Tomáš Koloc
17. 3. 2020 Facebook autora a NovéSlovoSk
Ve svých předchozích textech tady na Facebooku, v jejichž názvu jsem se charakterizoval jako Ukašlaný náčelník ve Středoevropě (podle vzoru pamětí Jana Welzla „Trampoty Eskymáckého náčelníka v Evropě“, který měl ze své vlasti po návratu ze severu taky oči na vrch hlavy) jsem napsal, že koronavirus lidem jako já kromě toho že vraždí, plní řadu dávných přání: státy se o sebe začínají starat samy, bez nefunkční Evropské unie, hranice opět fungují, jak mají hranice fungovat, konzum a mezinárodní oligarchický kapitál jde dolů,
… a člověk jako já, který odstudoval čtyři roky pedagogické fakulty a pak s ní z ekonomických důvodů musel přestat a už nemohl navázat (protože po 3 dalších letech v českém systému je GAME OVER, znovu studovat můžete jen za hotové a neuznají vám ani jednu z hotových zkoušek) může díky uzavření škol učit děti svých kamarádů, a žádný úřad (který mj. na přelomu jedné osvícené ředitelce gymnázia, která mě chtěla zaměstnat, pohrozil, že v tom případě jí vezme subvenci – a tak mě má dál na pracáku) mu v tom nemůže zabránit. Možná to, co jsem napsal, bylo vnímáno jako nadsázka, ale já jsem to vlastně myslel vážně.
Když jsem se nad rysy koronavirové krize znovu zamyslel, uvědomil jsem si, že mají jeden společný rys: vzácně „snižují“ státní establishment a vyšší třídy plus jejich kapitány, „idealisty“ s dobrým postavením a odtržením od obyčejného lidu, na úroveň nás, obyčejných lidí. Tato dějinná šance by se neměla nechat ležet ladem – a vzniklá nenadálá citlivost by se měla rozšířit i na další témata.
Všiml jsem si, že v souvislosti s danými opatřeními kromě nových skupin, které nás všechny obohacují („Nakupujme kosmetiku od farmářů“) se objevují i skupiny, které píší: „Místo alpinismu se s dětmi proběhněme na louce“ a „Místo kina si stáhněme filmy z webu“. Ty dvě poslední věci, ale moje společenská třída dělá pořád (jako znalec filmu momentálně na pracáku nabízím každému, kdo bude chtít, že mu za symbolickou úplatu dle jeho zálib sestavím program na celý měsíc:-). Český učitel, který živí rodinu za 20 tisíc čistého měsíčně či český knihovník, který živil sám sebe za polovinu, si ani nemůže dovolit jiné řešení, než běhat s dětmi doma na louce a stahovat si filmy doma – na kino, ani na Alpy (natož na Krkonoše) totiž nemá.
Jiné nové skupiny začaly s chvályhodnou aktivitou: „Dejme každý korunu na uzavřená divadla a další kulturní podniky.“ Je to dobrý nápad, ale přidal bych k němu, že v této zemi existují nezávislá média, jsou v takové situaci „uzavřených divadel“ pořád – a navíc za plného provozu. Týká se to našich Kulturních novin, ale i Argumentu!, E-republiky, Outsidermedií, (Nové republiky pozn.red.NR) a mnoha dalších, která suplují hlavní účel velkých médií – psát pravdu –, jež se tomuto účelu ale nevěnují; ale na rozdíl od nás, nezávislých médií, mají dvojí peníze navíc: vydání svých periodik prodávají a dostávají na ně dotace. My nemáme ani jeden z těchto zdrojů: nemůžeme si dovolit placený obsah, protože by nás pak četla polovina lidí a režimní organizace nám za naše opoziční názory žádné dotace nedají. Pracujeme docela intenzivně na něčem, co obyvatelstvo potřebuje, ale vydělat na živobytí si musíme jinde – a na rozdíl od divadelníků ani nemáme k dispozici bokovky, jako jsou film, televize, dabing. Vybírat na nezávislý tisk (kromě našich čtenářů, z nichž něco pošle každý n-tý) zatím nikoho nenapadlo… Sedím u počítače, dávám díky svým přátelům, rozesetým po celém glóbu, do Kulturních novin dohromady velký informativní článek o prožívání koronaviru ve světě – a přitom přemýšlím, jak bychom byli vděčni kdyby nám každý občan naší republiky (ale třeba i jen každý, kdo si přečte článek uveřejněný v našem periodiku) poslal korunu…
Nakonec téma z toho nejzávažnějšího soudku: české banky přišly s tím, že by mohly po čas uzavření státu prolongovat dlužníkům splátky. Vítám to, je to dobrý nápad. Ale co exekuovaní v systému bezprecendentního ničícího zákona 120/2001 Sb., kteří už dnes tvoří deset procent produktivního národa? Těm neodpustí nikdo nic? À propos exekuovaní: kdosi si v režimu, kdy máme všichni být pokud možno co nejvíc doma a dodržovat pravidla dezinfekce, vzpomněl i na naše bezdomovce (které z velké části také „vyrábějí“ české exekuce –
viz přiložený článek). Jak to mají udělat oni: kde mají trávit čas a kde se dezinfikovat? Minulý rok jsme se na kolokviu o bezdomovectví za účasti pracovníků ministerstev a sociálních firem shodli na tom, že „mainstreamový“ pohled na české bezdomovce v zásadě zní: „Ať si třeba chcípnou.“ Tenhle pohled se teď ale logicky změnil, protože „Jestli ,chcípnou oni´, chcípneme my taky.“ Už proto by byla škoda prostor empatie otevřený tváří v tvář smrtící pandemii promarnit…
(Status na FB, 14. 3. 2020)