V USA mají letos volební rok. Na podzim budou volit federálního prezidenta, celou Sněmovnu reprezentantů a třetinu Senátu federálního Kongresu. Mnohá velká americká města – od východu na západ – ale připomínají spíše scény z občanské války někde v zemích třetího světa. Hořící automobily, vyrabované obchody a násilné střety mezi policií a demonstranty. Ve státě Minnesota poslal guvernér na demonstranty v městě Minneapolis vojáky Národní gardy.
V USA to není žádná novinka. Podobné bouře násilí se na různých místech federace odehrávají od 60. let minulého století. I tentokrát bylo na počátku nepřiměřené použití násilí policisty proti neozbrojenému černému muži.
Tentokrát se jedná také o nadměrné policejní násilí při zatčení černocha za poněkud triviální porušení zákona. V Garneru to byl nezákonný prodej jednotlivých cigaret. Tentokrát byl 46-letý George Floyd obviněn ze snahy zbavit se falešné $ 20 v obchodě.
Rodina usmrceného muže vyzvala spoluobčany k pokojným protestům proti policejní brutalitě. Jako již mnohokrát, i nyní se na mnoha místech v USA protesty zvrhly v pouliční boje mezi policií a demonstranty. Podle reportéra NZZ současné scény v Minneapolis připomínají scény z roku 2014 ve Fergusonu ve státě Missouri, z roku 2015 v Baltimor ve státě Maryland a 2016 ve městě Charlotte v Severní Karolíně. Ve městech je chaos, probíhá rabování, násilné střety mezi policií a protestujícími. I příčina střetů je stejná – smrtelné policejní násilí proti neozbrojenému černému podezřelému.
Demonstranti, kteří se neuchylují k násilnostem, používají stejná gesta jako v minulých případech. Drží se za ruce, jak to údajně dělal Michael Brown, když byl v srpnu 2014 zastřelen bílým policistou ve Fergusonu. I když tato verze události, kterou zpočátku šířila media, byla později při vyšetřování vyvrácena. Zpívají „Nemůžu dýchat vzduch“, jako Eric Garner, který zemřel v červenci 2014 při uškrcení bílým policistou na chodníku v New Yorku. Demonstranti používají stejné transparenty jako v letech 2014 až 2016 s texty jako „Černý život se počítá“, „Nemůžu dýchat“, „Ruce vzhůru, nestřílej“.
Po několika dnech protestů byli 4 policisté, kteří se účastnili smrtelného nelegálního zásahu proti trafikantovi, propuštěni ze služby. V pátek proti nim bylo zahájeno trestní řízení pro zabití z nedbalosti. Což byl jeden z požadavků nenásilných účastníků protestů. Jenže tou dobou už hořely mnohé ulice amerických měst. Americký dopisovatel NZZ přinesl informaci o koordinaci násilných akcí. Citoval svědky, kteří uváděli, že viděli příjezdy mnoha kamionů plných mladých černochů ozbrojených basebalovými pálkami. Demonstranti o víkendu zaútočili také na centrálu televizní stanice CNN v Atlantě.
Americké televizní stanice během víkendu opakovaně připomínaly podezření, že podobné násilnosti pomohli vyvolat v roce 2016 ruští hackeři po zvolení Donalda Trumpa. Měli údajně mezi černochy šířit texty, které v nich měly vzbudit pocit beznaděje. Prý je tím chtěli přimět, aby nešli k volbám.