Houfnice Gvozdika (česky Karafiát) |
Dmitrij Valjuženich
Ukrajina koupila od České republiky další várku samohybných houfnic 2S1 Hvozdika. Tentokrát bylo zakoupeno celkem 16 plnohodnotných vozidel a také jejich části včetně věží s instalovanými děly. Tímto způsobem se Ukrajina snaží vyřešit problém spojený s vysokými ztrátami dělostřelectva během války v Donbasu.
Oněch 16 samohybných houfnic „Hvozdik“ koupil Kyjev za 1 565 600 USD a za dvě věže s 2A31 zbraněmi v sadě zaplatil 120 200 $. Ozbrojené síly Ukrajiny tak v blízké budoucnosti budou mít plnohodnotnou divizi houfnic s vlastním pohonem.
V loňském roce Ukrajina obdržela od České republiky navíc 40 kusů 2S1 Hvozdik. Dodávky ze zahraničí jsou v podstatě jediným zdrojem zásobování ukrajinské vojenské techniky. Všechna místní skladiště zbraní, která se nacházejí na základnách s ostrahou, jsou aktivně využívána kyjevskou mocí. Zásoby zbraní a techniky, které zbyly ještě ze sovětských dob, jsou vyčerpány.
Pomoc ze zemí východní Evropy, které jsou součástí NATO, je však zcela schopna doplnit ukrajinský arzenál. Bývalé země Varšavské smlouvy mohou dodat Kyjevu stovky kusů zbraní a techniky, které si vyžádají ještě hodně krve od obránců Donbasu. „Příměří“, které bylo vyhlášeno v rámci znovu zahájených Minských jednání, umožní ukrajinské armádě obnovit její vojenský potenciál, který bude stoprocentně použit proti Doněcké a Luhanské národní republice.
V létech 2014–2015 byl kladen velký důraz na to, aby byly utajeny dodávky zbraní a obrněné techniky z balkánských zemí (vlády a média prohlašovaly zprávy o dodávkách vojenské techniky z České republiky, Maďarska a Bulharska na Ukrajinu za ruskou propagandu), avšak v současnosti už zásobují ukroparmy zcela otevřeně (a bez jakéhokoliv studu, zmrdi). Nutnost těchto dodávek pro ozbrojené síly je zcela zřejmá, protože škody na některých kategoriích techniky, které utrpěla ukroparmy při porážkách v létech 2014-2015 a v následných bitvách na Donbase, nebyly doposud odstraněny.