Expremiér Jiří Paroubek |
Jiří Paroubek
30.3.2020 VašeVěc
Vždyť už přeci v lednu se to dalo odhadnout a v únoru byla celá věc jasná. Už V.Moravec v neděli v poledne, ve svém podivném pořadu plném protivládních útoků, označoval vládu za odpovědnou za nákazu koronavirem v penzionech důchodců. A v programu 168 hodin bylo vše mnohonásobně opakováno. Až téměř goebbelsovsky, že stokrát opakovaná lež se stává pravdou. Jaká je ale pravda? Zřizovateli zdrcující většiny domovů důchodců jsou kraje. Přes ně probíhá financování domovů důchodců. A tedy i dodávky materiálů potřebných pro ochranu klientů i personálu. Před měsícem vcelku pochopitelně stát, kraje, ani domovy důchodců, prakticky žádné ochranné prostředky k dispozici neměly. Málokdo si uměl představit objemy prostředků potřebných v boji proti nákaze v naší zemi. Ale hlavně, před měsícem nikde ani nebyly vyráběny zdravotnické prostředky v takovém objemu, aby to uspokojilo vlastně celý svět.
Český průmysl nebyl pochopitelně ani tak předvídavý, ani tak pružný, aby byl schopen dodávky prostředků pro potřeby českého státu řešit. Nežijeme v plánovité ekonomice, ale v ekonomice soukromo-kapitalistické. Očekával bych tedy, že mnoho podnikatelů bude schopno začít potřebné prostředky ve velkých objemech vyrábět. Nestalo se tak. Zhruba před 14 dny začala vláda z iniciativy ministra vnitra Hamáčka a prezidenta republiky, kteří vytvořili příznivé prostředí v Číně, abychom byli schopni i dovážet v obrovských objemech potřebné zdravotnické prostředky a materiál z této země. Ministerstvo vnitra, které dodává potřebný materiál krajům, těžko může ovlivnit dodávky v rámci každého kraje. Pokud kraje nezavážely v daném čase potřebnými prostředky také domovy důchodců, těžko za to činit odpovědnými vládu. To je prostě minimálně řečeno neseriozní.
Až komická byla ovšem ta pasáž pořadu ČT 168 hodin, která zcela vážně deklarovala v podstatě tuto myšlenku: Proč mají vydělávat miliardy na dodávkách zdravotnického materiálu Číňané a ne české firmy, pověstné „zlatýma českýma ručičkama“. No, problém je v tom, že české firmy před dvěma či třemi týdny byly schopny pokrýt svými dodávkami jen nepatrnou část českého trhu a jeho potřeb. A upřímně, i nyní sice řada českých firem chvályhodně vyrábí řádově tisíce či desetitisíce respirátorů anebo ČVUT vyvinul dokonce jakýsi plicní ventilátor, ale je to stále velmi málo k pokrytí celkové potřeby Česka. A připomíná to jakési technologické kutilství. Chtělo by to vyrábět statisíce či miliony roušek každý týden, což pochopitelně nejsme schopni zajistit. Chtělo by to vyrábět desetitisíce či statisíce ventilátorů týdně, což české firmy zatím nejsou schopny uskutečnit. A samozřejmě ani plicní ventilátor není tak jednoduché uvést do běžného provozu přímo v nemocnici, protože zcela nepochybně bude vyžadovat nějaké schválení, certifikaci. A to se neuskuteční za pár hodin. Prostě, autoři včerejších 168 hodin blábolili často nesmysly, s jasným cílem poškodit vládu. Vláda si přes veškeré chyby, které udělala při řešení dopadů světová pandemie u nás, vede ve své organizační práci v zásadě dobře.
Pokud přijde např. velmi bohatá profesní skupina lidí, OSVČ, s tím, že je povinností vlády, aby jí zajistila roušky, proboha co by ta vláda měla ještě dělat? Tihle lidé, v této profesní skupině, vydělávají měsíčně 150 – 200 tis. korun (každý jistě pozná, o koho jde). Mezi jejími klienty jsou určitě osoby, které umí ušít za pár set korun látkové roušky. Mělo by to být vlastně jednoduché. Zkusit pár telefonátů a požádat o výpomoc… Prostě čekat, že vláda všechno zvládne, ponese náklady úplně ve všem a mně zústanou zisky, tak to asi fungovat nebude. Koneckonců, podívejme se do západní Evropy, do Itálie, do Španělska, do Francie, do Británie i jinam. Nehovořím ani o Spojených státech, kde bude zřejmě mít průběh koronavirové krize nejtěžší průběh ze všech zemí. Prostě česká vláda dává najevo, a to každým svým činem, jak jí záleží na životech našich spoluobčanů a dělá pro to, co může.
Závěrečná protičínská exhibice sinožroutů v ČT, jako je např. známá sinožroutka Lomová z UK, která s planoucíma očima útočí na „čínský režim“, což je výraz, který v korektní veřejnoprávní televizi, jež jej používá, nemá obdoby. Prostě politickou korektnost včera ČT zahodila takovým způsobem, jak to bylo v nedávné minulosti málokdy vidět.
Zato ředitel ČT kňučí, jak by bylo potřeba zvýšit příspěvky občanů na provoz ČT. Pan ředitel je úplně mimo mísu. Čeští občané budou toho všeho mít ve své většině v příštích týdnech a měsících plné kecky a budou mít velké problémy se svými příjmy. Když se dívám na trapnou vlastní tvorbu ČT, jejímž prototypem je například včera večer uvedené pokračování seriálu “Zrádci”, nevím, proč bych i z tohoto hlediska měl na podobné pitomosti přispívat více peněz nežli dosud. Zmatený, surrealistický scénář, plný nepravděpodobných figur, které jakoby vypadly z nějakého dekadentního románu, způsobuje, že průměrně inteligentní divák těžko pochopí nejen syžet příběhu, ale i to, o co tam vlastně vůbec jde…