Břetislav Olšer
Jaká tomuto pokusu o statní převrat ve Venezuele předcházela krvavá historie USA? Napřed vyválčily kus Mexika, aby byla Amerika od Atlantiku až po Tichý oceán (Texas, Kalifornie, Nové Mexiko, Arizona, Nevada a Utah), pak si dovezly na milion otroků z Afriky, v Afghánistánu bohatly z drog, v Libyi ukradly na 150 tun zlata, ve Venezuele je dnes zajímají největší zásoby ropy na světě. Tak lze stručně charakterizovat Spojené státy. Země snů a neomezených možností; Saúdská Arábie má také velké množství ropy (druhé na světě po Venezuele), ovšem USA ji od ní nakupují za své zbraně…
(Stačí trochu statistiky. Nejvíce zbraní na světě v tom čase prodaly americké zbrojařské firmy Boeing za 28 050 milionů USD, Northrop Grumman za 27 590 milionů USD a Lockheed Martin za 26 460 milionů USD…)
Z těchto důvodů ve Venezuele probíhají od 21. ledna 2019 masové protesty proti socialistickému prezidentu Madurovi. Předseda parlamentu, proamerický Juan Guaidó, se pochopitelně jako loutka USA prohlásil za dočasného prezidenta na období vlády prozatímní vlády. A poradce amerického prezidenta John Bolton poradil venezuelskému prezidentovi Nicolásu Madurovi, aby co nejrychleji odstoupil a odletěl ze země.
To stejné začalo před oranžovou revolucí a krvavým Majdanem na Ukrajině, když musel před vyhrůžkami vraždou uprchnout prezident Janukovyč, předtím ale byl během vylhané války Spojených států zavražděn prezident Iráku Husajn, po něm Kaddáfí, hlava státu Libye, prezident Sýrie Assad unikl smrti jen náhodou… Podaří se to též Madurovi…?
Proč loutková vláda Juana Guaida? Aby pustila zpátky do země americké těžaře, vrátila jim licence, zrušila dekrety o znárodnění a občané Venezuely dostanou do huby hamburger, aby drželi ústa. Ropa bude dál za směšně nízké ceny plnit nádrže amerických aut a loutková vláda v Caracasu získá refinancování svého dluhu, což znamená větší zadlužení s odkladem splatnosti na tak dlouho, dokud vláda nebude dělat problémy. Jakmile by se k moci dostali zase socialisté, dluhy se stanou okamžitě splatnými. A co obyčejný Venezuelan?
Dnes je tedy na řadě Venezuela, jejích 20 procent největších ropných zásob na světě; vše dle již ověřeného libyjského scénáře: Jsem rád, že nyní mohu opět připomenout zcela signifikantní slova Michela Chossudovského, emeritního profesora ekonomie na univerzitě v Ottawě a ředitele Centra pro globální výzkum; řekl by jim z očí do očí, co všechno tam způsobila tzv. bezletová zóna v čele s USA.
„Libye je země, kde důsledky se řeší místo příčin… Začít znova na pozadí destrukce? Strach a sociální zoufalství, bezpočet mrtvých a zvěrstev, dostatečně zdokumentovaných nezávislými médii. Žádná euforie… Došlo k historickému zvratu a propadu v ekonomickém a sociálním vývoji země, říkal Chossudovský.
A dodal: „Úspěchy byly zlikvidovány. Invaze NATO a okupace jsou známkou ruinujícího „znovuzrození“ životní úrovně Libye; celá země byla destabilizována a zničena, její lidé vrženi do propastné chudoby. Cílem bombardování armádami Západu Spojených států, resp. NATO, bylo od prvopočátku zničit životní úroveň zemí, jejich zdravotnickou infrastrukturu, školy a nemocnice, jejich systém dodávek vody a energií všeho druhu…“
Takto zní zakázaná a nevyřčená pravda: celá země byla destabilizována a zničena, její lidé vrženi do propastné chudoby. Cílem bombardování EU a USA bylo od prvopočátku zničit životní úroveň země, její zdravotnickou infrastrukturu, její školy a nemocnice, její systém dodávek vody. A pak to vše zlikvidované „znovu vybudovat“ za pomoci dárců a věřitelů, pod záštitou MMF a Světové banky.
Mezitím investoři a dárci nastoupili na pozice v duchu hesla:. „Válka je dobrý byznys.“ NATO, Pentagon a ve Washingtonu sídlící mezinárodní finanční instituce (IFI) působí za úzké koordinace. To, co bylo zničeno, bude obnoveno, a financováno vnějšími věřiteli Libye pod hlavičkou „Washingtonského konsensu“. Diktát „volného trhu“ je nutnou podmínkou pro zavedení západního stylu „demokratické diktatury“.
