Přemysl Votava
24. 1. 2019 VašeVěc
Před 74 lety sovětská armáda osvobodila největší nacistický koncentrační tábor Osvětim . 27. ledna 1945 zde přežívalo posledních 7650 lidských trosek. Svět se nad touto hrůzou otřásl, fotografie z tohoto pekla smrti obletěly celý svět. Osvětim, to byla nacisty vybudovaná továrna na smrt, včetně plynových komor, spalovacích pecí. Tyto zločiny a svou vinu na nich ponese německý národ na věky. 27. leden si připomínáme, jako Den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti.
S koncentračním táborem Osvětim je spojena také největší hromadná vražda československých občanů spáchaná v době šestileté německé okupace. 8. března 1944 zde bylo usmrceno v plynových komorách 3700 našich občanů z tzv. rodinného tábora.
Hitlerovy myšlenky na „konečné řešení židovské otázky“ našly naplnění při jeho tažení na Východ. Postupně zde vznikaly desítky vyhlazovacích táborů, Treblinka, Sobibor, Chelmno, ale tím největším peklem byla Osvětim v Polsku. V těchto táborech smrti probíhalo hromadné vraždění mužů, žen i dětí, dle zvrácené nacistické ideologie o nadřazené rase, zde měly být méněcenné rasy vyhubeny. Na šest milionů židovských obětí bylo v těchto táborech smrti zavražděno, zplynováno, umučeno hladem. V Chelmnu našlo smrt i 82 dětí z Lidic.
Umírají poslední pamětníci této osvětimské hrůzy. Zůstávají za nimi jen pomníky, vzpomínky. Holocaust to nejsou jen počty obětí, to jsou i osudy celých vyvražděných rodin, včetně žen a dětí.
Za hitlerovským Německem a zejména za jeho tažením na Východ zůstaly desítky milionů mrtvých, zmrzačených, zničená města, vypálené vesnice. To jsou i miliony statečných, kteří se podíleli na porážce nacistického Německa. Spojené úsilí vítězných mocností přineslo svobodu okupované Evropě i světu. Pomníky padlých připomínají tyto události. Nezlehčujme jejich oběti, nepřebarvujme dějiny! Nekácejme pomníky hrdinů!
Poučili jsme se? Jak dnes vypadá svět, jak vypadá naše Evropa ? Neslyšíme jen prázdná slova, plané sliby… ? I přes obrovské náklady na zbrojení, se mír ve světě nepřiblížil ani o kousek, opět umírají lidé v Iráku, Afghánistánu, Sýrii, ale i v Evropě.
15. března si připomeneme 80. výročí německé okupace pomnichovského Československa a vzniku tzv. Protektorátu. Okupace rozvrátila naši ekonomiku, přinesla i na 360 tisíc obětí. V souvislosti s německou okupací si připomínáme i vypálené a vyvražděné Lidice, Ležáky, ale i smrt děti z těchto českých vesnic. Nezapomínejme!