Analýza ČNB: Jak jsme se za 30 let probojovali do chudoby

Václav Umlauf 

2.1.2020 E-republika
Čím nižší plat, tím lepší sociální dumping a tím větší zisk pro zahraniční montovny. A jako dárek dostanou otrokáři ještě zisk vzniklý uměle drženým nízkým kurzem koruny. Pak mi ČNB v roce 2019 vysvětlí, že neoliberálně tunelovaný stát nemá na můj důchod.


Miluji bankstery, protože kdo krade jako bankster, ten musí lhát jako bankster. Tento tvor je určen tím, že z hlediska politické ekonomie vykonávané jedním promile dělá jednostranné monetární výhody pro jedno procento privilegovaných, a tím okrádá 99,99 procent nás všech. Prohlášení ČNB, potažmo jejího šéfa Jiřího Rusnoka, jsou zvláště kouzelná v tom, že mluví pravdu, i když lžou. Po nástupu krize nám Rusnok oznámil, že nemáme hospodářskou krizi a i kdyby, tak bude malá (Americká cesta k socialismu a ekonomický boj s korporacemi). Předtím se zase ČNB ústy Rusnoka pochlubila tím, že se nestará o ceny bytů, ale o stabilitu bank (Banksterské praktiky současné ČNB). Citovaný článek e-republiky vysvětluje, proč v zájmu jednoho procenta ČNB skrytě devalvovala měnu a místo zlata nakoupila papírky s dluhopisy. Ale Rusnok už neřekl, proč vinou takto znehodnocené měny ti, co už jsou za vodou a fungují v rentiérském kapitalismu, skupují byty jako diví, hlavně v Praze. No pochopitelně, když nevěří těm papírkům s dluhopisy a úrok v bance je záporný. Byty v Praze za rok podražily o 7,7 procenta, tvrdí Deloitte. Podle developerů se ceny za čtyři roky skoro zdvojnásobily, článek ZDE. Jistěže to není zcela odpovídající ekonomická korelace, ale podívejme se na růst nominální a reálné mzdy za posledních 10 let.

Nemyslím si, že se normálním Pražanům zvýšily platy za 4 roky o 200 % jako ceny jejich bytů. Graf o zbytku ČR je ještě pochmurnější, protože průměrná mzda klesá. Takže se máme statisticky dobře, protože jedno procento se má reálně úplně pohádkově. Ekonomka Šichtařová se děsí, že se posouváme k socialismu a že se dostaneme před rok 1989, “kdy všichni byli blbí a chudí“. Rád bych strach této agentky neoliberalismu nějak zmenšil. Ale bohužel to nejde, neb jsem zase našel nedávné Rusnokovo moudro, viz jeho článek ZDE. Citovanou analýzu ČNB tzv. “sladěnosti” najdete ZDE. Je zvláštní, že nikdo z mladších tzv. “levicových intelektuálů” tento výplod ČNB nekomentoval. Ale kde je myslící levice, že ano. Pokud vím, tak to neudělali ani odborářští ekonomové, nebo o tom nevím. Rusnok za ČNB vysvětluje, proč je třeba provést další “sametem zametem”. Citujme titulku článku o analýze ČNB.

Překážkou pro brzké přijetí eura je nadále nedokončený proces dlouhodobého přibližování se úrovně České republiky k vyspělým zemím eurozóny. Tento proces se sice v posledních letech obnovil, nicméně u většiny z nich zůstává odstup České republiky od průměru eurozóny značný. Dalším rizikovým faktorem ohledně přijetí eura je nesladěnost finančních cyklů ČR a eurozóny a otázka dlouhodobé udržitelnosti českých veřejných financí kvůli stárnutí populace a růstu mandatorních, tedy povinných výdajů rozpočtu.

Takže za 30 let od mytické doby, kdy jsme byli podle Šichtařové blbí a chudí, jsme neuvěřitelně zbohatli a zmoudřeli. Když si můj soused mafián postaví z nakradených eurodotací další dům v Praze, tak jsem statisticky zbohatl i já, že ano. ČNB nám oficiálně oznámila, že za 30 let, tj. za život celé jedné generace, jsme nedohnali Západ a že jsme na tom s platy stejně, jako bychom byli za komunistickým ostnatým drátem proti západnímu Německu. Ale tam mezitím normální lidé za Merkelové také zchudli, tak se to trochu srovnalo v náš prospěch. Nyní se podívejme na výsledky mafiánského kapitalismu v citované studii ČNB a v epoše, kdy vůbec nejsme blbí a chudí.

Dva horní grafy jsou Rakousko, které mělo naši úroveň až do začátku 70. let, a Německo. Dolní černá je Česko, a jde o paritu kupní síly, což je nejdůležitější ukazatel pro lidi. A nyní se pro srovnání podívejte na vývoj komunistického kapitalismu v Číně. Srovnání vychází z přepočtu PPP v amerických dolarech z roku 2005, takže jde o reálné srovnání kupní síly Číny a USA, a ne o vývoj HDP. Čína v přepočtu HDP na obyvatele předstihla USA už v roce 2014 (18.285/17.552 USD). Nyní se podívejte na start reálných příjmů obyvatel Číny po roce 2008, který málem odpovídá ceně spekulativních bytů v Praze. V Číně se obětovala současná generace pro budoucnost země, kterou mají zajištěnu. U nás se obětovala současná generace a prožral celý stát pro blaho jednoho procenta, které mají také zajištěno.