Možná toto srovnání poněkud pokulhává; celkem má však armáda USA na 1,4 milionů lidí, v bojích jich ale bývá nasazeno pouze kolem 200 tisíc, za to jsou pak větší krutá zranění. Na iráckém a afghánském válčišti ztratili dosud jednu a více končetin tři stovky amerických vojáků, v obou těchto zemích jich dosud padlo na 6663…
Asi 9000 náletů, desítky tisíc útoků na civilní cíle, včetně obytných oblastí, vládních budov, vodovodního systému a elektráren. V rámci hořké ironie poté, co ukradla libyjské ropné bohatství a zkonfiskovala zahraniční finanční aktiva této země, „komunita dárců“ přislíbila, že (ukradené) peníze půjčí zpět na financování poválečné „rekonstrukce“ Libye, jež je odsouzena připojit se k řadám zadlužených afrických zemí, které byly zataženy do chudoby MMF a Světovou bankou po nástupu dluhové krize na počátku 80. let.
Začalo to předposlední březnový víkend 2011, kdy byl slavnostně otevřen libyjský veletrh zbraní páté generace. Konalo se slavnostní přestřižení pásky za účasti delegací USA, Kanady, Itálie, Francie a Španělska. A Libye vzápětí čelila masivnímu útoku koaličních sil. K francouzským letounům se přidaly britské a americké síly; USA současně převzaly velení….
Z amerických i britských lodí a ponorek bylo vypáleno prvních 112 střel Tomahawk. Nasazení britských sil potvrdil premiér David Cameron, jenž nyní proslul aférou v Panamagate. Před lety však měl na mysli jen ropu a prodejní přehlídku nejmodernějších zbraní. Vystavovatelé se drželi praxe, že stroje vyzkoušené v přímém boji mají nejlepší rating. Kralovaly především letouny Eurofighter Typhoon v řadách britské RAF, pro které byla mise nad Libyí prvním bojovým nasazením…
Boeing, Lockheed Martin, Northrop Grumman či General Electric se podílejí na armádní zakázce pro vystrašenou Saúdskou Arábii v hodnotě šedesáti miliard dolarů. Největší zbrojní obchod v dějinách USA; Rijád nakoupí 84 nových a sedmdesát zmodernizovaných stíhaček F-15 a 178 vrtulníků. Podle společnosti Boeing, která vyrábí stíhací letouny F-15 a vrtulníky Apache a Little Bird, podpoří saúdská objednávka přímo či nepřímo až 77 tisíc pracovních míst po celých Spojených státech. Firma Sikorski společně s General Electric dodává vrtulníky Black Hawk, jichž si Rijád objednal dvaasedmdesát. Izrael si stěžoval, že USA prodávají Arabům stíhačky F-15, tak dostal jako jediný její nejnovější verzi…
Vytvořila se tak obrazně velká apokalyptická scéna; lanařící skauti byli na tribunách a vše na ploše bedlivě sledovali. Sestavu svého letectvo chtěli v nejbližší budoucnosti posílit Brazílie, Japonsko, Omán, Katar, Saúdská Arábie a Švýcarsko. Potřebovali super útočníka a zdecimovaného protivníka. Největší tendr na nákup vypsala Indie, která hodlala koupit 126 bojových letounů. Do soutěže se kromě strojů Rafale a Typhoon hlásil také americký Boeing se svým strojem F/A-18E/F Super Hornet, Lockheed Martin se strojem F-16 Fighting Falcon a na svoji předváděčku v barvách NATO čekal i švédský koncern Saab AB se stíhačkou Gripen…
A vystavovatelé se činili. Jejich nové výrobky prodělávaly ten pravý křest v duchu bojové písně: Přes spáleniště, přes krvavé řeky… Bylo nutné se předvést; co nejvíc zničit a zabít. Zájemci o obchod vše pečlivě sledovali a dělali si černé puntíky. Jak na ten marketink zbrojní nabídky a poptávky reagovala OSN? Její Rada bezpečnosti klidně schválila rezoluci č. 1973 na „ochranu libyjských civilistů“ před útoky armády Muammara Kaddáfího. Jen prázdná pokrytecká slova. Zbraně páté generace si prostě už dávno zabukovaly území, na němž zbrojaři pořádali svoji obchodní předváděčku.
Suma sumárum: Před rokem 2011 byla Libye nejspravovanější země Afriky s denní těžbou 1,6 milionů barelů ropy. Nejvíc v Africe a 3,3 procenta světové těžby; k tomu Libyjská centrální banka, která byla pod přímou Kaddáfího kontrolou, měla téměř 144 tun zlata. Libye tak byla mezi 25 zeměmi světa s největší zásobou drahého kovu za 6,5 miliardy USD. Kaddáfí…
Libye prostě je, vlastně do bombardování byla nejúspěšnějším africkým státem. Vzpomínky na minulost; měsíční podpora v nezaměstnanosti $ 730, měsíční plat zdravotní sestry $ 1.000, příspěvek při narození dítěte $ 7.000, nevratná dotace státu na získání bytu pro novomanžele $ 64.000, cena benzínu $ 0,14/ liter. Bezplatné je zdravotní péče, školní vzdělání, nájemné neexistuje, platby za energie v domácnosti se neúčtují, až polovinu ceny automobilu dotuje stát, alkohol se neprodává… Co z toho zbylo dnes…? A proč? Co zbude z Venezuely, na níž se budou vztahovat slova Michaela Chossudovského…?
