Ivan David
27. 11. 2019 parlamentnilisty
Na programu pléna Evropského parlamentu, které začalo předevčírem, bylo navrženo zahájení přístupu Evropské unie jako celku k Istanbulské úmluvě, která má potírat násilí na ženách. Myslím si, že český trestní zákoník oběti násilí už chrání. Jde o to, aby se z veřejných peněz nedotovaly neziskové genderové organizace.
V tuto chvíli přijetí ani z čistě právního hlediska není možné. Národní parlamenty tří zemí, tj. Česka, Slovenska s Maďarska úmluvu neratifikovaly. Podle článku 218 Smlouvy o fungování Evropské unie může EU jako celek přistoupit k nějaké mezinárodní smlouvě jen pokud to jednomyslně schválí všechny členské státy, což v tomto případě vlády tří zemí udělat nemohou, protože k tomu nemají souhlas svých parlamentů. Jako člen frakce Identita a demokracie (ID) žádám o přezkoumání právního základu a přerušení procesu přistupování EU jako celku do doby, než parlamenty všech členských zemí EU ratifikují. Minimálně do doby, dokud v Maďarsku vládne Viktor Orbán, totiž tato situace nenastane.
Hostitelé podepsali jako první
Turecko, země, která jako hostitelská země podepsala jako první tzv. Istanbulskou úmluvu proti násilí na ženách, se „činí“. Hewrín Chalaf(ová), syrská kurdská politička, byla před nedávnem brutálně zavražděná protureckými džihádisty krátce po jejich vpádu do severní Sýrie.
Dokumentační středisko pro porušování zákonů v severní Sýrii (VDC-NSY) vydalo zprávu u příležitosti Mezinárodního dne za odstranění násilí na ženách, které se každoročně připomíná 25. listopadu. Zpráva dokumentovala úmrtí 120 žen a zranění 420 žen od zahájení turecké vojenské invaze do syrské severozápadní oblasti Afrín od 20. ledna 2018 a vojenské kampaně v severovýchodní Sýrii 9. října 2019 až do 24. listopadu tohoto roku. Dokumentační středisko také odhalilo, že Turecko a jeho přidružené ozbrojené skupiny zadržely od března 2018 ve svých věznicích 270 žen z celkem 5 678 osob. Osud poloviny z nich dosud neznámý. Na začátku listopadu zatkly turecké ozbrojené skupiny 12 žen.