Složka Trump aneb americké volby ve spárech ruských tajných služeb (I.)

Petr Pelz

7.6.2019 SecurityMagazin
Security magazín publikoval v únoru 2018 článek od bezpečnostního poradce Ing. Petra Pelze s názvem ,,Složka Trump aneb americké volby ve spárech ruských tajných služeb”. Článek, který sklidil příznivý čtenářský ohlas, se zabývá ovlivňováním prezidentských voleb ruskými zpravodajskými službami. Nyní se svolením Ing. Pelze zveřejňujeme doplněnou a aktualizovanou verzi článku o další zdroje. Kvůli rozsahu pak článek bude rozdělen na dvě části.


Každý ví, že ruské zpravodajské služby ovlivnily presidentské volby v USA, že hackeři těchto služeb zcizili informace z počítačů vedení Demokratické strany, čímž pomohli Donaldu Trumpovi k vítězství, že Putinovi vlivoví agenti řídí politiku presidenta Trumpa, protože na něj má Moskva kompromitující materiály (ty má, ostatně, i na Hillary Clintonovou) a tak dále. Tvrdí to jak konsensuální analýza 17 amerických zpravodajských služeb, tak soukromě pořízená „Složka Trump“, kterou obstaral bývalý vynikající důstojník britské MI6.

Co na to fakta z otevřených zdrojů?

Jakmile se člověk začne snažit v problematice rozebrat, zjistí, že se jedná o těsně propojený sled původně nesouvisejících případů a jevů. Ve formátu, který je mi přidělen rozdělím vše do základních kategorií:

  • Otevřená verze materiálu předkládaného jako analýza zpravodajské komunity: „Posouzení ruských aktivit a záměrů při nedávných volbách v USA“, zveřejněná 6. ledna 2017
  • Řada zpráv britské firmy Orbis Business Intelligence: „Složka Trump“, která rovněž vešla ve známost jako 35-stránková „Zpravodajská nařčení Trumpa“. Byla zveřejněna časopisem BuzzFeedNews 10. ledna 2017
  • Kybernetický útok na počítače Demokratického národního kongresu a počítače Johna Podesty, předsedy kampaně Hillary Clintonové spojený s únikem desítek tisíc e-mailů
  • Případ Magnitsky, případ Browder
  • „Lež“ LTG Michaela Flynna

Problematiku je možno sledovat podle osob, jevů či na základě časové linky. Zvolil jsem poslední možnost, neboť umožňuje největší stručnost. Okolnosti vzniku oficiálního zpravodajského odhadu a soukromé Složky Trump jsou tak propojené, že je nebylo možno rozdělit. Nebudu se zabývat jejich obsahem, je možno si je přečíst na internetu.

5. července 2017 bývalý šéf všech amerických zpravodajských služeb James Clapper, svědčící v Kongresu přiznává, že oficiální analýzu nepřipravila zpravodajská komunita, ale 10 – 20 vybraných analytiků CIA, FBI a NSA. To je ovšem zásadní informace. Nejedná se tedy o oficiální Národní zpravodajskou analýzu, ale o výsledek názoru několika lidí sestavených s nějakým cílem. Podstatou celého díla je myšlenka: „Domníváme se, že Rusové ovlivnili volby, a protože se to domníváme, tak se to domníváme silně.“ New York Times značně investovaly do odporu proti Trumpovi a s vášní propagují obvinění Ruska, ale ani jejich dopisovatel Scott Shane se neubránil zásadní kritice (a noviny to otiskly): „To, co chybí v této veřejné zprávě jsou …důkazy podporující tvrzení, že ruská vláda naplánovala elektronický útok. Místo toho se poselství … rovná (výzvě) … věřte nám.“

Co tomu všemu předcházelo?

Září 2015

Investor, bilionář a sponzor Republikánské strany a neokonzervativních projektů, Paul Ellias Singer najmul, cestou Washington Free Beacon (pozn. – šéfredaktorem je zeť Billa Kristola), firmu Glenna Simpsona a Petera Fritsche Fusion GPS, aby získali informace k republikánským presidentským kandidátům. Simpson i Fritsch jsou bývalí novináři Wall Street Journalu a jejich firma poskytuje „výzkum, strategické zpravodajství, přípravy projektů atd.“ V průběhu vztahu Singer – Fusion GPS došlo k postupné změně zakázky na „špínu na Trumpa“. Jenže, Trumpovy šance rychle narůstají a republikánské vedení začíná být rozpačité.

