Anna Orlová
20. 1. 2020 rueconomics a lenta
Irácká vláda neplánuje revidovat rozhodnutí parlamentu o stažení zahraničních vojsk ze svého území, konkrétně vojáků USA, nebo uzavírat s Američany novou dohodou, díky níž by mohli zůstat. Takže sdělení kanceláře premiéra země Adil Abdul-Mahdiho znovu potvrdilo oblíbenou tezi “Yankee go home”.
Důvodem pro zpřísnění opatření vůči Spojeným státům ze strany Iráku se stala speciální operace proti íránskému generálovi Kásimu Sulejmánímu, iniciovaná osobně prezidentem Donaldem Trumpem. Operace na jeho “odstranění” proběhla v noci na pátek 3. ledna na mezinárodním letišti Bagdádu.
Irák uvažuje o koupi ruských S-400
Irák uvažuje o koupi ruských protiletadlových systémů S-400 Triumf. Píše o tom The Wall Street Journal.
Člen výboru pro bezpečnost a obranu iráckého parlamentu Karim Alaoui listu sdělil, že potřebují protiletadlové systémy a že “Američané je mnohokrát rozčarovali, když jim nepomáhali získat potřebnou výzbroj”.
Upřesnil, že před třemi měsíci již zástupce Iráku navštívil Rusko a provedl řadu konzultací, nicméně politická krize, která v této blízkovýchodní zemi nastala s následným odvoláním premiéra Adil Abdul-Mahdiho přinutila strany odložit další jednání.
Nyní avšak, v souvislosti s požadavkem Bagdádu vůči americkým jednotkám, aby opustily zemi, poslanci zmocnili premiéra k získání prostředků PVO v kterékoli zemi, “v Rusku nebo u kohokoli jiného”.
9. ledna bylo oznámeno, že úřady Iráku se vrátily k jednání s Ruskem ve věci nákupu protiletadlových raketových systémů předchozí generace S-300. Raketové komplexy tohoto typu jsou ve výzbroji armád Sýrie a Íránu, sousedících s Irákem. A ještě jeden soused země, Turecko, disponuje nejnovějšími ruskými protiletadlovými raketovými komplexy S-400. USA, spojenec Turecka v NATO, mu kvůli smlouvě s Ruskem odmítly dodávat stíhačky 5. generace F-35.
Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová