Národní galerie (Praha) |
4.5.2019 ParlamentníListy
Kauza odvolání šéfa Národní galerie Jiřího Fajta, které vyvolalo bouři v pražských uměleckých kruzích, má důležité pokračování. Své prohlášení totiž vydala odborová organizace Národní galerie, která ze své podstaty reprezentuje zaměstnance. Odbory s vyhazovem Fajta souhlasí a uvádí konkrétní důvody, jak galerii řídil.
Rozhodnutí ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) odvolat z funkce ředitele Národní galerie (NG) Jiřího Fajta vyvolalo mediální smršť. Povstala umělecká fronta, zorganizovala petiční akci a tlačí na premiéra, aby ministra Staňka za jeho rozhodnutí odvolal.
Babiš se dokonce s petenty sešel a konstatoval, že případný ortel nad Staňkem musí vynést šéf ČSSD Jan Hamáček, neboť ministr kultury je nominantem sociální demokracie.
V pátek ovšem přišla podstatná zpráva. Za Staňkovo rozhodnutí se postavila odborová organizace Národní galerie, která s odvoláním Fajta vyslovila jasný souhlas. A sdělila i konkrétní důvody, proč je dobře, že Jiří Fajt dostal padáka.
Odborový svaz jako jeden z důvodů správnosti Fajtova odvolání uvádí nekompetentní či podezřelou personální politiku a doslova personální zeměstřesení, která v galerii proběhlo.
“Poslední ekonomicko-provozní ředitel byl vybírán výběrovým řízením, kde hlavními kritérii bylo příslušné vysokoškolské vzdělání a kvalifikační předpoklady. Funkce byla z rozhodnutí GŘ obsazena osobou, která nesplňuje ani jeden tento požadavek,” prozrazují odboráři.
Za posledních pět let podle nich proběhlo rekordních pět reorganizací organizační struktury Národní galerie s tím, že mnohé z nich neodpovídaly platnému statutu NG.
“Tyto organizační změny významným způsobe zasáhly do odborné činnosti NGP a omezily její schopnost plnit zákonem dané odborné úkoly. Z našeho pohledu jsou všechny tyto okolnosti ukázkou neprofesionálního manažerského řízení této instituce,” píší odboráři.