3. 10. 2020 RokAJehoDny
Komprehensívní aliance mezi Ruskem a Čínou je podle indického diplomata Bhadrakumara jedním z nejdůležitějších geostrategických směrů planety. V dnešním západním zrelativizovaném světě fluidních přeludů je překvapující konstatování indického diplomata o tom, že raison d’être této aliance bylo mocným způsobem popsáno v komuniké ze setkání ministrů zahraničí 11. září v Moskvě, obě strany evokují svůj historický boj s německým nacismem a japonským imperialismem: „Sovětský svaz a Čína nesly hlavní břímě boje s nacismem a militarismem, za cenu enormních lidských obětí zastavily a zničily agresora, prokázaly v tomto boji nezměrné sebeobětování a obrovský patriotismus“.
V prohlášení ministrů zahraničí se praví, že je svatou povinností humanity zachovat historickou pravdu o válce. Indický diplomat píše v hongkongském NewTimes, že historická analogie těch dob s dneškem je překvapující. Německá vláda bezostyšně viní Rusko z otrávení Navalného a vyhrožuje sankcemi. Jazyk Němců směrem k Rusku se dramaticky změnil, ovšem v české téměř protektorátní ozvěně i jeho český mediální pendant, jako je propaganda české televize a spol. Německá rétorika téměř na pokraji zahájení vojenských akcí proti Moskvě, píše diplomat.
„Řadu let jsme věděli, že západní partneři nejsou spolehliví, naneštěstí to platí o členech Evropské unie. Měli jsme mnoho daleko jdoucích společných plánů, existují dokumenty, které definují naše společné projekty v energetickém sektoru a v odvětví vysokých technologií, měly vést k povýšení celkové ekonomické kooperace. Sdílíme jeden geopolitický prostor. Naneštěstí Evropská unie obětovala geoekonomické a strategické zájmy momentálnímu přání USA, nazývají to potrestání Ruska. Vyrostli jsme z toho, dnes je nám jasné, že potřebujeme bezpečnou oporu pro naše příští plány. Nemůžeme záviset na EU, budeme spolupracovat s těmi, kteří jsou připraveni kooperovat na bázi rovný s rovným a ve vzájemném respektu“.