Joe Biden a Barack Hussein Obama |
Ivan Danilov
13. 5. 2020 RIA a Outsidermedia, překlad: St.Hroch
Rozhodnutí generálního prokurátora USA o zastavení trestního stíhání bývalého Trumpova poradce pro národní bezpečnost, generála Michaela Flynna, není ničím menším než vítězstvím prezidentovy administrativy nad politickými oponenty a další demonstrace toho, že celé „vyšetřování ruského spiknutí“ je jeden velký fake.
Podle verze Demokratické strany USA a nejvíce rusofobně naladěné části amerického establishmentu měl být Fynn jedním ze spojovacích článků mezi Trumpovým týmem a ruskými úřady, a proto jeho faktické zproštění (bez ohledu na to, že se sám generál stihl přiznat k vině) je už samo o sobě velkým problémem pro celé protiruské komunikace, která, třebaže na pozadí koronaviru poněkud vybledla, stále ještě v americkém informačním poli, na prahu prezidentských voleb, existuje. Bílý dům označil za vítěze nad nacismem – USA a Británii.
Daleko důležitější je ale skutečnost, že nové vedení amerických bezpečnostních struktur otevřelo archivy předchůdců, ze kterých zjevně vyplývá několik nepříjemných závěrů pro ty, kteří věří v americké ozbrojené složky a systém spravedlnosti:
Za prvé se ukázalo, že samotní Barak Obama a Joe Biden, jakož i další představitelé odcházející prezidentské administrativy o tomto podfuku věděli a podporovali nelegální vyšetřování proto, aby zabránili zákonně zvolenému prezidentu Trumpovi v nástupu do funkce. Docela dobře to může dopadnout tak, že vyšetřování „ruského spiknutí“ povede k Bidenovu fiasku v prezidentských volbách, a pokud nebudou mít velké štěstí, tak se Obama i Biden, spolu s celou plejádou představitelů amerických špionážních a kontrarozvědných struktur, mohou vypravit za mříže. Pokus o státní převrat, provedený pod záminkou zamezení „ruskému agentovi“ (o kterém organizátoři nepochybně věděli, že agentem není) ve vstupu do Bílého domu, tak jako tak zůstává pokusem o státní převrat a angažmá vysoce postavených lidí z bezpečnostních složek v něm bude kterýkoli soud považovat za přitěžující okolnost.
Britské The Times si nikoli nadarmo všímají toho, že Trump zřejmě není ochoten se spokojit sе zproštěním viny svého bezpečnostního poradce, jehož kauza už po několik let byla názorným důkazem toho, že president USA nemá pod kontrolou americké bezpečnostní složky. Teď se jedná právě o to, aby skandál a příslušné vyšetřování proti „Obamovým silovikům“ bylo přesměrováno do veřejného prostoru, a to rovnou k počátku finiše prezidentské volební kampaně. Klíčové obvinění bylo už sděleno, ačkoli zatím nikoli prokuraturou, ale na prezidentově twitteru.
Prezident Trump prohlásil, že Barack Obama a jeho viceprezident Joe Biden, byli zataženi do spiknutí s cílem „svržení“ nynější administrativy, a učinil tak v souladu s objevením dokumentů vrhající nové světlo na „ruské vyšetřování.
Trumpovo prohlášení bylo učiněno na pozadí zbavení obvinění jeho hlavního poradce pro národní bezpečnost Michaela Flynna poté, co ministerstvo spravedlnosti USA došlo k závěru, že agenti FBI stíhali Flynna „bez jakýchkoli zákonných důvodů“. The Times také píší, že se pan Flynn přiznal FBI ke lži, ale později toto přiznání odvolal.
S hlediska Američana respektujícího zákony a svatě věřícího v bohulibost a politickou nezávislost tajných služeb vypadají dokumenty odhalené nyní generálním prokurátorem USA natolik šíleně, že vlajková loď amerického finančního tisku The Wall Street Journal navrhuje čtenářům, aby se s nimi seznámili osobně, protože redakce nevěří, že by jí na slovo věřili.
