Václav Umlauf
6.1.2020 E-republika
Proč velké banky dostaly zadarmo vrtulníkové peníze? Je jasné, že normální lidé je v neoliberalismu nedostanou nikdy, to je pohádka pro věřící ekonomy a obecný lid.
V našem nezávislém tisku se objevily články typu Kam zmizelo 1,5 bln. dolarů? Jednoduše šlo o to, že ministr financí USA Steven Mnuchin 23. prosince přiznal, že stodolarové bankovky, podle článku v “objemu 1,5 bilionu dolarů”, se ocitly mimo kontrolu FED a státní kasy. Tato peněžní suma, poznamenal ministr, „přistála v bankovních sejfech po celém světě“. Článek je matoucí a nepřesný. Problém není v tom, že banky vyděšené přicházející krizí a nejistými dluhopisy potřebovaly likviditu v bankovkách a také ji dostaly. Mnohem důležitější otázka zní, za jakou cenu banky tuto hotovost dostaly a kdo bankám tuto fyzickou hotovost dal a za co.
Odpověď zní zajímavě. Banky dostaly stodolarovky prakticky zadarmo a tento shoz tzv. “helikoptérových peněz” (helicopter money drop) poskytl FED tím, že nechal skrze státní kasu Ministerstva financí (US-Treasury) natisknout bankovky. A ty dal bankám místo běžného toaleťáku FEDu daného jako federální dluhopisy. To je zajímavá operace na konci neoliberálního kapitalismu. Shazování peněz helikoptérami byla běžná science-fiction nobelizujících ekonomů, jako byl Pinochetův pomahač Milton Friedman. Tyto teorie se v různých podobách objevily v letech 2014-16. Jejich smysl byl v tom, že měly nahradit tehdy a dnes nefunkční systém tzv. “kvantitativního uvolňování“, viz naše články k tomuto tématu. Peníze z vrtulníku směřují přímo na spotřebitele a domácnosti a nejdou na banky a finanční instituce. Při dnešní hospodářské recesi a záporných úrokových sazbách by se mezi lidi dostaly hotové peníze, které by stimulovaly ekonomiku. Tím se “helikoptérové peníze” liší od tzv. “kvantitativního uvolňování”, kdy v uzavřeném cyklu běhají dluhopisy pod jiným jménem.
Při kvantitativním uvolňování (quantitative easing, QE) banky prodávají své bezcenné dluhopisy centrální bance. Ta je skoupí a vymění za její dluhopisy, které vydává za naše reálné kapitálové hodnoty (měnu, důchody, aktivy státu atd.). Výsledky naší práce se skrze QE znehodnotí v příslušném poměru k těm kolujícím bankovním sračkám. Bankovní sračky projdou biologickou plynofikací ve FEDu a ECB a na konci sraček se objeví hořlavý metan QE, což je bankovní dluhopis FED a ECB, které si ČNB kupuje místo zlata. Takto to vesele může jít až do vyčerpání zásob, čili společensky vytvářených a systematicky odcizovaných plodů naší práce. Koloběh je: práce – reálné peníze – dluhové fekálie bank – vykoupeno centrálními bankami a propráno – čistý QE-metan poslaný bankám ve formě centrálních a tzv. “bonitních” dluhopisů. Jakmile se QE-metan objeví na burze, okamžitě poskočí ceny akcií (Tiché šílenství finančních trhů). A závislost emitovaných QE dluhopisů a indexu burzy (Nanex) najdete v pohyblivém grafu, viz článek z roku 2014 (Evropa po volbách a na cestě do finanční propasti). Peníze z vrtulníku jsou na rozdíl od recyklovatelných QE zcela nevratné. Když centrální banka shodí fyzické bankovky, tak už je nemůže vzít nazpět.
