Obchodní války jsou hrou blázna

Eric Margolis
12. 9. 2019 blog autora, překlad Zvědavec
Podle brilantního vojenského myslitele, generálmajora J.F.C. Fullera, „cílem války není vítězství. Je jím dosažení politických cílů.“
Věčná škoda, že prezident Donald Trump nečte knihy. Zahájil ekonomické války proti Číně, Rusku, Íránu, Kubě a Venezuele bez jakéhokoli jasného strategického cíle, až na to, že se nafouklo jeho ego coby světového předního vojenského vůdce, a že tyto státy potrestal za jejich neposlušnost.


Trumpovy války jsou ekonomické. V těchto válkách je nasazována obrovská ekonomická a finanční síla Spojených států za účelem převálcovat další země, které nedodržují příkazy Washingtonu. Heslo Washingtonu zní: „Poslouchej mě, nebo uvidíš!“ Ekonomické války nejsou bez krve. Například britská námořní blokáda způsobila v roce 1918 císařskému Německu a centrálním mocnostem těžké zásobovací problémy, a vyhladovění je přinutilo vzdát se.

Obchodní sankce nečiní Ameriku velkou, jak tvrdí Trump. Amerika je naopak nenáviděna po celém světě jako hrubý tyran. Trumpovy snahy podkopat Evropskou unii a zastrašit Kanadu ještě zhoršují ohavný a brutální image Spojených států.
Ještě horší je, že Trumpova celní válka proti Číně poškodila ekonomiku obou národů, předních světových ekonomických mocností, a zvýšila napětí v Asii. Svět čelí recesi především kvůli Trumpovým neuváženým válkám, které mají být důkazem jeho moci a slávy.

Trump a jeho poradci mají pravdu v tom, že Čína často užívá nekalé obchodní praktiky. Sám jsem obchodoval 15 let s Čínou a byl jsem svědkem kaleidoskopu šikany, licoměrnosti a korupce. Oblíbený čínský trik spočíval v tom, že nechali dovážené zboží vystavené dlouho na slunci v nákladištích, nebo vše protahovali pod záminkou „zdlouhavého“ papírování.

Na divokém východočínském trhu se dějí veškeré možné šílenosti, sám jsem byl toho svědkem. Nezapomeňte však, že se jedná o „nový“ trh, na kterém je kapitalismus západního stylu pouze o jednu generaci starší. Kromě toho se Čína naučila mnoho nekalých obchodních praktik od Francie, kterou lze považovat za matku merkantilismu.
Čína skutečně krade technické a vojenské informace ve velkém měřítku. Ale to samé dělají USA, jejichž špionážní agentury vysávají informace z celého světa. Tvrzení Ameriky, že oni jsou obětí, je docela silné.
Trump & spol. nechápou, že chytrý prezident Nixon umožnil Číně, aby se stala členem americké organizace Velká východoasijská sféra vzájemné prosperity, aby ji dostal pod vliv USA – stejně jako v 50. letech Japonsko a Jižní Korea. Obchodní přebytek Číny v rámci obchodování se Spojenými státy je její dividendou za to, že hraje podle pravidel Washingtonu. Pokud bude tento obchodní bonus odstraněn, zmizí i rozpačité smíření s americkou politikou ze strany Číny. Vojenské napětí prudce vzroste.
Z pohledu Číny Spojené státy opakují to, co Velká Británie udělala v 19. století, když vyhlásila válku, aby násilím dostala opium, pěstované v britské Barmě, k Číňanům, kteří byli stále závislejší. Dnes jsou obchodní plodinou sójové boby a zbědovaná prasata.
Trumpovým konečným cílem, jak Čína samozřejmě ví, je rozvířit světovou krizi prostřednictvím obchodu a poté ji dramaticky ukončit – samozřejmě ještě před tím, než budou příští rok volby. Trump se stal hlavním diktátorem finančních trhů USA, které posiluje nebo oslabuje překvapivými tweety. Žádný prezident by nikdy neměl mít takovou moc, ale Trump ji má.
Nelze říci, kolik peněz jeho přisluhovači vydělali na krátké nebo dlouhé pozici na akciovém trhu díky zasvěceným informacím. Americké trhy v řádu bilionu dolarů se staly závislými na tom, jakou má Trump náladu, když se ráno probudí a sleduje Fox news, což je matka dezinformací.
Je těžké uvěřit, že Trump a jeho přisluhovači skutečně věří, že mohou zastrašit Čínu a dostat ji na kolena. Čína přestála masovou zkázu a nejméně 14 milionů obětí během druhé světové války, aby přemohla nadvládu Japonska. Skutečně si Bílý dům myslí, že Peking ustoupí kvůli sójovým bobům a polovodičům v této přihlouplé válce, kterou řídí bývalý porotce soutěží krásy a provozovatel kasina? Je velmi nepravděpodobné, že by nový čínský vládce Si Ťin-pching ztratil tvář v obchodní válce s USA. Diktátoři si nemohou dovolit ustoupit. Si Ťin-pching může vyčkat, dokud nebudou v Bílém domě rozvážnější lidé.
Obchodní války jen zřídkakdy přinášejí výhody pro obě strany. Jsou ekvivalentem toho, kdy byly desítky tisíc vojáků posílány na porážku do bitvy na řece Sommě, jedné z nejkrvavějších operací první světové války. Sláva pro hloupé generály; smrt a utrpení pro řadové vojáky.
Válka tohoto blázna s velkým egem nevyhnutelně skončí zachraňujícím kompromisem mezi Washingtonem a Pekingem. Smiřte se s tím.