– vlk –
12. 9. 2018 KosaZostra čili vlkovobloguje.wordpress.com
… Když píši v titulku velké manévry, mám doslova do písmene na mysli velké, či spíše obří válečné cvičení. Které na nejbližší zářijové dny chystá Rusko. Ve spolupráci s armádními jednotkami Číny a Mongolska pod názvem Vostok 2018.
Jde o pravdu o krajně nezvyklé vojenské cvičení v mírových dobách. Největší za posledních 37 let. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu upřesnil, že se přímo zúčastní tři sta tisíc vojáků, 36 tisíc tanků, obrněných transportérů a dalších vozidel, více než tisícovka vrtulníků a letadel.
Ta čísla jsou opravdu gigantická! A pro cvičení v mírových dobách sotva uvěřitelná. Důvod pro Kosu i vlka, aby se nad tímhle vojenským úkazem zamysleli.
Porovnejte stavy cvičících s celkovými kapacitami Ruské armády, tak, jak je uvádí mimořádně respektovaný server v oblasti vojenství jakým je Globalfirepower.com !
Pokud jde o početní stavy uvádí tyto údaje:
Je tedy zřejmé, že do manévrů půjde více než 25% všech leteckých sil Ruska!
A pokud jde o tanky a další obrněné palebné prostředky? Pak zdroj uvádí tyto stavy:
Šojgův údaj o účasti více než 36 000 tanků, transportérů a podobné techniky říká, že půjde téměř o 60% všech pozemních technických prostředků z celkového arzenálu Ruské federace!!!!
Nevídané soustředění sil a prostředků v době míru. Obrovské finanční náklady!
Vostok 2018 – nácvik vylodění obrněné techniky |
Na místě je otázka – proč to Rusko dělá?
Zdejší i celosvětoví rusobijci mají okamžitě jasno – jde o další projev a důkaz čiré ruské agrese, prostě Rusko a Putin mají tu agresivitu a touhu rozpoutat světovou válku dědičně zakódovanou ve své DNA!!! Tak jednoduché to je a jde o další výzvu Západu, aby posílil svoje obranné odhodlání, nejspíše přes zvýšení vojenských výdajů a ještě lépe – přitvrdil v protiruských sankcích.
Stačí se podívat na takový Denník N, který má na Slovensku patent na rozum a vždycky ví nejlépe co a jak!!!
v tom článku se bije na poplach – vždyť přece experti NATO, konkrétně tiskový mluvčí aliance, říkají, že jde o přípravu Ruska na velký konflikt!!!
Prostě v jejich podání je to příprava Ruska na další expanzivní válku a tomu se musíme postavit!
Vůbec nepochybuji, že až ty manévry začnou, přidají se k neustále bdělému a ostražitému Denníku N další a další čeští a slovenští Niktoši a spustí mediální palbu v tomto kontextu, vedle které salvy veškeré vystřílené munice někde na Sibiři a Dálném východě budou vypadat jako silvestrovské prskavky a petardy. Známe ty své vždycky správné jako své boty, nemohou ničím zaskočit.
Za to já zkusím překvapit je a možná i vás- souhlasím jak s titulkem – ano je to za dlouho naprosto největší cvičení, ale skutečně to není to nejzajímavější a také souhlas s tvrzením mluvčího NATO, že jde o přípravu Ruska na velkou válku!
Všechno mi sedí.
Už v úvodu jsem položil základní, ač úplně triviální otázku – proč to Rusko dělá? A hned přidám druhou – proč právě na Sibiři a Dálném východě? A přidám třetí – proč přizvalo Mongoly a zejména Číňany? A ještě poslední – co z toho plyne pro Západ? Takže to pojďme zodpovědět jedno po druhém. Samozřejmě bez dogmatického blábolu všelijakých těch Whiteů, Denníků N, Klvaňů a Kolářů.
Vostok 2018 – protiletadlové a protiraketové krytí vojsk |
Proč to Rusko dělá?
Alespoň takhle to čtu já. Nemluvě o tom, že Rusko s výjimkou nasazení silně omezených sil v Sýrii nevede nikde války, kde by rotovala celá jeho armáda, včetně všech složek, které představují trvalé ostré cvičení na entou.
