B-52 versus Tu-22M3, Ukrajina versus Maďarsko, učitelé versus debilizace… Zprávy EA24

Ruský Tu-22M3

ea24
18.3. 2019
Přesun ruských dálkových bombardérů Tu-22M3 je odpovědí na rozmístění prvků americké protiraketové obrany v Rumunsku…


Americké jaderné bombardéry B-52H, které nyní budou „bázovat“ ve Velké Británii, nacvičovaly útok na ruskou námořní základnu v regionu Baltského moře. Bombardér s registračním číslem 61-0009 se v pátek 15. března odpoledne přiblížil na vzdálenost 160 kilometrů od ruské enklávy Kaliningrad, když imitoval úder na základnu Baltské flotily ruského námořnictva.

To ruské dálkové bombardéry Tu-22M3 z Kuby nevzlétly, aby cvičně zaútočily na floridskou základnu US Navy NAS Pensacola – protože tam ani nejsou. Zato vešlo ve známost, že z ruského vnitrozemí byly přesunuty na Krym, v odpovědi na umístění prvků protiraketové obrany v Rumunsku. „Krymské“ letouny projdou „digitalizací“ v rámci modernizačního programu Tu-22M3M a budou vybaveny nástavcem pro doplňování paliva za letu. V kombinaci s vysoce nadzvukovými střelami Ch-32 (nebo v budoucnu leteckou verzí hypersonických Zirkonů) představují systém, proti kterému je těžké se bránit. Američtí zbrojaři si mnou ruce: to se to bude utrácet za protiopatření…

Tu-22M3 vyzbrojený raketami Ch-32

„Dvě hodiny by naše 128. brigáda potřebovala k tomu, aby došla k jezeru Balaton, a oni nenadělají nic,“ rozjel se v ukrajinské televizi poslanec tamního parlamentu a bývalý velitel trestního „batalionu“ Ajdar Serhij Melnyčuk. Záznam je zde, k překladu ani není potřeba znalosti ukrajinštiny. Orbán evidentně ví, proč nařídil napumpovat miliardy dolarů na nákup francouzských caracalů, německých leopardů, českých brenů…

Dne 18. března 1965 vystoupil do otevřeného kosmického prostoru první člověk, sovětský kosmonaut Alexej Leonov, dopravený na oběžnou dráhu vesmírnou lodí Voschod 2. Sovětský svaz tak dokázal uskutečnit extrémně náročnou operaci ani ne dvacet let po skončení druhé světové války, která měla devastační vliv na jeho potenciál ve všech oblastech.

Za (pochopitelného) nezájmu médií se světem šíří demonstrace a stávky učitelů, kteří protestují proti zhoršujícím se podmínkám ve školách, nesnesitelné zátěži a neustále rostoucí administrativě, nízkým mzdám, ale i proti plíživé privatizaci školství. Protesty jsou masové: ve Spojených státech vyšlo do ulic na 450 tisíc učitelů, protestovalo se v Německu, ve Francii, ale i v Africe. Naposledy stávkovalo v pátek 15. března více než 100 tisíc školských pracovníků v Nizozemí. Ne nadarmo platí, že „nejcennějším zdrojem kapitalismu je hlupák. A protože se hlupáci rodí v přírodě poskrovnu, je třeba je vyrábět ve velkém.“

Egypt kupuje ruské stíhačky Su-35. Má jít o více než dvě desítky strojů za sumu okolo dvou miliard dolarů. Z podnětu prezidenta Sísího už Egypt nakoupil ruské zbraně za miliardy dolarů, mimo jiné protivzdušné systémy, vrtulníky Ka-52, stíhačky MiG-29M/M2, na spadnutí je prý kontrakt na dodávku stovek tanků T-90MS… Ale Su-35 je opravdu něco, protože z hlediska doletu, manévrovacích schopností, akcelerace, dosahu radaru a dalších charakteristik překonává i to nejlepší, co má ve svém arzenálu Izrael, totiž letouny F-15I a F-35. Naskýtá se otázka, jakou páku nasadí proti Egyptu Spojené státy, když Turecko – jak to tak vypadá – z nákupu ruských S-400 necouvne stejně jako Indonésie, která má už zanedlouho dostat z Ruska své Su-35. Ve hře bude určitě větší drama než „zmrazení“ vojenské pomoci…

ea24