Ing. Andrej Babiš – předseda vlády ČR |
Karolina Stonjeková
Jestli si stávající premiér píše deníček, jistě si do něj včerejší datum zaznamenal tučným písmem. Nejen proto, že oslavil půlkulaté narozeniny, ale především díky tomu, že státní zástupce, Jaroslav Šaroch, navrhl zastavit jeho trestní stíhání. A oddechnout si mohou i Babišovi příbuzní, kteří byli díky premiérovi v kauze namočeni, jak okurky v láku.
Těžko se asi dozvíme, co přesně stálo za náhlou změnou Šarochova názoru. Unie státních zástupců ho sice vyzvala, aby své rozhodnutí vysvětil, ale ať už bude vysvětlení jakékoli, je dopředu téměř jisté, že nic převratného stejně nepřinese – protože vysvětlení, proč někdo diametrálně změnil svůj názor, bývají často spíše komická než faktická.
Z hlediska veřejného mínění se zdá být situace jednoduchá: ti, kdo byli o Babišově nevině přesvědčeni od samého začátku, budou přesvědčeni i nadále. Stejně tak budou neochvějně setrvávat na svém i ti, kteří věřili, že dotace na Čapí hnízdo zrovna „křišťálově čistá“ nebyla. Kdo byl přesvědčen o spravedlivosti české justice, bude jistě přesvědčen i nadále. Kdo má naopak pocit, že se jedná o prohnilý systém, jež je cítit korupcí na sto honů, bude mít po včerejšku nepochybně (další) důvod, proč takový názor zastávat. A ti, kdož v tomto sporu nefandili ani jedné straně a jsou navíc schopni dívat se na věci z vyšší perspektivy, zase budou nepochybně zděšeni z toho, že žijeme v zemi, kde je možné někoho čtyři roky (i déle) trestně stíhat, aniž by nakonec bylo dotyčnému cokoli prokázáno…
Neméně jednoduchá se zdá být situace i z hlediska české politiky, kterou Šarochův krok téměř jistě nijak výrazně nezmění. Je sice pravda, že jak ODS, tak TOP 09 oficiálně odmítaly spolupráci s hnutím ANO právě s ohledem na probíhající trestní stíhání premiéra, nicméně představa (některých komentátorů), že se dnešním dnem otevírá cesta pro vládu bez podpory komunistů, je zcela lichá. Opoziční strany celkem dobře chápou, že za nenadálou změnu kurzu by je veřejnost tvrdě potrestala, zatímco setrvání v opozici jim sice výrazně nepomůže, ale celkem s jistotou je alespoň udrží na svém. Navíc je tu ještě jeden podstatný moment – odstrašující příklad v podobě sociální demokracie. Vždyť ruku na srdce, kdo byl chtěl kráčet v jejích stopách, že?
A co bude dělat „ústavní trhač“ pan Minář, kterému se už mezitím ve světle reflektorů náramně zalíbilo? Ten bude i nadále svolávat svoje demonstrace a náměstí se budou dál vesele plnit, zatímco preference hnutí ANO budou neméně vesele setrvávat na zhruba stejných hodnotách.
Zkrátka, řečeno slovy Švejka: „Po úhybných manévrech se (obě strany) zakopaly v předem připravených pozicích“. A obě karavany pojednou dál, podle stejných not.
Což je možná trochu škoda, protože zastavení trestního stíhání mělo být dalším jasným signálem pro antiBabiš aktéry, aby si konečně uvědomili, že politika Babiše se jinak než politicky prostě zbavit nejde! Žádná „nepolitická“ záchrana nepřijde ani od soudu, ani z Evropské unie, ani odjinud… Politika lze totiž férově porazit (odstranit) jen a jedině ve volbách!