Proč právě na Sibiři a Dálném východě?
Když v loňském roce proběhlo společné cvičení Ruska Běloruska pod názvem Západ 2017, bylo z toho obrovské gaudium všech rusofobů – ve smyslu – vidíte je, jak provokují, jak u svých západních hranic nacvičují útočné operace? Jak se připravují na vpád do Pobaltí, Polska a nejspíš i do Kamerunu nebo na jižní pól…. A to byly do cvičení zapojeny jen zlomky sil, které budou nasazeny letos. Soudím, že Putin vybral teritorium Sibiře a Dálného východu záměrně – dává sice zřetelné varování Západu, ale současně říká – nehodláme provokovat u společných hranic. Proto budou manévry tam, kde se ani náhodou nemůžete cítit ohroženi. A říká to naprosto transparentně.
Nicméně si jsem jistý tím, že opět uslyšíme kakofonii těch, co věčně „chtějí sedlat koně“ o tom, jak kvůli těm manévrům musíme být ve střehu, jak nás ohrožují, jaká je to nestydatá provokace a tak dále. Ale ten kdo chce rozumět, snadno pochopí.
Proč přizvalo Mongoly a zejména Číňany?
Inu i zde už mají ti jediní správní jasno – jde o zárodek vznikající vojenské aliance Rusko – Čína a proto občane pozor, pozor, respektive nikoli dvojnásobný, nýbrž pateronásobný pozor! Spojují se proti nám dva agresivní režimy.
Vy, co chodíte na Kosu dostatečně dlouho už víte, že varuji před nárůstem moci Číny a považuji za budoucí velké globální nebezpečí pro křesťanský civilizačné okruh. Které silně otřese našimi životními jistotami a naším životním standardem. Nejspíš daleko více, než si nyní jsme schopni připustit, či přesněji – vůbec představit. Rozhodně nesdílím nadšení těch, co jásají nad tím, jak to Čína v budoucnu Západu natře. Protože to natře vám, mně a našim rodinám. A bude to zatraceně bolet.
Těm, které jsem nepřesvědčil a jistě je jich dost, co naivně věří, že čínský imperialista musí být daleko lepší než ten americký, doporučuji, aby se trošku poinformovali o tom, jak Peking zachází se svými zahraničními dlužníky. Naposled to předvedl například s tichomořským ostrovním státečkem Tonga. Ten si kdysi vzal čínské kredity na budování své infrastruktury. Asi v hodnotě jednotek miliard korun. Jenže jeho vnitřní hospodářství nenaskočilo, jak bylo plánováno a Tonga začala mít se splácením problémy. Republika tedy požádala svého velkého věřitele buď o drastickou restrukturalizaci dluhu nebo lépe – o jeho odpuštění. Dočkala se jen arogantního odmítnutí asijské velmoci ve smyslu kalouskovského – dluhy se platí – zaplaťte! Tohle je čínský přístup v okamžiku, kdy nad někým získá moc. Zapamatujme si to, až nám zase někdo začne vemlouvat, že Čína se postará o náš/váš blahobyt a nemá na srdci nic jiného, než blažený život Pepy a Máni Koblihových…
Ergo kladívko – Západ a zejména USA dlouhodobě dělají fatální a navíc trestuhodně hloupou chybu, když tlačí Moskvu ke strategickému spojenectví s Pekingem. Protože právě s ním je v budoucnu čeká kritická existenční konfrontace. Naprosto dementně usilují o to, aby čínský drak jednal v synergii s ruským medvědem, místo toho, aby medvěd fungoval na jejich straně….
Takže ano – účast čínských, prý dokonce elitních, jednotek na Vostoku 2018 je rozhodně prohloubením dosavadní úrovně kooperace armád obou státu. Jakkoli jsem dalek tvrdit, že jde o alianci. Zatím, podotýkám – ZATÍM ještě ne. Ale jestli vše půjde jako dosud, ta aliance prostě vznikne. Z oboustranné nouze a existenční potřeby!
