Jaroslav Bašta |
1. 6. 2020 ParlamentníListy
Někdejší diplomat, politický analytik Jaroslav Bašta se ve svém nedělním komentáři věnoval dopisu současného ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka (ČSSD) a jeho dvou předchůdců ve funkci Karla Schwarzenberga (TOP 09) a Lubomíra Zaorálka (ČSSD). Ti v dopise zpochybnili plán Izraele na anexi části palestinského území. Především jej zaráží Zaorálkův výrok, že je nutné zastat se Palestinců, pokud jim hrozí podobný osud, který opakovaně stíhal Československo ve dvacátém století. „Argumentovat historickými paralelami bez znalosti historie může být hodně zrádné,“ upozorňuje Bašta.
… … …
Současný ministr kultury Lubomír Zaorálek ve své reakci na tuto polemiku zopakoval analogii s lety 1938/1939, čímž si vysloužil nadávku nácek ze strany poslankyně ODS Jany Černochové, která se později omluvila.
„Na útisk Palestinců totiž poukázal ve svém protičeskoslovenském projevu v Norimberku 12. září 1938 Adolf Hitler a srovnal ho s utrpením československých Němců,“ připomněl Bašta a připojil část Hitlerovy řeči, v níž hájil Araby: „Říše, kterou vytvořím a která bude trvat tisíc let, bude říší německého národa, říší všech Němců, i těch, kteří ještě dnes žijí uvězněni v Československu. To, co teď řeknu, je určeno jim! Když tato mučená stvoření nemohou najít právo a pomoc sama, dostane se jim obojího od nás. Bezpráví páchané na nich musí skončit! Nejsem vůbec ochoten připustit, aby činností jiných státníků vznikla zde, v srdci Německa, druhá Palestina. Ubozí Arabové jsou bezbranní a snad i opuštění. Němci v Československu nejsou ani bezbranní, ani opuštění. To nechť se bere na vědomí!“ V noci po tomto projevu vypuklo v československém pohraničí nacistické povstání.
… … …