Editováno 26/4//2019:

Září 2015

Bývalý Trumpův poradce z doby výstavby hotelu v SoHo v New Yorku (2006) Felix Sater oslovuje svého dávného známého Michaela Cohena, zástupce CEO v Trump Organization. Má prý možnost zařídit Trumpovi stavbu Trump Tower v Moskvě. Sater ovšem není obyčejný Američan. Narodil se do ruské židovské rodiny v Moskvě roku 1966 jako Felix Michail Šeferovskij. Rodina v roce 1974 emigrovala legálně do Izraele, jenže se okamžitě usadila v USA. Mladý Felix má kontakty na organizovaný zločin, mnohokrát se dostává mimo zákon, například roku 1991 dostává 15 měsíců ve vězení. Jeho kariéra však není příliš narušena. 10/12/1998 podepisuje vázací akt tajného spolupracovníka FBI. Akt je za FBI podepsán Andrew Weissmanem. Ten se o dvacet let později stává členem speciálního Muellerova týmu vyšetřujícím Trumpovu údajnou spolupráci s Rusy před volbami 2016. Od září 2015 až do léta 2016 Slater přemlouvá Cohena, aby Trump kývl na stavbu Trump Tower v Moskvě. „Bude jí slavnostně otevírat s Putinem, a náš chlapec se pak určitě stane presidentem!“ (Časový faktor zde nějak nebere na zřetel) Trump a spol. jsou tedy k této akci zoufale přemlouváni tajným spolupracovníkem FBI.

Editováno 7/5//2019:

Prosinec 2015

Tým Hillary Clintonové se radí o dalším postupu v kampani se zástupci soukromé zpravodajské firmy se sídlem v Londýně Hakluyt&Co. Je rovněž možné, že si firmu, o níž ještě uslyšíme, přímo hned najal. (viz. //turcopolier.typepad.com/sic_semper_tyrannis/2019/05/obama-spied-on-other-republicans-as-well-by-larry-c-johnson.html#more)

Březen 2016

Marc E. Elias, Perkins Coie (mezinárodní právní kancelář), osobně jedná s Glennem Simpsonem. Elias je roku 2015 jmenován hlavním právním poradcem kampaně Hillary Clintonové a nyní se informuje o možnosti převzít zakázku „špína na Trumpa“.

Editováno 7/5//2019:

24/3/2016

George Papadopoulos se stává juniorním členem Trumpovi volební kampaně a přibližně po týdnu je v Římě představen profesorovi maltského původu Josephu Mifsudovi. Ten o Papadopouluse začne jevit živý zájem po tom, kdy zjistí, že pracuje pro Trumpa. Prý má skvělé vztahy s Rusy. 24.března je Papadopoulos v Londýně s Mifsudem. Ten mu představuje mladou Rusku, údajně jeho bývalou studentkou Olgou Polonskajou (roz. Vinogradova). Mifsud představování nějak zašmodrchá, a Papadopoulos se domnívá, že Olga je Putinovou neteří. Později se zjistí, že to není pravda. (viz. The Mueller Report) Mifsud má ovšem blíže k britským tajným službám, než ruským.(Například viz. //consortiumnews.com/2019/05/06/top-10-questions-about-the-mueller-report/,//disobedientmedia.com/2018/04/all-russiagate-roads-lead-to-london-as-evidence-emerges-of-joseph-mifsuds-links-to-uk-intelligence/)

Elias přebírá zakázku Fusion GPS pro Národní demokratický kongres (NDC) a pro kampaň Hillary Clintonové; ti platí, celkem 12 miliónů USD. (Editováno 1/5/2019; //opensociet.org/?s=deep+state+vs.+Trump+gate) Koncem dubna NDC objevuje, že byla narušena bezpečnost jejich počítačů, vedení se opět obrací na Perkins Coie, záležitostí je pověřen Michael Sussmann, právník zabývající se kyberbezpečností. Tedy pozor – ne policie nebo FBI, ale soukromá firma.