Jenže je tu ještě další aspekt. V předchozím bodě jsem zdůvodnil, proč to obrovitánské cvičení bude na Sibiři a Dálném východě. Aby to Západ NEMOHL vyhodnotit jako bezprostřední výzvu. Nicméně i na svém východě má Rusko sousedy – zejména Mongolsko a především Čínu. Tím, že pozvalo vojenské součásti armád obou států dávají Rusové jasně na vědomí, že tyhle manévry nemají v žádném ohledu jakýkoli záměr oproti Ulanbataru nebo Pekingu. I tohle je triviálně srozumitelné! I když si myslím, že v nějakém třetím čtvrtém nebo snad pátém plánu, či ještě na nižší úrovni je ta demonstrace vojenské síly určena i Číňanům. Pro všechny případy.
Ale primárně jde nepochybně o další krok ve spojenectví z nouze. Čína prostě za současné situace Rusku zbyla. Zatím co pro Čínu – ZATÍM stejná spojenecká rovnice JEŠTĚ neplatí. Otázkou je jen – jak dlouho!
Co z toho plyne pro Západ?
Vše podstatné je obsaženo v předchozích odstavcích! Podle mne Rusko, pokud se nechce podvolit západnímu diktátu a nemyslím si, že by jako atomová supervelmoc něco takového učinilo, je bez manévrovacího prostoru. Na další sankční kolo nemá v podstatě jak odpovědět. Na to je ekonomicky příliš slabé a nevýznamné. Tyhle manévry jsou opravdu posledním nebo předposledním stupínkem vzájemné předválečné eskalace a hry svalů. Dál už následuje jen konflikt. Nebo snad ještě v posledním stupni obdobné velké vojenské cvičení v evropské části největší země světa. Je na Západu a jeho představitelích, aby si jasně definovali, co ve vztahu k Rusku do budoucna chtějí. Možné jsou v podstatě pouze tři scénáře
1 – začnou brát Rusko jako partnera. Sebevědomého, hájícího svoje zájmy a proto obtížného, ale přesto vypočitatelného a pod Putinem ovšem spolehlivého, jakmile bude dosaženo nějaké dohody
2 – Rusko nepřátelské, militantní, pod tlakem stále se stupňujcích sankcí přecházející na válečnou ekonomiku, která nutně musí vést k daleko většímu rozmachu jeho vojenských kapacit a silové politické arogance. Příkladem budiž postup Severní Korei. Která se z naprosto technologicky zaostalé země stala členem atomového a raketového klubu. A to vše bez nerostných, lidských a průmyslových zdrojů, alespoň trochu srovnatelných s Putinovou říší. A bez ohledu na obrovské oběti celého národa. Navíc – Rusko má jednak s žitím v izolaci dlouholetou zkušenost z válečného mezidobí a vedle toho je zde čínský prvek. Pokud se Peking nepřipojí k protiruskému tažení, nemá toto naději způsobit v Rusku totální destrukci. Udělá to Peking, když ví, že dříve nebo později se Západem musí střetnout o světovou dominanci?
3 – Rusko rozvrácené…. Dejme tomu, že se Moskva z nějakého, mně neznámého důvodu, západnímu tlaku podvolí. Ten bude slavit a triumfovat.. ovšem jen do chvíle, než stejně jako v případě triumfů na Blízkém východě – speciálně v Iráku, Afghu a Libyi – začne být tvrdě konfrontován s důsledky svého „vítězství“! Totiž naprostým rozpadem původního státu a jeho struktur a vzniku mocenského vakua. Mám vás přesvědčovat, že to, co Evropa a svět zažil s Irákem a Libyí byl jen naprosto slaboučký odvar toho, co by znamenal stejný rozpad v Rusku? Mám připomínat, že ve hře by byla držba několika tisíc jaderných hlavic a obrovské množství štěpného materiálu? Že by došlo k okamžitému ohrožení energetické a surovinové bezpečnosti Evropy? ‚Že by mimořádně početná muslimská menšina okamžitě chtěla sebeurčení a že to sebeurčení by nejspíše přivedlo k moci její radikály? Že by došlo k lokálním válkám, což by vygenerovalo další uprchlický exodus?