Jan Masaryk |
21.2.2019 ČasopisŠifra
Zpravodajský server iDnes.cz upozornil na zajímavý článek česko-amerického experta Jiřího Valenty, který pracuje jako pro izraelské Besa-Center, think-tank přidružený Bar Ilanově univerzitě v Tel Avivu. Pan Valenta, jehož média popisují i jako někdejšího poradce Václava Havla, publikoval v americkém odborném časopise tezi, že známého a oblíbeného politika Jana Masaryka nezavraždili v roce 1948 komunisté, jak se domnívá většina historiků, ale spolupracovníci britské tajné služby SIS.
Syn prvního československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka Jan byl nalezen mrtev ráno 10. března 1948 na nádvoří Černínského paláce, kde v té době působil jako ministr zahraničí, pod okny svého apartmá. V té době už Československo ovládali komunisté a vyšetřování bylo rychle uzavřeno jako sebevražda.
I to je varianta, mnozí lidé Masarykovu smrt interpretují jako vyjádření nesouhlasu s nástupem komunistů k moci. Druhý tábor se ale přiklání k tomu, že byl zavražděn, a to pravděpdobně komunisty. Tomu by nasvědčovalo i rychlé uzavření vyšetřování a oznámení Masarykovy sebevraždy ještě předtím, než byla například vůbec provedena pitva.
Objevily se ale i další hypotézy. V aktuálním čísle odborného amerického časopisu Middle East Quarterly publikoval nyní Jiří Valenta společně se svou ženou Leni Friedman Valentovou článek, ve kterém zmiňuje pravděpodobnou roli britské tajné služby SIS v této tragické smrti. Valentovi argumentují, že čeští ani sovětští komunisté neměli důvod Masaryka odstranit, protože právě Masaryk coby nekomunistický ministr v Gottwaldově vládě dal najevo ochotu spolupracovat s komunisty.
Jan Masaryk (vpravo) na fotce s americkým velvyslancem Laurencem Steinhardtem |
Valentovi se opírají v článku o hypotézu z knihy badately Václavy Jandečkové, která kvůli případu studovala dokumenty v mnoha archivech a dostala se i k dosud nezpracovanému spisu na generální prokuratuře. Paní Jandečková detailně prozkoumala příběh Jana Bydžovského, který ji dle vlastních slov zaujal tím, že jeho výpovědi na Státní bezpečnosti se zmiňovaly i o souvislostech, ke kterým se dostala při předchozích bádáních v jiných archivech. A seděly. „Souvislosti byly tajné. Co Jan Bydžovský uváděl mimo kauzu Jana Masaryka, to byla pravda. Ale protože to bylo tajné, nikdo přede mnou se o to nezajímal. Ve vazbě vypovídal o lidech, o kterých jsem v minulosti psala. Věděla jsem, že minimálně polovina výpovědí je pravdivá,“ sdělila autorka při vydání knihy Kauza Jan Masaryk – nový pohled. „Je to kniha o Janu Masarykovi, ale jeho příběh je na pozadí příběhu Jana Bydžovského. Ten několikrát vypovídal do největších podrobností o tom, jak se vražda stala. Vypovídal o tom ve vazbě Státní bezpečnosti.“
Tělo Jana Masaryka na nádvoří Ministerstva zahraničních věcí |
Nedělám si iluze o tom, že Masaryka mohli zabít jak komunisté, tak Angličané nebo kdokoli jiný ze Západu. Podle nových informací měli Britové prsty například ve smrti Grigorije Jefimoviče Rasputina, důvěrníka ruské carské rodiny, který stál v cestě bolševické revoluce financované Západem, o čemž pojednává i velký článek v nové Šifře. Ovšem článek Valentových stojí na vodě a je jen názorem, hypotézou, spekulací či nepodloženou konspirační teorií. Odborného na něm není zhola nic. Budeme si tak muset počkat, zda budou někdy publikována opravdová fakta, závažné indicie a důkazy. Pravda je nepochybně uložena kdesi v tajných archivech. Ať už v Moskvě, nebo Londýně. Do té doby budou mít podobné spekulace podobnou váhu, jako kdybych napsal, že Masaryka vystrčili z okna mimozemšťané. Takže opět víme, že nic nevíme. Pravdu nikdo říct nechce, a tak se můžeme zase jen domnívat.