Editováno 26/4//2019:

Květen 2016

Jeden z Trumpových poradců, Michael Caputo, se již na jaře dozvěděl, že jakýsi Henry Greenberg má mít devastující informace na Hillary Clintonovou. Nyní se výše postavený poradce a Roger Stone, setkávají s Greenbergem a s jeho druhem, Ukrajincem Alexejem Rasinem. Ani Greenberg není ovšem Američan. Narodil se 1959 v Samaře (SSSR) jako Genadij Vasilijevič Vostretsov, v USA má rovněž kriminální minulost, a je rovněž od roku 1998 tajným spolupracovníkem FBI. Rasin nabízí Stoneovi ke koupi informace hanlivého charakteru na Hillary Clintonovou. I zde aktivita vychází od tajného spolupracovníka FBI. Stone odmítá.

Editováno 2/4//2019:

4.5.2016

Michael Sussmann, společník v Perkins Coie, najímá bývalého agenta FBI Shawna Henryho, dnes presidenta CrawdStrike Services, sesterské firmy CrawdStrike. Jedním ze zakladatelů a dnes dvou nejvýše postavených osob v CrowdStrike je Dmitri Alperovitch (též Senior Fellow v Atlantic Council), narozený 1980 v Moskvě. Ti mají odhalit okolnosti elektronického útoku na DNC a Johna Podestu, šéfa kampaně Clintonové.

26.5.2016

Agentura AP oznamuje, že Donald Trump vyhrál republikánské primárky.

Editováno 9/4//2019:

Červen 2016

Tajemný Sergej Millian nabízí juniornímu členovi Trumpovi volební kampaně George Papadopoulosovi práci v oblasti PR za 30 tisíc USD měsíčně, ale jen za podmínky, že bude i nadále pracovat pro Trumpa. O obou ještě uslyšíme.

9.6.2016

Trump jr. s kolegy se schází v Trump Tower s Natalií Veselnickou, právničkou snažící se o zrušení zákona zvaného Magnitsky. Ten byl podepsán presidentem Obamou 14.12.2012. Veselnickaja měla údajně mít informace o snahách Demokratů Trumpa očernit, a tvrdí, že Browder si v Rusku daňovými úniky přišel na slušné peníze, které nyní strká demokratům (Editováno 26/4//2019), ale na skupinku kolem Truma jr. nijak nezapůsobila. Ukončili jednání bez dalších zjevných kontaktů. Nicméně, zde se nám prvně spojuje „Případ Trump“ s „Případem Magnitsky“. Jak uvidíme, v budoucnu se mají setkávat…

Editováno 17/5/2019:

9.6.2016

Veselnickaja se tohoto dne setkává také při jiné příležitosti s Edwardem Baumgartnerem (francouzské/britské příslušnosti). Ten má MD z Harvardu 2000, kde absolvoval z ruských, středoevropských a středoasijských studií. V Londýně spoluzaložil roku 2010 firmu Edward Austin zabývající se politickým poradenstvím pro otázky Ruska a Ukrajiny, mluví rusky. Ruská firma Prevezon se snaží v USA žalovat Billa Browdera, a najala si za tím účelem americkou právní společnost Baker Hostetler; ta úkol pronajala Fusion GPS. Simpson rusky neumí, a tak Baumgartner překládá Veselnické, sám tvrdí, že s ní spolupracoval velmi úzce (//www.businessinsider.com/ed-baumgartner-fusion-gps-christopher-steele-russia-projects-2018-1). Podle výpovědi Simpsona před legislativním výborem Senátu 22.8.2017 (//www.pbs.org/newshour/show/what-testimony-on-the-trump-dossier-adds-to-the-russia-probe#transcript) Baumgartner se s Veselnickou přestal stýkat v červnu, a kontakty s Prevezonem byly ukončeny v říjnu 2016. Jenže od července 2016 se Baumgartner účastní práce na „Složkách Trump“. Podle jeho vlastních slov přináší informace z otevřených zdrojů tak, jak se objevují na internetu v Rusku a na Ukrajině. Tvrdí, že z počátku o existenci „Složek“ jako takových nevěděl.

