Rado Miko
Facebook vyrazil do boje proti dezinformacím, používá celou sadu nových nástrojů
…
„To znamená odstraňovat obsah, který porušuje naše zásady, omezovat šíření problematického obsahu, který neporušuje naše zásady, a poskytovat lidem dodatečné informace, aby si mohli rozmyslet, na co kliknout, co si přečíst a co sdílet…”
…
Nyní však sociální síť hodlá omezovat v „hlavních stránkách” uživatelů viditelnost skupin, v nichž se opakovaně objevují materiály považované nezávislými kontrolory za nepravdivé. (To je kdo?)
…
Jeho společnost zároveň oznámila, že do hledání nových způsobů rychlého boje proti nepravdivým článkům zapojuje i experty zvenčí. V neposlední řadě rozšířila ve Spojených státech spolupráci s agenturou AP, co se týče ověřování pravdivosti sdělení na Facebooku.
Zdroj: Novinky.cz
Stanův komentář: Nejedná se o žádné nové způsoby, ale o starou známou cenzuru. Jen je přejmenována a obohacena o nové metody. Osobně jsem se s nimi setkal asi před 8 lety v diskusích na blozích Aktuálně.cz, kde sice formálně panovala velká svoboda, ale ve skutečnosti byl obsah nepohodlný vydavateli potlačován stále aktivnější činností administrátorů/cenzorů, která byla později nahrazena metodou označovanou jako „shadow banning„, jež spočívá v tom, že obsah na sociální síti či v diskusích je viditelný pouze jeho autorovi, nikoliv ostatním. Na Aktuálně.cz to tehdy vedlo k tomu, že většina lidí s kritickými postoji dříve či později z tohoto serveru odešla. Dnes je podle mého názoru tato metoda společně s upravenými algoritmy ve vyhledávačích a tzv. „seznamy dezinformačních webů“ hlavním celosvětovým nástrojem omezování nepohodlných a nekonformních názorů na internetu.