Jaroslav Loudil
8. 8. 2018
Kanada kritizovala zatčení lidskoprávních aktivistů v Saudské Arábii a reakce tohoto sunnitského “zatuchlého režimu” – na sebe nenechala dlouho čekat. Rijád okamžitě vyhostil kanadského velvyslance a stáhl toho svého z Kanady. Zároveň Rijád přerušil letecké spojení do Toronta i veškeré obchodní styky s Kanadou. Proč si toho všímám ??
Kanada je demokratický stát, člen NATO a soused USA. Ovšem jejich vztah k režimu v Rijádu je naprosto odlišný ! Pan Trump si vybral Saudskou Arábii za cíl své první zahraniční cesty ve funkci prezidenta ,velice si tam se saudskými princátky notoval , dostal tam vysoké bratrské vyznamenání, uzavřel dohodu o zbrojních dodávkách za 110 miliard Dolarů a dokonce označil saudský režim za -“regionálního lídra boje proti terorismu”.
P.S. Zajímavé ! Pro USA je Rijád báječný spojenec ,bojovník proti terorismu a skvělý obchodní partner. Lidská práva v Saudské Arábii přitom Washington nezajímají. Naopak Kanada má s Rijádem přerušené diplomatické styky, zahraniční obchod i letecké spojení. USA i Kanada jsou přitom členy NATO. Běžný český občan z toho musí mít v hlavě jenom zmatek ! Musí se totiž ptát takto : “Mají státy NATO alespoň podobná měřítka pro posuzování dodržování lidských práv ve světě, či v tom mají – “dokonalý guláš” a jednají jen podle hesla :”Bližší košile, jak plášť” ? Ano, to druhé je pravda. USA v některých zemích dodržování lidských práv sledují velmi bedlivě !!, např. Rusko ,Irán, Čína, Turecko… v jiných – Saudská Arábie, porušování základních lidských práv přecházejí s úsměvem !
Alespoň víme, jaké – “kvality” – má náš spojenec ve Washigtonu. Pokud by dnes došlo k nějakému novému Mnichovu, tak nás okamžitě a s lehkým srdcem předhodí tyranovi. Stejně jako současné lidskoprávní disidenty v Saudské Arábii. Obchod převážil v případě Washingtonu nad lidskými právy. Ale na to jsme už vlastně v případě USA zvyklí.