Atentát na šéfa Organizace pro výzkum a inovace Mohsena Fakhrízadeha může mít dalekosáhlé důsledky na stabilitu na Blízkém východě. Podle bývalého náčelníka Vojenské zpravodajské služby ČR, generála Andora Šándora, tento akt, za kterým nejspíše stál Izrael, je těžko obhajitelný. Proč tak Tel Aviv učinil, vysvětlil na svém Facebooku.
Šándor, který stál v čele české vojenské rozvědky v letech 2001 až 2002, přirovnal Fakhrízádeha k otci jaderné bomby Robertu Oppenheimerovi. Atentát bude mít podle něj velmi negativní dopad na regionální stabilitu.
„Z pohledu mezinárodního práva je těžko obhajitelné zabití Mohsena Fakhrízádeha. Je nepochybné, že za tím stál izraelský Mossad,“ napsal Šándor na Facebooku.
Jeho cílem mohla být snaha zabránit zvolenému prezidentu USA Joemu Bidenovi zlepšit vztahy s Íránem a vrátit se k jaderné dohodě, od které současný šéf Bílého domu Donald Trump odstoupil.
„Lze to i vnímat jako obavu a políček Tel Avivu Bidenovi, který byl spolutvůrcem dohody o Íránském jaderném programu, kterou Trump odmítl. Netanjahu neměl s žádným americkým prezidentem tak špatné vztahy, jako s Obamou, jemuž Biden dělal viceprezidenta,“ poznamenal generál.
Vražda Fakhrízádeha
Útok na auto s Fakhrízádehem a jeho ochranku byl spáchán v pátek večer ve městě Ábsard, východně od Teheránu. Íránští činitelé obvinili Izrael z provedení teroristického útoku a slíbili, že smrt svého vědce pomstí.
„Teroristé dnes zavraždili významného íránského vědce. Fakta svědčí o roli Izraele a poukazují na pachatele a jejich zoufalé válečné štvaní. Írán vyzývá svět, a zejména Evropskou unii, aby ukončila trestuhodnou politiku dvojího metru a odsoudila tento čin státního terorismu,“ vyzýval šéf íránské diplomacie Mohammad Džavád Zaríf.
Velitel Íránských revolučních gard po útoku sdělil, že Írán vraždy svých jaderných odborníků vždy pomstil a udělá to i nyní.
Spojené státy začátkem letošního roku spáchaly proti Íránu podobný atentát. Dne 3. ledna americký dron zaútočil v Bagdádu na íránského velitele íránských speciálních sil Kuds Kásima Sulejmáního a dalších deset lidí, včetně důstojníků Íránských revolučních gard a vysoce postavených činitelů šíitské domobrany Iráku. Washington atentát odůvodnil tím, že íránský velitel stál za útoky proti americkým silám v Iráku. V reakci na smrt vysoce postaveného velitele íránské ozbrojené síly podnikly v noci na 8. ledna raketový útok na americké základny v Iráku.