Jens Stoltenberg generální tajemník NATO a zločinec Ramuš Hardinaj – dnešní ministerský předseda “Republiky Kosova” |
-rp-
Historie ukázala, že bombardování Jugoslávie v roce 1999 bylo nezbytné a legitimní, protože zastavilo násilí a uprchlíci se mohli vrátit domů, zatímco KFOR pomohl vytvořit bezpečné a prostředí v Kosovu pro všechny, včetně srbských komunit, tvrdí Stoltenberg.
„Vím, že NATO stále způsobuje spory v Srbsku. Pro mnohé jsou stále špatné vzpomínky na leteckou kampaň v roce 1999. Je to ještě těžší pro ty, kteří ztratili své blízké. Každý ztracený nevinný život je tragédií. A je nám to velmi líto,“ řekl Jens Stoltenberg, generální tajemník NATO v rozhovoru pro Politiko.
Opakoval to, co řekl během návštěvy Srbska loni v říjnu, kdy řekl, “tato kampaň nikdy nebyla namířena proti srbskému lidu.”
„Naopak. Cílem bylo chránit civilisty v širším regionu zastavením akcí Miloševičova režimu, který mezinárodní společenství odsoudilo. Nikdy nesmíme zapomenout na minulost, ale musíme se z ní poučit a nechat to za sebou,“ zdůraznil Stoltenberg.
Dodal, že to je to, co NATO a Srbsko dělají prostřednictvím partnerství, které je užitečné pro NATO, Srbsko a širší region.
NATO chce zvýšit “vzdělanost” v Srbsku, ale jde o vymývání mozků
Stoltenberg zdůraznil, že NATO oceňuje partnerství, které se rozvíjí se Srbskem, a doufá v lepší budoucnost.
„Plně respektujeme politiku neutrality Srbska. Jak vidíme Rakousko, Švédsko a Finsko, neutralita a partnerství s NATO se vzájemně nevylučují. Naše partnerství je dobré pro Srbsko, dobré pro západní Balkán a dobré pro NATO,“ řekl Jens Stoltenberg.
Bombardování Jugoslávie považuji za chybu a akt mocenské arogance
Srbové nezapomínají: “Co NATO zničilo svou agresí: 25.000 budov, 470 km silnic, 595 km elektrických rozvodů, 44 mostů, 14 letišť, 19 nemocnic, 176 kulturních pamětihodností, 69 škol, 18 školek a jeslí |
Generální tajemník Severoatlantické aliance poznamenal, že v posledních letech čelíme nejnepředvídatelnější bezpečnostní situaci ve světě, ale že NATO je pozitivní silou při vytváření udržitelného mezinárodního pořádku.
Mluví o svobodě a okupují státy, podporují demokracii a páchají agresi, nabízejí ekonomickou prosperitu a vynucují vykořisťování. Dnes si to musíme uvědomovat, když se NATO prostřednictvím různých fondů a jinými způsoby snaží zahájit propagandistickou kampaň v Srbské republice. Západní síly zároveň jednají přímo a nepřímo například investováním do vzdělávacího systému Republiky srbské na údajný rozvoj „kritického myšlení“. Dejte si pozor na dary NATO, i když na první pohled vypadají lákavě, píše se na srbském webu Pečat.