8. 8. 2019 TheGuardian.com a PrvníZprávy
Britská policie nemá žádné důkazy, podle nichž by obvinily ruského prezidenta Vladimira Putina v souvislosti s případem otravy Salisbury.
Putin podle britských tajných služeb prý „pravděpodobně“ schválil útok v březnu 2018 na Sergeje Skripala, bývalého ruského vojenského důstojníka, a jeho dceru, přičemž oba vážně onemocněli, ale přežili. Rovněž britští státní zástupci přitom obviňují z činu dva údajné ruské agenty a vydali na ně dokonce evropský zatýkací příkaz.
„Jsme policisté, takže musíme pracovat s důkazy. Bylo mnoho hypotéz o tom, kdo byl zodpovědný a kdo vydal rozkazy. To vše bylo založeno na odborných znalostech Ruska. Potřebuji důkazy,“ zdůraznil Basu.
Rusko: Sankce USA v souvislosti se Skripalem jsou provokací!
V březnu britská policie uvedla, že nadále vyšetřuje případ Skripalů, přičemž poznamenala, že „existují části obrázku“, které hodlají v Londýně „spojit“.
Ruské velvyslanectví 2. srpna informovalo, že poslalo britskému ministerstvu zahraničí další sdělení, v němž žádalo o odpověď na otázky ohledně pokroku ve vyšetřování případu otravy v Salisbury.
Celý případ „případ Skripal“ se podle Moskvy jeví spíše jako zinscenovaná provokace tajných britských služeb (ačkoliv sám Putin v rozhovoru s Oliverem Stounem řekl, že nevěří, že Skripalovy otrávila britská tajná služba). Poměrně dlouho trvalo Britům nalézt dva „podezřelé“ Rusy, kteří měli v té době krátce pohybovat v Salisbury, zatímco Boris Johnson, tajné služby a britská vláda už po pár hodinách tvrdily, že za otravou stojí Rusko, resp. Putin. K tomu patří i lživé tvrzení premiérky Mayové, že jed vyrobilo Rusko, ačkoliv ani tajná vojenská laboratoř Porton Down nebyla schopna určit, kdo vyrobil látku A234, jíž měli být Skripalovi otráveni. Ta patří do řady nervově-paralytických látek, na Západě označovaných jednoduše názvem „Novičok“, aby to znělo dostatečně rusky.
(kou, prvnizpravy.cz, theguardian.com, foto: arch.)