Ivan David
13. 10. 2020
Rakouská veřejnoprávní televize ORF včera psala na svém webu: „Po útoku jedem na kritika Kremlu Alexeje Navalného zavádí EU nové sankce vůči Rusku. Ministři zahraničí zemí EU se v pondělí na schůzce v Lucemburku dohodli, že zahájí nezbytné přípravy, dozvěděli se diplomaté. Kromě toho země EU rovněž souhlasily se sankcemi proti běloruskému vládci Alexandru Lukašenkovi.“ Stejnou zprávu dnes mají v hlavních titulcích mnohé další TV a zpravodajské a politické weby. Je to zpráva dne, zpráva, která má čtenáře a diváka přesvědčit, že EU to s demokracií a ochranou lidských práv myslí vážně.
Není prý jiné vysvětlení případu údajné otravy Alexeje Navalného, než že za ní je Kreml. Cokoli se v Rusku děje, za vším je Kreml. Navalný potvrdil, že jed mu byl podán na příkaz Kremlu. A kritici Kremlu nikdy nelžou, zatímco Putin a jeho okolí lžou vždy. To je jeden ze základních „demokratických“ postulátů. Celá ta nelogičnost otravy, na kterou poukazují i někteří nebojácní západní politici, například předsedkyně frakce Die Linke v Bundestagu Sahra Wagenknecht, a sice, že Putin je takový nemotora, že napřed někoho napůl otráví, pak ho pošle do Německa, čímž poskytne proti sobě důkazy, evropské politiky nijak v jejich svatém tažení za demokracii a lidská práva nezdržuje. Ještě zlikvidovat ten zatracený Nord-Stream, a bude blaze a zeleně v Evropě.
Německý novinář Jan Jessen, který se před krátkou dobou vrátil z Jerevanu, kde mluvil s uprchlíky z války o Náhorní Karabach a viděl blízkost války i to, kdo válku rozpoutal a udržuje, napsal na svůj facebook: „Právě jsem na webu Spiegel četl, že EU připravuje nové sankce proti Rusku. Tentokrát kvůli atentátu na Navalného. Pamatuje si někdo Sakine Cansız, Fidan Doğan a Leylu Şaylemezovou? V roce 2013 byly v Paříži zavražděny tři kurdské aktivistky PKK. Francouzské vyšetřovací orgány činily za vraždy odpovědnou tureckou tajnou službu MIT. Kdo kvůli tomu nebyl sankcionován? Správně. Kdo může sesadit svobodně zvolené starosty a svévolně zavírat novináře a členy opozice bez obav z následků? Správně. Kdo může vést agresivní války v rozporu s mezinárodním právem v severní Sýrii, podporovat válku proti Náhornímu Karabachu, bombardovat v severním Iráku, eskalovat v Libyi a hrotit situaci ve Středomoří bez sankcí? Správně. Tento dvojí metr v západní zahraniční politice je prostě žalostný.“, napsal Jessen.
V době, kdy píšu tento komentář, vplouvá turecká vrtná loď Oruc Reis opět do řeckých vod za účelem „průzkumu“. Doprovázejí ji turecké válečné lodě. Proti Turecku nebyly za opětovné narušování řeckých a kyperských vod zavedeny žádné sankce, jen se jimi vyhrožuje. A i toto vyhrožování, kterým Rakousko, Kypr a Řecko podmínily sankce proti Bělorusku, nenastoupí nijak automaticky, ale opět se na ně musí sejít Evropská rada. Do té doby má Erdogan „klid na práci“. Řecké námořnictvo je v pohotovosti, otázka je, jaký přijde rozkaz.
Server el.gr v pondělí večer napsal: „Ozbrojené síly jsou jako vždy v plné pohotovosti v námořní oblasti u Kastelorizo. Podle důvěryhodných zdrojů Pentagonu, citovaných médii, tam turecké výzkumné plavidlo Oruc Reis vstoupilo před několika minutami v mezích stanovených v tureckém Navtexu a pohybuje se jihozápadním směrem. Turecké válečné lodě již vytvořily „ochranný štít“ kolem Oruc Reis a nikdo a nic v tuto chvíli nemůže vyloučit ani to nejmenší. I když tureckých lodí je méně než těch, které ji doprovázely během srpnové krize.“
Příští okamžiky tedy rozhodnou, zda se Řecko bude bránit silou a do jaké míry. Fakt, že Turecko vysílá Oruc Reis k ostrovu Kastelorizo týden a něco po „hrozbě“ EU, vysílá jasný signál o tom, co si o Evropské unii a jejích sankcích myslí. Jak řekl turecký ministr zahraničí Cavusoglu hned po skončení summitu EU: „Nikdy si nedovolí uvalit na nás sankce.“ Mohl by klidně dodat: „Jsou to nuly“. To údajně řekl Hitler Mussolinimu poté, co Chamberlain a Daladier podepsali Mnichovskou dohodu…