Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz |
Zdeněk Zbořil a -rp-
V našem historickém okénku bychom si mohli připomenout co bude dál se Staroměstským náměstím.
Teď je tam postaven nově Mariánský sloup a buď se tedy změní Staroměstské náměstí na sochařské lapidárium nebo naopak se zbavíme po vzoru akcí na Západě sousoší Mistra Jana Husa.
Co vy na to pane Zbořile?
„Zřejmě tedy už celosvětová pomníková válka by mohla mít svoje pokračování v Praze nebo České republice. Připomeňme si slova T.G.Masaryka, že československou samostatnost ohrožují dvě vesnice: Jedna se jmenuje Kocourkov a druhá Hulvátov. A pokud dojde k napodobování toho inkvizičního běsnění okolo soch ve Spojených státech a dnes už i v Evropě a ke znevažování významných osobností evropské a americké historie, tak to taky může tak dopadnout,“ uvádí v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz Zdeněk Zbořil.
Staroměstské náměstí a socha Mistra Jana Husa…
„O soše Mistra Jana se sice nemluví, ale stačí když přijede nějaký „turista“ a na sochu napíše například, že Hus byl antisemita, on skutečně s pražskými Židy špatně vycházel a dokonce se našli i jeho pokračovatelé, kteří ta jeho slova citovali a pak už je k tomu odstranění pomníku, významného představitele pražského vysokého učení, krok a k jeho nahrazení pomníkem maršála Radeckého z Radče. Protože v poslední době má i on své obdivovatele a už nejeden český historik se nám neopomněl o něm zmínit, že to byl statečný generál a vítěz ve všech možných bitvách. Zapomíná se ovšem tak jak to bývá na padlé v těch bitvách,“ říká Zdeněk Zbořil.
„Takže válka pomníků, která paradoxně začíná pověšením sochy maršála Koněva v Dejvicích, může mít u nás pokračování. Nejde samozřejmě jenom o Mistra Jana Husa, ale i spoustu dalších soch co máme, těch Havlíčků co máme po všech vesnicích, desítky, ale také by mohlo dojít na Boženu Němcovou, vždyť se narodila ve Vídni. A jistě by hledači soch našli něco jiného. To, že došlo dokonce už i na kritiku památníku 2.odboje v Praze na Klárově, který může být považován z nějakého estetického hlediska za nepovedený, řekněme že na to můžeme zapomenout, ale to že se pomlouvá i symbol britského letectva, který stojí vedle a má hodnotu nejen estetickou, ale především je to první památník českým letcům, kteří padli v bitvě o Anglii. A nenašli jsme za celá ta léta vyprávění si jak byli čeští letci RAF perzekuováni za komunistického režimu, nenašli jsme pořádné místo v Praze. Na české letce se zachovávala alespoň vzpomínka na britském velvyslanectví a mohli se tam projít kolem sochy Winstona Churchilla, dnes rasisty. Česká strana se zmohla jenom na to, že si přivezla pravděpodobně kopii z Velké Británie a strčila ji do parčíku na Klárově, aby to alespoň členům vlády a parlamentu připomínalo, že také tito lidé existovali, oni pravda jenom okolo projíždějí ve svých vozech větší rychlostí, takže si toho možná ani nevšimli,“ dodává Zdeněk Zbořil.
Podrobnější analýzu si můžete poslechnout v následujícím rozhovoru Zdeňka Zbořila pro Prvnizpravy.cz.