– rp –
2. 1. 2020 PrvníZprávy a ukrinform
Aktivisté nesli transparenty s portrétem Stepana Bandery a národních symbolů, hraje se vlastenecká hudba a skupina bubeníků bubnuje.
Zástupce vedoucího Svobody Andrej Illenko zdůraznil: „Dnes, stejně jako nikdy předtím, je důležité ukázat, že jsme Ukrajinci. Musíme se sjednotit a skutečně učinit Ukrajinu ukrajinskou. “
Vyzval také obyvatele Kyjeva, aby se připojili ke klidné manifestaci.
Aktivisté skandují: „Sláva Ukrajině! – Hrdinům sláva!“, „Sláva národu! – Smrt nepřátelům!“, „Ukrajina – především!“.
Podobné akce se odehrávají v Poltavě, Rivně a dalších městech Ukrajiny.
Podle Ukrinforma se odpoledne ve Lvově na náměstí Michail Kropyvnytskyi konalo shromáždění poblíž pomníku Stepana Bandery, během něhož občané Lvova položili květiny k pomníku vůdci OUN, zpívali národní hymnu a modlitbu za Ukrajinu.
Stepan Andrijovič Bandera byl ukrajinský politik, jeden z vůdců ukrajinského národního hnutí na západní Ukrajině v letech 1941-1959 a předseda Organizace ukrajinských nacionalistů (OUN) a později i Ukrajinské povstalecké armády, která po skončení II. světové války bojovala za vytvoření Ukrajinského státu. Bandera je stále považován za kontroverzní osobnost, některými považovaná za národního hrdinu a jinými za zločince.
Polští historici odhadují, že na ukrajinské Volyňi a Haliči bylo povražděno (1943-1945), jednotkami UPA až 100,000 polských civilistů, dalších půl milionu Poláků z oblasti uprchlo. Některé variace mučení a úmrtí byly velmi sadistické, podobné těm německého gestapa. Polští historici napočítali 135 různých sadistických metod zabíjení. Většina z obětí byly ženy a děti. UPA brutálně vyháněla Poláky, Rusy, Čechy a Židy z Ukrajiny, přičemž údajně zahynulo až sto padesát tisíc lidí. Její partyzánský boj trval v některých oblastech až do počátku 50. let..