Ilustrační foto: práce v biolaboratoři US Army |
Finian Cunningham, přeložil Lubomír Man
3. 4. 2020 StrategicCultureFoundation a Outsidermedia
Tucty americkou vládou najatých letadel začaly přepravovat zdravotnický materiál z Číny do USA, a to bez ohledu na to, že Čína se svým bojem proti viru ještě neskoncovala. Ale dnes, v situaci humanitární krize, Čína se Spojenými státy na organizaci masivní přepravy zdravotnického materiálu z vlastní země do USA plně spolupracuje. Takže byste si mohli myslet, že aspoň malá odezva takovéhoto postoje ze strany Washingtonu by se dala čekat. Vždyť konec konců i Čína patří k zemím, na které Washington, a to údajně za porušování lidských práv, své sankce uvalil, a ty sankce dodneška platí. Takže nebylo by na místě, kdyby je teď Washington na znamení své vděčnosti za pomoc v nouzi nejvyšší, odvolal?
A nejen sankce proti Číně. Třicet zemí světa, které Washington obviňuje z porušování lidských práv, a některé z nich jsou na tom seznamu už desítky let, jako např. Kuba, Severní Korea a Írán, dnes figuruje na americkém sankčním seznamu. A jiné se do tohoto klubu stíhaných dostaly později, jako např. Rusko, Jemen a Venezuela.
V čase globální pandemie ohrožující miliony lidských bytostí by se zdálo normální, aby svět začal jevit známky solidarity a soucitu se všemi lidmi bez ohledu na jejich národnost. Vždyť sama idea uvalování sankcí na jiné země není jen anachronická, ale je i totálně barbarská.
V každém případě však jsou americké sankce na jiné země uvalované bez mandátu Rady bezpečnosti OSN též nelegální. Už před vypuknutím nákazy koronavirem bylo zavádění embarg cílících k přerušení obchodu v jiných zemích považována za trestuhodná a právně označována za kolektivní tresty proti civilistům, jež mezinárodní právo a Charta OSN nepřipouštějí.
Avšak nyní, kdy země celého světa bojují proti existenciální hrozbě vyvolané virem, lze americké sankce považovat už i za opovrženíhodnou ohavnost.
Nejkřiklavějším příkladem je Írán. Zaznamenal jedny z nejvyšších denních přírůstků virové nemoci na světě, stejně jako tisíce jejich obětí v průběhu několika málo týdnů. Přesto Trump nevidí žádné důvody pro to, aby se americké sankce proti této zemi dál nedodržovaly. Právě naopak, Washington k sankcím dosavadním, a to už v průběhu stávající epidemie, uvalil na Teherán další tři soubory sankcí nových. Takže k íránským mrtvým americká politika ještě cosi přidala.
Americké sankce znemožňují Íránu provádět finanční transakce a omezují i jeho možnosti nakupovat léky, přičemž vedlejším účinkem těchto sankcí je strach mnoha zemí z amerických represálií, kdyby samy na obchodování s Íránem přistoupily.
Washington má na svých rukou krev ze svých ilegálních sankcí. Avšak to, co vidíme teď, je groteskní obraz morbidní sadistické americké vlády bez hanby převádějící v čase globálního utrpení svou ohyzdnou tvář.