Ljuba Stěpušová
14. 3. 2019 pravda
Havana obvinila USA z “teroristického činu” ve Venezuele, protože se domnívá, že vláda Trumpa stojí za masivním výpadkem elektrického proudu v zemi. Byla to odpověď na projev ministra zahraničí USA Mika Pompea, ve kterém úředník prohlásil, že vlády Ruska, Indie a Kuby podporují životaschopnost režimu Nicolase Madura.
Obžalovací řeč Mika Pompea
Pompeo na briefingu v pondělí prohlásil, že venezuelská státní ropná společnost Petróleo de Venezuela SA (PDVSA) je “osobním bankéřem Nicolase Madura”. “Tato záležitost není úplná bez přiznání ústřední role, kterou Kuba a Rusko hrály a nadále hrají”, cituje Globovision.
Ruská státní ropná společnost Rosneft i přes sankce USA “nadále nakupuje zboží od venezuelské státní ropné společnosti PDVSA a Igor Sečin nadále razí režimu cestu”. “Žádáme Indii o totéž, o co žádáme kteroukoli jinou zemi, “aby nebyla záchranným kruhem” pro vládu Madura, dodal.
Podle vyjádření Pompea “je Kuba skutečná imperialistická síla ve Venezuele: kubánská vláda Miguela Diaz-Kanely nabízí politické krytí Madura a jeho okolí, a právě Kuba nabízí Madurovi bezvýhradnou solidaritu”.
“V posledních dnech byli Venezuelсi doslova v zajetí tmy”, pokračoval ministr zahraničí USA. “Pacienti v nemocnicích umírají, jídlo hnije, spojení se hroutí”. Poukázal na to, že výpadek elektřiny v zemi je důsledkem absence údržby daného systému.
Odpověď Havany
V pondělí Havana obvinila Spojené státy z “teroristického činu” ve Venezuele, protože se domnívá, že vláda Donalda Trumpa je za masivním výpadkem elektřiny v zemi.
Kuba “důrazně odsuzuje sabotáž dodávek elektřiny ve Venezuele, která je teroristickým činem, jehož cílem je poškodit bezbranné obyvatelstvo celého národa”, je uvedeno v prohlášení kubánské vlády. Havana obviňuje Spojené státy z používání venezuelského obyvatelstva “jako rukojmí v hybridní válce” proti “legitimní venezuelské vládě”, cituje TeleSur.
Kuba také odsoudila “kampaň lží”, kterou koordinuje poradce pro národní bezpečnost USA John Bolton a který uvedl, že “ve Venezuele je 20 až 25 tisíc kubánských vojáků, kteří vyhrožují vedoucím pracovníkům Bolívarských národních ozbrojených sil”. Zřejmě proto, aby nedezertovali. “Kuba kategoricky odmítá tuto lež a stejně rozhodně odmítá jakékoli předpoklady ohledně jakéhokoli stupně politické podřízenosti Venezuely Kubě nebo Kuby Venezuele”, uvedlo prohlášení.
Kybernetické útoky USA na Venezuelu
Nicolas Maduro v pondělí vysvětlil, že útoky na elektrický systém země byly provedeny ve třech fázích. “Venezuela je asi první zemí na světě, která se stala obětí technologie kybernetických útoků USA proti elektrickému systému“, řekl prezident v národní televizi. První byl proti “mozku” počítačového systému Corporación Eléctrica Nacional (Corpoelec) na vodní elektrárně Simona Bolívara, která se nachází na přehradě El Guri, stát Bolívar (na jihu), a zároveň proti řídícímu středisku v Caracasu.
Druhý útok byl proveden pomocí elektromagnetického záření, “které přerušilo a zvrátilo procesy obnovy pomocí mobilních zařízení”, řekl Maduro. Třetí fáze byla realizována prostřednictvím “žhářství a výbuchu elektrických rozvoden”. “Přibližně ve dvě hodiny v noci byl proveden výbuch rozvodny Alto Prado (stát Miranda), aby byla odpojena veškerá elektřina v Caracasu”.
Připomínáme, že list The New York Times v průběhu vyšetřování vyvrátil verzi USA a venezuelské opozice, která tvrdila, že kamion s “humanitární pomocí” 23. února byl zapálen Bolívarskou národní gardou Venezuely. Ve svém materiálu noviny dokazují, že právě venezuelská opozice spálila výše zmíněný automobil.
Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová