1. 3. 2019 pravda
Za pět let Rusko upevnilo svou kontrolu nad Krymem a žádné vojenské akce a další sankce ho nebudou s to přesvědčit, aby se poloostrova zřeklo. K tomuto závěru dospěl analytik amerického listu Stratfor Sim Tack. Pokusy Ukrajiny a Západu zpochybnit kontrolu Ruska povedou jen ke komplikacím ve vztazích s Moskvou. Velmi často rozsáhlé krize v mezinárodních vztazích a dlouhé bezvýsledné spory nakonec vedou k tomu, že jejich účastníci jsou nuceni souhlasit s reálným stavem věcí, shrnuje autor článku.
Rusko de facto kontroluje Krym a ruská “vojenská síla nakonec zabezpečuje tuto přímou kontrolu”, nehledě na všechny diskuse o nezákonnosti uskutečněného referenda. Většina krymských obyvatel ve skutečnosti byla a zůstává prorusky naladěná, což umožňuje Rusku těšit se vysoké politické podpoře, uznává autor.
Hrozby ukrajinských úřadů ohledně možných vojenských akcí a politické požadavky západních zemí ohledně návratu Krymu Ukrajině “nepřekračují rámec symboliky, protože mají malou šanci změnit realitu”, je uvedeno v publikaci.
Takový symbolický boj však může vést k tomu, že se rozkol mezi Ruskem a zbytkem světa prohloubí a povede k otevřené konfrontaci. “Krymská otázka” je “jádrem rozsáhlé konfrontace mezi Západem a Ruskem”. Západ získal vhodnou příležitost, aby se spojil proti Rusku a podpořil pozici Kyjeva, poznamenává autor článku.
Analytik přiznává, že sotva existuje prostředek, který by donutil Rusko zřeknout se Krymu, jelikož ani západní sankce to nebyly s to udělat. Růst ozbrojených sil jenom pohlcuje značnou část zdrojů obou stran.
Velmi často rozsáhlé krize v mezinárodních vztazích a dlouhé bezvýsledné spory nakonec vedou k tomu, že jejich účastníci jsou nuceni souhlasit s reálným stavem věcí, shrnuje autor článku.
Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová