Ve sdělovacích prostředcích hlavního proudu jste se mohli dočíst, že volitelé včera v jednotlivých státech USA údajně „zpečetili volební vítězství Joe Bidena“. Mainstream vám jaksi zamlčel některé velmi zajímavé informace, které tuto jejich v podstatě dezinformaci uvádí na pravou míru. Je pravda, že ve všech státech USA se včera sešli volitelé na shromáždění volitelů, aby odevzdali své hlasy ve prospěch jednoho z kandidátů na prezidenta USA. V pěti státech se však sešli dvě konkurenční skupiny volitelů z nichž každá hlasovala pro jiného kandidáta.
V USA není volba prezidenta přímou volbou. Občané sice odevzdávají ve volbách svůj hlas pro kandidáty na prezidenta a viceprezidenta. Nejvyšší vládní představitele USA však volí tzv. volitelé za každý stát. V několika státech jsou volitelé vybrání podle podílu, jaký kandidáti získali na odevzdaných hlasech. Ve většině států však strana, jejíž kandidát získal více hlasů, dostává možnost vyslat na volební shromáždění všechny své volitele za stát. Podle Ústavy USA a volebních zákonů příslušných států obě kandidující strany jmenují své volitele již před volbami. Podle toho, jak dopadne hlasování občanů ve volbách, je většinou jedné ze skupin dána pravomoc na volebním shromáždění odevzdat hlasy za stát pro některého z kandidátů. O jejich hlasování se vyhotoví zápis, který je zasílán nejvyššímu archiváři USA a předsedovi Senátu Kongresu USA.
V Michiganu se podle informací sítě místních novin The Epoch Times po zásahu odvolacího soudu na základě žaloby bývalé generální prokurátorky Sidney Powellové, zastupující Donalda Trumpa, mohly sejít 2 skupiny volitelů. Republikánští zástupci odevzdaly hlasy pro úřadující prezidenta Donalda Trumpa a volitelé za „Demokratickou“ stranu dali hlasy kandidátu na prezidenta Joe Bidenovi a na viceprezidentku Kamalle Harrisové. Oba protokoly o hlasování byly na základě prozatímního příkazu odvolacího soudu opatřeny pečetí státu Michigan a byly odeslány hlavnímu archiváři USA a předsedovi Senátu Kongresu USA.
“Odeslání více než jedné listiny o výsledku hlasování volitelů není nic neslýchaného. Je naší povinností vůči obyvatelům Michiganu a vůči Ústavě USA poslat další listinu voličů, pokud jsou volby kontroverzní nebo sporné – a jasně to tak je,” vysvtělil The Epoch Times volitel Meshawn Maddock.
Teprve až budou pravomocně rozhodnuty žaloby proti podvodům, soud, který bude jako poslední rozhodovat, určí, která sada má být použita při finálním sčítání hlasů prováděném předsedou Senátu Kongresu USA 6. 1. 2021. Nejde o žádnou novinku. Tento způsob byl již v minulosti použit v roce 1960 při volebním souboji Johna F. Kennedyho a Richarda Nixona, který byl rovněž provázen soudním spory o volební podvody.
Ve třech státech se sešli 2 „party“ volitelů na odlišných místech. Jejich jednání se neslo v duchu boje mezi státními kongresy a úřady guvernérů. V Georgii, Nevadě a Arizoně zákonodárci prohlásili za neplatné změny volebních pravidel, které v rozporu se zákonem a státními ústavami provedli bez změny volebních zákonů úředníci volebních úřadů. V těchto státech nadále u místních soudů probíhají spory o volební podvody. Zákonodárci těchto států využili pravomoci dané jím státními ústavami i Ústavou USA a zvolili nové volitele z řad Republikánské strany.
Ti se vzápětí sešli v místnosti vyhrazené ve státních kongresech, aby odevzdali své hlasy prezidentu Trumpovi. Jejich zápisy byly řádně opatřeny státními pečetěmi na základě rozhodnutí místních kongresů. A byly odeslány do Washingtonu. Stejně jako zápisy volitelů jmenovaných guvernéry podle výsledků voleb, které byly soudně napadeny z důvodu falšování. I v tomto případě to bude soud, kdo určí, které zápisy mají být použity k závěrečnému sčítání.
Jen v Pensylvánii se volitelé za Republikánskou stranu museli sejít ve státním ústředí své strany v Harissburgu. Senát Kogresu tohoto státu sice schválil zvolení alternativních republikánských volitelů. Sněmovna reprezentantů, kterou ovládají poslanci za „Demokratickou“ stranu jejich nominaci neschválila a „přikryla“ jmenování volitelů podle zfalšovaných voleb. I v toto případě však bude platit, že pokud soudy nebo Nejvyšší soud USA odsoudí falšování voleb, bude muset předseda Senátu při závěrečném sčítání hlasů 6. ledna 2021 počítat hlasy republikánské hlasy.
Rozhodnuto tedy zatím není vůbec nic. O Bílý dům se zřejmě bude „bojovat“ až do 20. ledna, což je datum, který Ústava USA stanoví pro inauguraci nového prezidenta.