Takže se tomu shazování stodolarovek podívejme na zoubek. Nejprve zásadně: Proč velké banky dostaly zadarmo vrtulníkové peníze? Je jasné, že normální lidé je v neoliberalismu nedostanou nikdy, to je pohádka pro věřící ekonomy a obecný lid, který si hraje na chytráky a spekuluje o nemožném. Tak se podívejte na tento graf.
Stagnace nákupu amerických dluhopisů už trvá 7 let a nejspíš je za devalvaci naší měny a tím i důchodů atd. už nakupuje nejspíš jen ČNB. Třeba hypoteticky proto, že jí to neoficiálně nařídí ECB (Banksterské praktiky současné ČNB). Viz příklad Belgie a jiných zemí, kde tento nákup už tiše proběhl (Belgie kupuje Ruskem a Čínou prodané americké dluhopisy). USA jako impérium jde pomalu do kytek, loupení surovin a práce ve světě vázne. Zato raketově roste hodnota dluhu, který se musí stále znovu prodávat.
Nyní je jasné, že jen blázen nebo bankster bude nakupovat tento typ bankovní makulatury (Banksteři a výroba globálních fake news). Takže dluhopisy nejdou na odbyt a musí se pustit do oběhu velkých bank helikoptérové peníze. Jenže FED nemůže tisknout fyzické bankovky, na to má monopol pouze stát. Kompletní schéma skutečného průběhu “shazování” těchto peněz najdete zde. Klíčová jsou schémata 2 a 3, kde vidíte celý trik. Tiše se vyměňují mezi FED a Treasury dluhopisy za hotové peníze, které se ale nikdy neobjeví ve výkazech jako nevyrovnaná bilance. Klíčový trik je tady, vlevo je bilance státní pokladny a vpravo FED a ta stovka dolarů jsou helikoptérové peníze.
Banksteři udělali jednoduše to, že místo dluhopisu FEDu jako dluhopisu na budoucí vývoj ekonomiky vydali skrze jimi nevlastněnou státní pokladnu (Treasury) fyzické stodolarové bankovky, které si vyděšené banky okamžitě rozebraly mezi sebou. Nyní se podívejte na tyto příkazy, které to ukazují černé na bílém, článek s bankovními výpisy Treasury je zde. Dne 16. prosince americká pokladna prodala 36 mld. USD v T-Bills s termínem 182 dnů, splatným 18. června 2020, s CUSIP SV2. Jak ukazuje uvedený výpis Treasury Direct, z celkových 34,3 miliard USD v konkurenčních nákupech získali dealeři 23,7 miliardy USD. Klíčová transakce běžela 19. a 20. 12. 2019, kdy šly bankovky na FED. Takže FED si za své neprodejné bankovní sračky vzal ze státní kasy hotovostní peníze z monetární zásoby Q4, což jsou prachy, které dostáváme v bankomatu. A to je konec, pánové, který si shrňme ve dvou bodech.
- Za prvé: privátní FED zvedl telefon a nechal tisknout ve státní Treasury stodolarové bankovky pro svou potřebu.
- Za druhé: tuto makulaturu stodolarovek sebral a dal ji bankám v rámci distribuce svých obligací, což přiznal Steven Mnuchin o pár dní později.
Takže jsme se dostali do situace, kdy po zrušení tzv. Glass-Steagall Act vydaného jako zákon po bankovním krachu v roce 1932 došlo ke spojení spekulativních peněz s normálními investicemi v bankách. Dluhových dolarů je dvanáctkrát víc než HDP zeměkoule a nedají se odlišit od normálních peněz. To si bankéři zařídili zrušením zákona oddělujícího komerční bankovnictví od investičního bankovnictví finančního kasina. Teď už nás to kasino sežralo i s chlupama, protože si začalo tisknout inflační a reálnými aktivy nekryté bankovky pro svou potřebu. Takže se podívejte na článek ze začátku roku 2019, kdy jsme předpověděli tento vývoj (Horká obchodní válka: USA zadlužené, banksteři beztrestní a Rusové nebezpeční).