Editováno 1/3/2019:

12.6.2016

Guardian přináší informaci Assange, že další e-maily Hillary Clinton budou zveřejněny. Guardian uvádí, že e-maily „poskytnou další munici Donaldu Trumpovi…“

Editováno 13/3/2019:

14.6.2016

CrowdStrike oznamuje, že na serveru DNC byl nalezen malware, a že má důkaz, že do serveru byl vložen Rusy.

Editováno 26/4/2019:

14.6.2016

Michael Cohen se setkývá s Felixem Saterem a definitivně mu oznamuje, že Trump do Moskvy nepojede

15.6.2016

Na veřejném internetu se objevuje osoba Guccifer2.0 a potvrdila tvrzení DNC, prohlásila, že je zodpovědná za hack ze serveru DNC, prohlásila, že je zdrojem WikiLeaks a přiložila dokument o kterém se zjistilo, že byl synteticky „nakažen ruskými otisky“.

18-19.6.2016

Polit živou vodou čerstvých plateb od Demokratů, Glenn Simpson se stává kreativní. Najímá majitele londýnské firmy Orbis Business Intelligence Ltd., bývalého důstojníka britské MI6 Christophera Davida Steelea. Ještě ve službě, Steele pracoval pod diplomatickým krytím v letech 1990 – 1993 v Moskvě, ale byl se skupinou dalších britských diplomatů vyhoštěn. To není ostuda, ale lásce k hostitelské zemi to nepřispívá. Poslední případ na kterém pracoval ve státním sektoru bylo, že se podílel na vyšetřování smrti Alexandera Litvinenka. Byl jedním z těch, kteří obviňovali přímo presidenta Putina. Případ projednávaný v Londýně nebyl procesně zcela zvládnut a důkazy přímo k Putinovi nevedly. Steele to musel vědět, ale to mu nebránilo veřejně Kreml obviňovat. Pro odhad jeho osobnosti je to podstatný moment.

20.6.2016

Steele předává Simpsonovi první výsledek své práce – a hned ten nejbizarnější. Zpráva o prostitutkách, které měly někdy roku 2013 močit v moskevském hotelu Ritz Carlton do postele, ve které před tím – v blíže neurčené době – měli spát president Obama s chotí. Vše se mělo odehrávat za přítomnosti Donalda Trumpa, nebo snad dokonce měl být pomočen? Tento zpravodajský skvost Steele doručil den nebo dva po tom, co byla uzavřena smlouva. Je tedy evidentní, že se jednalo o zvěst Steeleovi již známou. Ještě poznámka zpravodajcova – nemáte-li zdroj pod kontrolou, a platíte jej ad hoc za informaci, pravděpodobnost, že vám nesděluje fakta, ale bude říkat to, za co může získat nejvíc peněz strmě stoupá. To Steele dobře ví již od svých úvodních školení na MI6, jenže do Moskvy nesmí. Obrací se tedy na prostředníky; jedním z nich je tou dobou 38-letý Bělorusoameričan Sergej Millian, původním jménem Kukuc. Ten žije v USA od roku 2001 a je ředitelem obskurní firmičky Rusko-americká hospodářská komora se sídlem v New Yorku. Ani on se nevydává do Ruska shromažďovat informace, ale telefonuje svým kamarádům. Ti tvrdí, že mají kontakt na osoby z Putinovy vlády. Proč by s nimi „osoby z Putinovy vlády“ v bezpochyby stále poněkud paranoidním Rusku vůbec mluvily? Tímto způsobem vzniká Steeleva Složka Trump. Kamarádi v Moskvě, Kukuc i Steele vědí, že jsou jejich hovory odposlouchávány jak ruskými službami, tak americkou NSA. Přesto se všichni tváří –pozor – včetně Moskvy(!) – že Steeleovy zprávy vznikají tajně. Korunu všemu nasazuje bývalý ředitel MI6 Richard Dearlove, když v bravůrním hazardu s vlastním jménem v BBC Newsnight 13.12.2017 připustil, že je obsahu Steeleovy zprávy možno dát jakýsi kredit. I když se zalekl a hned dodal: „Silněji bych to ale neřekl.“

Editováno 17/5/2019: Zde se Dearlove, jako šedá eminence Hakluyt & Co, dostal do pozice, kdy mohl veřejně pochválit svou práci.