Doporučujeme čtenářům, kteří si myslí, že se něco takového v Americe nemohlo stát, aby se seznámili s dokumenty předloženými soudu ministerstvem spravedlnosti. Líčí se v nich, jak FBI došla koncem roku 2016 k závěru, že nejsou žádné důkazy o tom, že se pan Flynn podílel na ruském spiknutí.
Celkově z poznámek agentů FBI vyplývá, že stáli před dilematem: Buď nachytat Flynna na nějaké technické nepřesnosti (zločinem postačujícím k trestnímu stíhání je dokonce i nesprávné uvedení času nějakého konkrétního telefonního rozhovoru, nebo barvy kravaty, kterou podezřelý nosil v konkrétní den), nebo vyjasnit pravdu. A vedení FBI se vědomě rozhodlo pro „nachytání generála na nepřesnosti“ a donutit ho k pomluvě prezidenta. Jak zdůrazňuje The Wall Street Journal, došel mimořádný prokurátor Mueller dokonce tak daleko, že vyhrožoval generálově rodině finanční likvidací (obhajoba před americkým soudem proti FBI je velmi drahý špás):
A přece pan Mueller, který se to vše (o faktické generálově nevině) brzy poté, co se stal zvláštním prokurátorem, dozvěděl, pokračoval v trestním stíhání pana Flynna, a vyhrožoval jemu i jeho synovi – dokud z něj nedostal přiznání viny.
Generál fakticky pomluvil sám sebe, aby zachránil syna, ale odmítl pomluvit presidenta, ačkoli právě s tím počítali organizátoři „vyšetřování ruského spiknutí“.
Už tyto elementy postačí k přiznání skutečnosti, že všechny pokusy o prošetření „ruského spiknutí“, byly jen pokusem konkrétních amerických bezpečnostních orgánů o dosažení odvolání Trumpa z funkce za jeho spolupráci s Ruskem. To ale ještě není vše: Ukazuje se, že se spiknutí pravděpodobně zúčastnil Barak Obama, který dokonce po sobě zanechal písemné důkazy o své osobní angažovanosti a informovanosti o operaci, kterou lze považovat za pokus o státní převrat.
Prezident Obama byl informován o podrobnostech telefonátů poradce pro národní bezpečnost Michaela Flynna s ruským velvyslancem Kisljakem, zachycených v prosinci 2016, což zřejmě překvapilo i náměstkyni generálního prokurátora Sally Yates. Vyplývá to z dokumentů, publikovaných ve čtvrtek v souvislosti s rozhodnutím prokuratury o uzavření případu Flynn.
Pokud není americký exprezident jasnovidcem, pak jediným logickým vysvětlením této situace je to, že sám Obama, jeho okolí i představitelé „státu ve státě“ uvnitř amerických bezpečnostních struktur společně připravili tento plán převratu, společně nezákonně sledovali politické protivníky, Trumpův štáb a jeho spolupracovníky, společně hledali jakékoli možnosti, aby nepřipustili Trumpa k funkci. A dále to, podle všeho, znamená, že Trump měl naprostou pravdu, když obvinil tehdejšího prezidenta (Obamu) z využití bezpečnostních struktur ke sledování a sabotáži volební kampaně i Trumpa samého.
Perspektivy tohoto skandálu jsou zřejmé: Pokud si to politická situace vyžádá, mohou se Obama, Biden i celé vedení amerických bezpečnostních struktur ocitnout před soudem k podání výpovědi ve věci státního převratu, a téma samotné se může stát jedním z hlavních témat volební kampaně. Demokratická strana se z takového skandálu nemusí v tomto volebním cyklu vzpamatovat, a víra Američanů ve férovost vlastních bezpečnostních struktur bude na padrť.
Rusko-americké vztahy to, bohužel, sotva podstatně zlepší – sankce na Rusko uvalili nikoli za „ruské spiknutí“, ale z geopolitických představ. Přinejmenším ale, budou jednání na lince Washington-Moskva probíhat bez zbytečné jedovatosti, zvláště pokud někteří z organizátorů „ruského vyšetřování“ půjdou za mříže.
Překlad: st.hroch 200511