Erik Best
8. 1. 2019 EB
Na konci roku 1938 Dr. Charles K. Leith z Wisconsinské univerzity předpověděl, že politika ústupků selže, protože tehdy šlo Německu, Itálii a Japonsku převážně o přírodní zdroje. Německo sice získalo Rakousko a Sudety, ale ty téměř žádné přírodní zdroje neměly. Informovaly o tom New York Times 31. prosince 1938. Celý článek je k dispozici zde. Přeložili jsme pro Vás pár klíčových odstavců.
Dr. Charles K. Leith včera během posledního dne sjezdu Americké geologické společnosti prezentoval svou analýzu současné světové krize, kterou chápe jako souboj o světové přírodní zdroje mezi zeměmi, které jimi nedisponují (Německo, Itálie a Japonsko), a zeměmi, které zdroji oplývají (Anglie, Francie, Rusko a Spojené státy).
Doktor Leith vykonává funkci viceprezidenta Plánovací komise pro politiku nerostných surovin prezidenta Roosevelta. Ve své analýze předpověděl nezdar politiky appeasementu britského ministerského předsedy Chamberlaina.
***
Leith předpověděl vítězství zemí bohatých na přírodní zdroje a dodal, že „kontrola nad světovými zdroji zůstane ve stejných rukou jako doposud.“
***
„Zisk Habeše, Rakouska, Mančurie a velkých částí Číny a Československa velmi málo přispěl k naplnění poptávky po nerostných surovinách u zemí s nedostatečným přírodním bohatstvím,“ dodal.