26.6.2016

Steele doručuje další zprávu, tentokrát na téma rozsáhlého státního programu Moskvy směřujícího k realizaci elektronických útoků na základní cíle na Západě – NATO, bezpečnostní složky, strategické průmyslové koncerny, obchodní entity a podobně. Celá zpráva je asi tak konkrétní jako tyto moje tři úvodní řádky; na mne dělá dojem, že jí Steele vyhotovil za oněch 5 dnů, které zprávy č.1 a č.2 dělí sám doma. Přesto se postupně stává jedním z pilířů tvrzení, že ruští hackeři ovlivnily americké presidentské volby a penetrovali počítačový systém DNC a Johna Podesty.

Editováno 1/4/2019:

30.6.2016

Zaměstnankyně Fusion GPS Nellie Ohrová dala svému manželovi Bruce Ohrovi, pracovníkovi Ministerstva spravedlnosti, svou tvorbu proti Trumpovi, spolu s Steeleovými složkami. Ohr obě díla tohoto dne předává zástupci ředitele FBI Andrew McCabeovi.

5.7.2016

Další dějová linka, podezření, že Hillary Clintonová zneužívala soukromé e-maily k šíření ochraňovaných státních informací. Protože řada informací byla klasifikována PŘÍSNĚ TAJNÉ, i v České republice by srovnatelné jednání představovalo podezření ze spáchání trestného činu. K tomuto činu James Comey na tiskové konferenci oznamuje, že by „žádný rozumný žalobce“ Clintonovou neobvinil. Vedle toho, že je pozoruhodné, aby ředitel bezpečnostní služby určoval federální prokuratuře co se od ní čeká, jeho projev je zajímavý i z dalších důvodů. První návrh jeho projevu označoval počínání Clintonové jako „gross negligence“, což by mělo za následek automatické stíhání podezřelé. Výraz však byl změněn na „extremely careless“, což znamená, že by se řečená dáma měla stydět, ale to je tak vše. Vyšetřování podléhalo náměstkovi ředitele Andrewovi McCabe, později se však ukázalo, že jeho manželka Jill, která roku 2015 kandidoval do Senátu státu Virginia, přijala prostřednictvím guvernéra státu Terryho McAuliffe kolem půl miliónu USD na kampaň od Clintonových. Republikáni dnes tvrdí, že za změnou znění Comeyho projevu stál náčelník protišpionážního oddělení Peter Strzok, ještě o něm uslyšíme.

Editováno 1/4/2019:

Počátek července 2016

Stefan Halper, americký profesor na universitě v Cambridge, jinak též velmi zkušený harcovník s úzkými vazbami na americké i britské zpravodajské služby (poradce firmy Hakluyt) začíná kultivovat spolupracovníky Trumovy volební kampaně Cartera Page, George Papadopoulose a Sama Clovise. Zpočátku nabízí placené cesty do Londýna, menší finanční náhrady a podobně. Později se ukazuje, že tak činí ve prospěch FBI. Aktivita znovu vychází ze strany spolupracovníka FBI/MI6.

Editováno 24/5/2019:

10.7.2016

Seth Rich, mladý dobrovolný pracovník DNC, a příznivec Bernieho Sanderse se v neděli ráno vrací z restaurace a ve 4:20 je zastřelen dvěma ranami do zad. Nebyl okraden. Možnost, že Rich byl osobou, která stáhla informace ze serveru DNC a předala je Wikileaks je vehementně popírána pozůstalou rodinou, policií, FBI i médii hlavního proudu. Jenže se zdá, že se objevily důkazy o tom, že Rich byl v e-mailovém kontaktu s Julianem Assangem, zakladatelem Wikileaks.

(//turcopolier.typepad.com/sic_semper_tyrannis/2019/05/the-campaign-to-paint-trump-as-a-russian-stooge-started-on-may-4-2016-by-larry-c-johnson.html#more)

Pokračování …

Autor: Ing. Petr Pelz, bezpečnostní poradce