4. 12. 2018 Katehon, překlad Zvědavec
Většina obyvatel Německa je pro užší vztahy s Ruskem, a ne se Spojenými státy. O tom svědčí výsledky průzkumů německé nadace Körber-Stiftung, které citovaly německé noviny Stern.
Německo začalo po roce 1945 klást důraz na „námořní síly“ – Británii a Spojené státy – a začalo se připojovat k transatlantickému světu. Nicméně sebeizolace Spojených států v čele s Donaldem Trumpem postupně přispívá k tomu, že Německo se vrací k tellurokracii („pozemská moc“) a teoreticky je nuceno soustředit se na Rusko. Ale tato geopolitická pravidelnost nefunguje úplně, protože přetrvává ukrajinský konflikt a zanícená atlantistka Angela Merkelová je stále u moci.
Na vině je Trump
Nicméně německá společnost je již připravena na to, že se Německo odvrátí od Západu, od USA, k Rusku. Ve srovnání s loňským rokem, kdy Ameriku považovalo za důležitého partnera 42% Němců, dnes je to pouze 35%. Tři čtvrtiny německých občanů hodnotí současné vztahy se Spojenými státy jako „špatné“ nebo „velmi špatné“.
Je to Trumpova chyba. Americký lídr neustále terorizuje Němce vojenskými výdaji a požaduje jejich zvýšení na 2% HDP Německa. Trump podkopává sankcemi německé podnikání v Íránu. Poté, co Spojené státy odstoupily od Společného komplexního akčního plánu, velké německé společnosti, jako Siemens, Deutsche Telekom, Deutsche Bahn a Daimler, opustily íránský trh.
Německo si také dělá starosti s neustálými hrozbami vůči Severnímu proudu II, který, podle Trumpa, učiní z Berlína téměř kolonii Moskvy. Pro Němce a jejich vůdkyni Merkelovou je plynovod extrémně důležitým projektem, protože tím odpadnou rozmary tranzitních zemí, ruské palivo bude pro německého spotřebitele levnější, a Německu to umožní konkurovat Rakousku jako hlavní plynový uzel v EU. Odmítnutí Ameriky je vyjádřeno v dalších statistikách. Zhruba 72% „měšťanů“ chce nezávislost na Spojených státech, které mají v Německu 13 vojenských základen.
Na rozdíl od Spojených států více než dvě třetiny Němců upřednostňují sblížení s Ruskem a Čínou. 69% Němců je pro úzké partnerství s Moskvou, 67% je pro úzké partnerství s Pekingem. Obchodní války, které Trump začal proti Evropské unii, Číně a Rusku, sehrály v této věci důležitou roli. Vladimír Putin, Angela Merkelová a Si Ťin-pching spojili síly, aby obhájili volný obchod, a EU nabídla Rusku a Číně společný mechanismus pro obcházení amerických sankcí proti íránské ropě.
Je třeba poznamenat, že rostoucí popularita Ruska a klesající obliba Spojených států v německé společnosti souvisí nejen se zklamáním se v Americe, ale také s opatřeními, která Berlín zavedl na popud Washingtonu proti Moskvě. Němečtí zemědělci a podnikatelé stále počítají ztráty kvůli protiruským sankcím, každý měsíc jde o ztrátu 800 milionů eur. Není náhodou, že v Německu roste obliba právě těch stran – „Alternativa pro Německo“ a „Levice“ – které podporují zrušení sankcí a normalizaci vztahů s Ruskem.
Why did the Germans prefer Russia to America? vyšel 28. listopadu 2018 na katehon.com. Překlad v ceně 196 Kč Zvědavec.