David Axe a -rp-
29. 9. 2020 Forbes a PrvníZprávy
Dva bombardéry amerického letectva B-52 provedly simulovaný útok na Kaliningrad, který představuje vážnou hrozbu pro síly NATO v Evropě, píše Forbes.
(Na snímku americký bombardér B 52 a italský tajfun přeletěly nad Lotyšskem 25. září 2020.)
Jak se píše v článku, Kaliningrad je jedním z nejdůležitějších bodů, protože s jeho pomocí bude Rusko schopno v případě války odříznout pobaltský region od zbytku vojenského bloku, ale NATO tuto hrozbu odrazí náletem na město.
Americké bombardéry B-52 provedly simulovaný útok na ruskou enklávu ve východní Evropě – Kaliningrad. Nálet na toto město má pomoci NATO napravit nebezpečnou „díru“ v jedné z nejslabších oblastí aliance, píše Forbes.
Poté, co se B-52 zvedly ze základny RAF ve Fairfordu, proletěly přes Baltské moře ve výšce více než 8 tisíc metrů. Poté přeletěly přes Suwalki koridor, který spojuje Kaliningrad a Bělorusko, a pak se otočily na sever ke Švédsku, než se vrátiy zpět do Velké Británie. Americká letadla tedy vlastně opsala kolem Kaliningradu kružnici.
Pokud jde o toto ruské město, doslova se hemží raketovými systémy S-300 a S-400; jsou zde také protilodní rakety Onyx a rakety země-povrch Iskander. „Toto je ruský trn v boku NATO. Je proto pochopitelné, proč americké letectvo musí na ně cvičit útoky, “uvedl časopis.
B-52 také nejméně třikrát zkoumaly ruskou obranu v černomořské oblasti a přinutily Moskvu k odvetným opatřením, a skauti NATO mohli tak získat nové informace. Zejména ve středu jeden z bombardérů provedl falešný útok poblíž Oděsy. Mezitím byly poblíž tři průzkumná letadla RC-135.
Zatím není jasné, zda se v Kaliningradské oblasti nacházely americké průzkumné letouny, ale není pochyb o tom, že se NATO pokusilo zachytit a zpracovat ruské signály vycházející z enklávy.
Kaliningrad, jak zdůrazňuje Forbes, má velký význam. Rakety a letadla v něm umístěná mohou operovat na většině evropského kontinentu. Kaliningrad zároveň ze severu sousedí s koridorem Suwalki. Na jihu sousedí s Běloruskem.
Pokud jde o Bělorusko, Moskva zde posílila svůj vliv od prezidentských voleb. Ruský prezident Vladimir Putin spoléhá na to, že jeho běloruský protějšek Alexander Lukašenko podepíše dohodu, která obě země ve skutečnosti sjednotí. Zejména za jeho podmínek budou ruská vojska přísněji kontrolovat koridor Suwalki.
Pokud chce Rusko odříznout malé a slabé pobaltské členy NATO od zbytku bloku, může tak učinit uzavřením Suwalkiho koridoru. Podle stratégů NATO je tento bod Achillovou patou aliance.
V letech 2014 a 2015 kalifornský think-tank RAND simuloval ruský úder přes koridor Suwalki. Podle výpočtů analytiků měla Moskva k útoku v co nejkratší době zmobilizovat 25 praporů, tedy asi 10 tisíc vojáků. NATO proti nim bude moci postavit pouze 17 praporů, tedy asi 6800 vojáků. Každý ruský prapor může navíc počítat s podporou obrněných vozidel, včetně tanků. Pokud jde o NATO, pouze jedna ze spojeneckých formací v bojové oblasti bude mít těžkou techniku.
Výsledkem bylo, že RAND dospěl k závěru, že bitva v Suwalki koridoru skončí těžkou porážkou NATO. „Lehké síly NATO byly nejen horší než mnohem silnější ozbrojené ruské jednotky; nedostatečná manévrovatelnost vedla k tomu, že je bylo možné v bitvě obklíčit a obejít, pokud by to ruská strana chtěla,” poznamenali analytici. „Pěchota NATO nebyla schopna ani úspěšně ustoupit a byla na místě zničena.“
Defence One: Na Kaliningrad potřebujeme více bombardérů!
Aliance o tomto problému ví. Podle velitele amerického letectva v Evropě generála Jeffa Harrigiana se však Washington nyní domnívá, že je schopen Kaliningrad potlačit. „Připravujeme se na to,” řekl generál. „Na těchto plánech neustále pracujeme, a pokud se něco začne, budeme připraveni je realizovat.“
Cvičný let dvou B-52 kolem Kaliningradu je pouze jednou ukázkou plánů Pentagonu. V případě, že se Rusko pokusí odříznout nejslabší členy od aliance, budou jednotky bloku schopny tento útok odrazit úderem na Kaliningrad. A bombardéry B-52 budou mezi prvními, kdo udeří, uzavírá Forbes.