A nyní k milému mafiánskému domovu. Neoliberální agent Rusnok opět pootočil klikou kolovrátku a zase tvrdí těm, co vůbec nejsou blbí a chudí, že máme zase o něco více zchudnout, protože není na náš důchod a máme to ještě daleko do hrobu. Tak stop, pánové, protože mám jít do důchodu. Celý život jsem dělal, už od osmnácti let, z toho polovinu času za komunistů. A nyní mi hlavní banksterská klika po 30 letech neoliberálního hospodaření vysvětluje věci, ze kterých mi jde hlava kolem. Všechno socialistické se rozkradlo, výborně. Ale Západ jsme nedohnali, a nikdo z jednoho procenta to ani nechce, protože by přišel o zisk. To poslední pochopitelně neříkají obecnímu lidu nahlas. A že z mé práce nezbylo ani na slušný důchod? A proto je třeba měnu dále skrytě devalvovat, jak mi vyhrožuje Rusnok? To se mám ve jménu vítězného jednoho procenta nakonec sebrat a jít vybírat popelnice, jako neoliberálně opečovávaní důchodci a bezdomovci? To jsem za chudého a blbého socialismu opravdu nemusel.

Montovna a perník

Česko má být montovnou, jak to hezky vysvětlil bývalý komunista Dlouhý nadšeným Plzeňákům v roce 2016.
Tento neoliberální agent nyní se šekovou, a ne s červenou knížkou, ale poznamenal, že “dobré fungování krajské ekonomiky může ohrozit nedostatek pracovních sil a regulace podnikání”. Rovnice je jednoduchá: čím nižší plat, tím lepší sociální dumping a tím větší zisk pro zahraniční montovny. A jako dárek dostanou otrokáři ještě zisk vzniklý uměle drženým nízkým kurzem koruny. Pak mi ČNB v roce 2019 vysvětlí, že neoliberálně tunelovaný stát nemá na můj důchod, který jsem si prakticky zajistil prací už za komunistů. Takže se píše rok 2019 a dejme slovo učitelům z Plzeňského kraje (Z lavice do montovny: Děti v Plzni nastupují po 9. třídě do továren).

Podle obou šéfů velkých škol řada rodičů, hlavně v sociálně slabších oblastech jako je tato, nechce děti dále finančně podporovat ve vzdělávání a posílá je rovnou do práce. „Montovny už nepožadují po nových lidech žádné vzdělání. Firmy mají zoufalý nedostatek lidí,“ řekl Svoboda. To potvrdili i personalisté na lednovém veletrhu práce v Plzni, kde sháněli až tisíce lidí.

Výborně, neb se naplnilo proroctví neoliberální exkomunistické vědmy šéfující Hospodářské komoře. Potřebujeme nevzdělané otroky do zahraničních montoven, protože jen tak poroste bohatství jednoho procenta otrokářů. A proto potřebujeme další atomovou elektrárnu, aby ti otrokáři měli (pro ně pochopitelně, ne pro nás) zdroje laciné elektrické energie, protože lidské zdroje tu mají za babku. Ale kde je ten můj důchod… Aha, no přece ve vykradených privátních důchodových fondech, které se zde mají zavést po vzoru USA. A pomalu nám začíná privatizace oborových ZP, pak přijde na řadu VZP (viz náš článek Plíživá privatizace českého zdravotnictví). Vůbec se nedivím skleslým aktivistům, kteří za této situace tlačí na druhou stranu vrat, jak to hezky řekl F. R. Čech ve známém interview, které systematicky maže Youtube.
Vlastenectví, nebo fašismus

A nyní se podívejme, jak žije mladá generace, která bude zajišťovat můj důchod. O tom je recenze filmu Nic jako dřív, pod titulkem Ve Varnsdorfu na šrot aneb pohraniční vyhlídky studentů učňáku.

„Kde se chytnu jako zahradník? To je obor pro debily,“ prohlašuje mladík a budoucí servírka smete matčin údiv, co ji ještě nenaučili: „Jsem na škole ve Varnsdorfu, tak co čekáš?!“ Způsob tamní zábavy pak vystihují dívčí výroky „Jsem úplně na šrot“ či „Zase přišel zfetovanej“.
Nyní je jasné, proč nám stál vlak. Jak správně poznamenal mladý strojvedoucí: “Nemůžeme se těm mladým divit. Dělají jako svině, pak mají pár dní v kuse vánočního volna, potřebují si ožrat držku a narvat se perníkem.” Po Novém roku musí znovu do korporátního otroctví, v němž mladí pracují od 9. třídy, a od tohoto systému my staří marně čekáme náš důchod. Tato generace je skutečně k politování a není to jen jejich vina, ale je to vina zejména naší generace. Nechali jsme všechno rozkrást a teď, v časech neo-normalizace, máme strach o holé živobytí, tak držíme hubu.
Jel jsem v lokálce kousek od Varnsdorfu před dvěma dny a kvůli podobně zfetovanému a agresivnímu typu musel být na půl hodiny odstaven vlak, čekalo se na záchranku a policajty. Vlak už do Liberce ani nejel, aby neohrozil grafikon místních spojů, takže jsme čekali na další spoj. Podívejme, jakému průmyslu se daří v ČR, viz zpráva německé drogové centrály za rok 2019 o varnách perníku (ZDE).


