozvědět o tomto velkém městě, které bývalo křižovatkou starověkého světa.”
Když se fanatici ISIS přibližovali k městu, tři Al_Asa´adovi synové a jeho zeť, kteří jsou také archeology, uprchli do Damašku se stovkami cenných starožitností z muzea v Tadmoru (moderní město Palmýra), Osmdesátník archeolog ale odmítl uprchnout z města.
„Jsem z Palmýry,“ řekl Al-Asa’ad, „a zůstanu tady, i kdyby mě měli zabít.“