Dvě mouchy jednou ranou, tvrdí přísloví. V promyšleném byznysu s posvěcením OSN, zvaném “bezletová zóna v Libyi“, však byly zabity jednou ranou hned tři mouchy. Ropná studená válka začala; NATO přineslo libyjskému lidu svobodu a demokracii. Teď se jen podělit o kořist. Holport vykrádačů pyramid si mnul ruce…. Resumé: Dnes je Libye stát na papíře, který fakticky přestal existovat, nachází se v totálním chaosu, politicky je neovladatelná, rozkouskovaná na oblasti ovládané lokálními milicemi a v procesu hospodářské i sociální devastace.
Došlo k historickému zvratu a propadu v ekonomickém a sociálním vývoji země. Úspěchy byly zlikvidovány, celá země byla destabilizována a zničena, její lidé vrženi do propastné chudoby. Cílem bombardování armádami EU a Spojených států, potažmo NATO bylo od prvopočátku zničit životní úroveň zemí, jejich zdravotnickou infrastrukturu, školy a nemocnice, jejich systém dodávek vody a energií všeho druhu. Válka je dobrý byznys, na vypálenou zemi nastoupily banky s lichvářskými půjčkami pro její znovuvybudování… Bush ml., Cheney i Riceová věděli
Během války bylo v roce 2011 až 2012 zabito více než 50 000 lidí a proběhlo na 20 000 vzdušných útoků. Po jejím formálním ukončení zůstala země rozparcelovaná v nepřehledné směsici lokálních struktur, v níž vzájemně soupeří nebo spolupracují skupiny konstituované na základě kmenové solidarity, náboženské příslušnosti a ekonomických zájmů. O „právo a pořádek“ se starají místní milice, z nichž nejefektivněji operují islamistické skupiny jako například Štít Libye z Misuraty.
Mnohé z nich jsou napojené buď na Muslimské bratrstvo, nebo na al-Kajdu, později na vzniklou nejbohatší teroristickou organizaci IS-DAEŠ… A nastal pak rok 2016 a supové se znovu slétají. A opět je tu generál Chalíf Haftar, kdysi pouštní liška Kaddáfího. Haftar je v Libyi známá postava perfidního zrádce. http://a2larm.cz/2013/10/libye-humanitarne-zniceny-stat/
Dle webu Aeronet, vypracovala Torontská univerzita v Kanadě unikátní studii a analýzu venezuelské ekonomiky a deficitu až do dnešní doby a získaná data odhalují něco neuvěřitelného, naprosto nehorázné vykořisťování Venezuely ze strany USA a amerického FEDu, a to skokově, od roku 1973. Ve studii je opatrně našlapováno, aby autoři nedostali z univerzity vyhazov, protože ani v Kanadě se nesmí proti FEDu napsat ani slovo, ale ta čísla a grafy mluví za vše. Venezuelská ekonomika se počínaje tímto rokem začala extrémně, ale opravdu extrémně zadlužovat, ale současně s tím spustila gigantickou těžbu ropy. Naprosto to nedává smysl.
Proč došlo ve Venezuele v roce 1973 k masivnímu skokovému nárůstu těžby ropy a současně masivnímu zadlužování Caracasu u amerického FEDu? Ano, rok 1973 je rokem vzniku amerického petrodolaru! Smlouva, kterou podepsal Richard Nixon v roce 1973 se Saudskou Arábií, určovala, že Rijád bude prodávat svoji ropu jen a pouze za americký dolar. Jenže, o čem se nemluví, že Saúdská Arábie je pouze číslem 2 ve světové produkci ropy a smlouvě o petrodolaru. Číslem 1 je Venezuela, a ta začala v roce 1973 používat rovněž americký petrodolar jako smluvní měnu za svoji ropnou produkci. A to zlomilo Venezuele vaz.
Inu, kolika zemím světa už takto jejich lidu přinesli vojáci USA svobodu a demokracii? A nikdo nevyvěšuje libyjské či syrské vlajky, jelikož pokud někdo porušuje nějaká lidská práva mnohem víc, než kdysi tibetští lámové, co dostali přes prsty od Číňanů, tak jsou to globální záškvary z nejzadluženějšího „civilizovaného státu světa“ USA se stovkou vojenských základen v zahraničí a dvěma tucty tajných věznic tamtéž, přitom alibisticky mimo americkou jurisdikci… Změní se Venezuela v dalšího bezmocného vazala USA, včetně tajných věznic…,
Foto: Reuters