Nyní je jasné, proč nám stál vlak. Jak správně poznamenal mladý strojvedoucí: “Nemůžeme se těm mladým divit. Dělají jako svině, pak mají pár dní v kuse vánočního volna, potřebují si ožrat držku a narvat se perníkem.” Po Novém roku musí znovu do korporátního otroctví, v němž mladí pracují od 9. třídy, a od tohoto systému my staří marně čekáme náš důchod. Tato generace je skutečně k politování a není to jen jejich vina, ale je to vina zejména naší generace. Nechali jsme všechno rozkrást a teď, v časech neo-normalizace, máme strach o holé živobytí, tak držíme hubu.

A nyní k politice v časech korporátního otroctví. Bavit se o zdejší levici už opravdu nemá smysl. Hrají si pískovišti, které jim vyčlenilo jedno procento pro Sorošem organizované hrátky. Levice je v Česku skoro mrtvá, ale to prý není důvod k mainstreamové radosti. Viz tento pozoruhodný článek ZDE, v placené části korporátek. Dokonce i v korporátních plátcích se vzdychá po tom, aby nějaká vymiškovaná levice opravdu existovala (Korporátní miškaři a globální kastráti). Neřešme neoliberální ideologický folklór, ale bavme se o nacionálním, vlasteneckém či jiném hnutí na způsob německé AfD. Viz náš článek k jejich volebnímu vítězství (Eroticko-politická psychoanalýza vítězné “Alternativy pro Německo”). Tak soudruzi vlastenci a nacionalisté, budete si muset vybrat mezi neoliberalismem pro zločince, nebo kapitalismem s lidskou tváří. Jinak budete blbí a my chudí, jak to moudře poznamenala paní ekonomka.

Po vytunelované ekonomice, zblblé a zdrogované mládeži, vykradených důchodech a zničeném sociálním státě bude vlastenectví stejně v módě, jako fašismus na Ukrajině, nebo pravicový katolicismus v Česku. Bude třeba nechat pracujícímu lidu nejen jím navařený perník, ale k tomu musí přijít také ideologické opium pro masy. Proto je třeba, aby bývalý exkomunista-generál, nyní pochopitelně placený v NATO, byl naším prezidentem. Šéf hospodářské komory k sobě potřebuje spolehlivého a stejně militantně naladěného kamaráda. Neoliberální souručenství obou exkomunistů má hezký a velmi klasický zvuk. Připomeňme klíčovou schůzku Hitlera s hlavním korporátním fašistou Franzem von Papenem, která proběhla v Kolíně dne 4. 1. 1933. Toto setkání zprostředkoval bankéř Kurt Freiherr von Schröder ve své vile. Tento den a tuto schůzku mnozí historikové považují za datum založení Třetí říše (Prolhat se až ke korporátnímu fašismu).

Oligarchická ukrajinizace Česka nás neodolatelně táhne na Východ. Viz dnešní konflikt na Donbase podporovaný za moje daně skrze vojenské poradce NATO a USA. K zabíjení jiných chudáků je třeba opravdu hodně vlastenectví, a hlavně korporátní fašismus a vykradený stát. Zoufalý otec rodiny prodá volební lístek komukoliv, kdo mu od volebního pultíku slíbí, že zajistí jeho těžce nemocnému dítěti drahou zdravotní péči. A stejně logicky a vlastenecky bude jednat ten zfetovaný mladík z montovny chválené Dlouhým. Toho (tedy ne toho exkomunistu) vyhodí jako prvního v začínající hospodářské krizi, nemá žádné vzdělání a je zvyklý na chlast a drogy. Tento mladý nacionalista se nechá zaplatit jako mlátička v OMONU či v korporátních ochrankách, aby legálně zmrzačil ty občany, kteří v otrokárnách začnou stávkovat. No a pak mu nabídnou, že by mohl jít bojovat za vlast ke Stalingradu, protože tam byl amfetamin už za Hitlera. A co vy, nacionalisté a vlastenci? Budou z vás nakonec sociálně naladění fašisté, jako v Itálii a v Německu ve 30. letech, když začínal Mussolini a Hitlerova NSDAP? Konce tzv. “vlastenectví” jsou občas horší, než jeho začátky. Tedy, pokud se bude jednat podle hesla výše citované neoliberální ekonomky.