Úžasná španělská operní pěvkyně Montserrat Caballé odešla po dlouhé nemoci ve věku 85 let; skonala v nemocnici Hospital de la Santa Creu i Sant Pau ve své tolik milované katalánské metropoli Barcelona…
Mám své osobní vzpomínky na tuto operní hvězdu hvězd, jedinečnou sopranistku, vlastním jménem Maria de Montserrat Viviana Concepción Caballé i Folch, byla jednou z nejobdivovanějších a nejznámějších operních hvězd 20. století. Proslavila se svou vynikající hlasovou technikou a úžasnou interpretací belcantového repertoáru.
Profesionální dráhu začala v roce 1955 na operní scéně Teatro Fortuna v městečku Reus u Tarragony. Prvního světového úspěchu dosáhla o deset let později; mohla za to náhoda, když zastoupila nemocnou Marilyn Horne v koncertní verzi opery Lucrezia Borgia v Carnegie Hall v New Yorku.
Její interpretace vzbudila senzaci a proslavila ji v celém operním světě. Její hlas zůstal nezapomenutelný pro svou čistotu, přesnost a sílu. Byla obdivovaná pro svůj dramatický výraz a interpretační schopnosti, ale odborníci obdivovali její excelentní techniku, hlasové zabarvení a nádherná pianissima.
Pak už následovalo účinkování v Metropolitní opeře, londýnské Královské opeře Covent Garden, milánské La Scale. A dál už to šlo jako na drátku; ztvárnila více než osmdesát operních rolí, od oper barokních až k dílům Giuseppe Verdiho, Richarda Wagnera a Richarda Strausse.
Foto: Reuters…
Populárním se stalo její společné album s Freddiem Mercurym s názvem Barcelona, jehož titulní píseň zazněla i na zahájení Olympijských her v Barceloně v roce 1992.
Caballé se několikrát představila i českým divákům, naposledy před osmi lety na Mezinárodním hudebním festivalu Petra Dvorského na zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou, ale rovněž v Ostravě, kde zpívala s Janáčkovou filharmonií Ostrava, s níž hrál na housle i můj starší syn Tomáš.
Eduardo García Salas s Montserrat Caballé na snímku Břetislava Olšera
Na jejím ostravském koncertu byl též španělský houslista Eduardo García Salas, který hrává též se Severočeskou filharmonií Teplice. Rovněž on vzpomínal: “V současné době je hlavním sekundistou můj kolega ze školy Tomáš Olšer, který byl téměř před 20 lety ve vesnici mé babičky v Soria a strávil s námi úžasné prázdniny…” http://dosmundos.cz/?p=4043
Při našem osobním setkání s Montserrat Caballé jsem se dozvěděl, že se věnovala rovněž pomoci mladým začínajícím zpěvákům, mj. stála u zrodu kariéry José Carrerase, který poté po řadu let byl jejím partnerem na scéně. Její žákyní byla i její dcera, sopranistka Montserrat Martí.
Montserrat Caballé… Snímek Břetislav Olšer
Proto jsem si na ni vzpomněl v Barceloně, na tamní pěší zóně Les Rambles je nejzajímavější ze 40 tržnic secesní “La Boquería”, a také pověstná barcelonská opera “Gran Teatre del Liceu”, mateřská scéna pěvkyně Caballé. Po svém vystoupení v Ostravě mi v rozhovoru tato bezkonkurenční španělská sopranistka mj. řekla:
“José Carrerase jsem v roce 1970 pozvala k účasti na představení opery Lucrezia Borgia – to byl první velký Carrerasův úspěch. Bylo to po jeho árii Ismael ve Verdiho opeře Nabucco a v opeře Norma, kde byl skvělý. Znovu jsme spolu zpívali o rok později v opeře Marie Stuartovna v Londýně…”
Klášter Montserrat nedaleko Barcelony… Snímek Břetislav Olšer
Maria de Montserrat Viviana Concepción Caballé i Folch, alias Montserrat Caballé, skvělá operní pěvkyně zemřela… Milovala svoje Katalánsko i klášter Montserrat nedaleko Barcelony. Věčně bude teď na nebesích znít její a Mercuryho Barcelona… “Nechejme píseň začít, nechejme ji zrodit se. Nechejme hudbu hrát. Nechejme hlasy zpívat – zrodí se velká láska… Chci, aby to celý svět viděl – řídím se instinktem. Ten zázračný pocit mě vede a inspiruje. A teď se můj sen pomalu stává pravdou… Barcelona, Barcelona, Barcelona. Viva…”
Inu, nesmrtelnost člověka, tedy i Montserrat Caballé, je přímo úměrná lidské paměti…