1. 12. 2018 ria.ru a PrvníZprávy
V říjnu Čína snížila dovoz ropy a zkapalněného zemního plynu ze Spojených států na nulu – to jsou údaje generální správy celních orgánů Číny.
Důležitý trh
Potenciální úbytky ze ztráty čínského trhu se pro Američany odhadují na miliardy dolarů ročně.
V loňském roce Peking dovezl ze zahraničí zhruba 3,6 milionu tun zkapalněného plynu, takže se Spojené státy staly druhým dodavatelem tohoto typu paliva do Číny (4,8 milionu tun), čímž se Katar dostal na třetí místo (2,7 milionu tun).
Podle odhadů Thomson Reuters minulý rok dodávky LNG do Číny přinesly americkým vývozcům miliardu dolarů měsíčně.
V roce 2018 se vývozy LNG USA do Říše středu neustále snižovaly a v srpnu dosáhly milionů tun (oproti 2,1 milionu v tomtéž období roku 2017). Ve stejné době Čína celkově zvýšila dovoz plynu o 17%, a pokud jde o ropu, v říjnu Peking dovezl rekordních 9,7 milionu barelů denně. Hlavními dodavateli černého zlata v zemi byli Rusko a Saúdská Arábie, u zkapalněného plynu – Austrálie (v říjnu 2,27 milionu tun), Katar (960 tisíc tun) a Malajsie (496 tisíc tun).
Vše, jak jste chtěli
Říjnové zastavení dovozu LNG a ropy ze Spojených států je důsledkem obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem. Navzdory vzájemnému navýšení cel, americké společnosti i nadále zvyšovaly dodávky pohonných hmot do Číny.
S důvěrou v odborná ujištění, že obchodní válka nebude mít vliv na trh s energií, zvýšila Trumpova administrativa tlak na Peking. V září Washington uložil 25procentní daň na více než tři sta druhů čínského zboží.
Duowei News: Rozzuřená Čína vzkázala USA – ponesete si následky!
Číňané rovněž reagovali zvýšením dovozních sazeb. A na rozdíl od očekávání washingtonských analytiků, neignorovali dodávky paliv. Největší rafinérská společnost v Asii, čínský Sinopec přestal nakupovat černé zlato v USA a na LNG uložil desetiprocentní daň.
Náměstek čínského ministra Wang Shouwen poté varoval, že Washington bude čelit „obtížím” při zásobování zkapalněným plynem. A nežertoval: o měsíc později Peking zcela odmítl kupovat americký LNG.
Připraveni zajít dál
Američtí analytici a tržní hráči uznali, že je ohroženo několik miliardových projektů.
„Činnosti Pekingu způsobí, že americké firmy si sednou na mělčinu,“ řekl Andy Calia, vedoucí LNG Canada. Podle něj dovozní cla výrazně snížila konkurenceschopnost amerického LNG.
Ztráta čínského trhu bude pro americké výrobce těžkou ranou, protože Čína je nejslibnějším kupujícím zkapalněného zemního plynu na světě. Jen v loňském roce se spotřeba LNG v Číně zvýšila o 14,8% na 238,6 miliard kubických metrů. Očekává se, že v roce 2020 se toto číslo zvýší na 270 miliard. V roce 2017 představovalo přibližně 15% vývozu LNG do Říše středu.
Kromě toho je Čína druhým největším spotřebitelem americké ropy (po Kanadě). V květnu tedy za den Peking dovezl ze Spojených států 427 000 barelů černého zlata.
Hledání alternativních trhů pro vývozce paliv v USA bude velmi obtížné. Zvláště pokud mluvíme o LNG, Japonsko ani Jižní Korea nebudou schopny výrazně zvýšit nákupy.
Ropa z Ruska a Íránu
Američtí ropní pracovníci mají také na co myslet. V květnu v Pekingu doporučil, aby státní rafinérie ropy koupily ve Spojených státech více ropy za účelem diverzifikace dodávek. Ale obchodní válka všechno změnila. Společnost Sinopec, která vlastní přibližně 40 čínských ropných rafinérií a petrochemických podniků, PetroChina a Zhenhua Oil, stejně jako nezávislé rafinérie, pozastavily nákup americké ropy.
Nicméně Rusko zůstává největším dodavatelem ropy do Číny. V průběhu roku se dovoz zvýšil o 58% na 7,347 milionů tun (1,73 milionů barelů denně), což je historický rekord.
Zdá se, že se naplní nejhorší obavy západních analytiků. Rusko je již klíčovým hráčem na čínském trhu s ropou a poté, co Peking odmítne dovážet ze Spojených států, dodá Čínské lidové republice ještě více černého zlata, konstatoval Bloomberg.