Ivan David
6. 9. 2020
Dnes je snadné prohlásiti se v souladu s vlastními pocity za osobu opačného pohlaví, případně některého z dalších 57 neopačných pohlaví. Ten nejpokrokovější Západ trvá na tom, že je třeba to respektovat. I my můžeme respektovat, že se pan Vystrčil cítí být Taiwancem. Až potud jde o banální kuriozitu, kterou na sebe chce tento občan upozornit. Pan Vystrčil ovšem v tomto případě nereprezentuje jen sebe nebo ODS, ale Českou republiku, jako formálně první zástupce hlavy státu. Měl by se tedy chovat způsobem tomu odpovídajícím. Na prvním místě by měl respektovat dlouhodobý směr zahraniční politiky státu, i když se mu nelíbí. Může ho jistě kritizovat a usilovat o změnu, ale neměl by jednat v rozporu s ním. Ve funkci by tedy neměl Taiwan navštívit ani jako turista, bez funkce klidně. Občané jsou zahraničně politicky nezávislí, proto mohl Jan Werich s hrdostí prohlásit za sebe a manželku: „Jaký je náš postoj k Taiwanu, to dělám já!“ Politici musí hájit mandát daný voliči, a jsou-li představiteli státu, jsou ještě mnohem méně nezávislí. Pan Vystrčil to nepochopil. Primátor Prahy Hřib není reprezentantem státu, i když si to asi myslí.
Taiwan, který není členem OSN, uznává 23 států světa, tedy něco přes deset procent. Diplomatické styky s Taiwanem má 14 států, převážně tichomořské ostrovy a „banánové republiky“ (Vatikán, Palau, Belize, Guatemala, Haiti, Honduras, Nikaragua, Marschallovy ostrovy, Nauru, Svatá Lucie, Svatý Kryštof a Nevis, Svatý Vincenc a Grenadiny, Tuvalu, Svazijsko, Paraguay). Má Vystrčil promyšlený záměr, jaký další krok chce podniknout dále? Protože není slabomyslný, je třeba jeho poškození vztahů s Čínou pokládat za úmyslné. Přinejmenším musí být s důsledky srozuměn. V čí prospěch tedy jedná, jinak řečeno, „komu slouží“?
Pokud někdo pocítil hrdost nad cestou pana Vystrčila, jako nad údajným projevem naší nezávislosti, je potřeba připomenout, že OSN a skoro celý svět respektuje politiku jedné Číny. Velvyslanec ČLR zasáhl svým výrokem méně do vnitřních záležitostí ČR, než Vystrčil svojí cestou do vnitřních záležitostí Číny, které svět respektuje.
Pan předseda Senátu svojí cestou nijak neprospěje hospodářské spolupráci s ostrovním státem, ale hodně poškodil vztahy s pevninskou Čínou. Při odletu pana předsedy Senátu ČRo Radiožurnál zpovídal zástupce spolku „Česko-taiwanská obchodní komora z.s.“, který konstatoval, že trh na Taiwanu je velmi náročný a velmi nasycen a je nanejvýš obtížné se na něm prosadit. Ostatně firem z ČR, kterým se to daří, je jen pár. Jinými slovy, efekt minimální, škody nedozírné.
Jestliže taiwanské firmy z České republiky vyvážejí pro svoji produkci, jde o „český vývoz“ nanejvýš formálně. Samozřejmě prospívají hlavně sobě. Pokud je produkce technicky špičková a zaměstnanci z ČR provádějí kvalifikovanou práci, je to jistě lepší než fungování investorů realizujících v ČR primitivní výrobu, na kterou si dovážejí pracovníky z ještě chudších zemí.
Ing. Miloš Zeman byl v roce 2018 při volební účasti 66,6% zvolen prezidentem republiky 2 853 390 hlasy. RNDr. Miloš Vystrčil byl v roce 2016 ve volebním obvodu Jihlava zvolen do Senátu PČR 8 144 hlasy, při 15% volební účasti, stal se však druhým nejvyšším ústavním činitelem, byť tomu jeho formát neodpovídá.