Gen. Wesley Clark |
Amy Goodmanová, Wesley Clark
17.5.2018 GlobalResearch
To je věta z memoranda amerického ministerstva obrany, kterou ve svém interview s webem Democracy Now citoval v březnu 2007 penzionovaný generál a nejvyšší velitel sil NATO z války v Jugoslávii Wesley Clark.
Z interview, který s ním za Democracy Now vedla novinářka Amy Goodmanová, vyjímáme jen část pro dnešní dny i situaci nejaktuálnější:
A.G.: Vidíte v Iránu nějaké opakování toho, co předcházelo americké válce s Irákem?
W.C.: V jistém směru ano. Ale historie se nikdy neopakuje přesně. Svědčil jsem v r. 2002 před Kongresem, kde jsem směrem ke vládě USA řekl: „Chcete-li se nějakým státem znepokojovat, neměl by to být Irák, ale Irán“. Ale tehdejší vláda se chtěla znepokojovat Irákem, ne Iránem. Věděl jsem proč tomu tak je, protože jsem byl v Pentagonu hned po 11. září 2001. Procházel jsem se tehdy jeho budovou, ze schodů jsem na chodbě viděl tehdejšího ministra obrany Rumsfelda v rozhovoru se svým zástupcem Wolfowitzem, a mířil jsem dál za lidmi ze spojeného štábu náčelníků štábů, kteří pro mě dříve pracovali. Jeden z generálů tohoto štábu mě pozval do své kanceláře a řekl mi: „Chystáme se jít do války s Irákem“.
Zeptal jsem se proč?
Odpověděl mi. „Já nevím. Mám za to, že nevědí, co jiného by měli dělat.“
Načež jsem řekl: „Získali nějaké informace, které by spojovaly Saddáma Husajna s Al Kajdou“?
Odpověděl: „Ne, ne, v tomhle směru nic nového. Oni se prostě rozhodli jít do války s Irákem. Je to asi nějak takhle. Nevíme, co dělat s teroristy. Ale máme dobrou armádu a umíme svrhávat vlády. Jestliže jediný nástroj, který máte, je kladivo, pak vám každý problém připadá jako hřebík.“
Navštívil jsem tohoto generála o několik týdnů později. To už jsme bombardovali Afghánistán. Zeptal jsem se ho: „Stále se ještě chystáte válčit s Irákem?“
„Je to ještě horší,“ odpověděl. Nahnul se nad psací stůl a zvedl z něj jakýsi list. „Zrovna jsem to dostal shora“, čímž myslel kanceláře ministerstva obrany. „Je to memorandum, popisující, jakým způsobem se chystáme rozložit sedm zemí v průběhu pěti let. Bude se začínat Irákem, pak přijde na řadu Sýrie, Libanon, Libye, Somálsko, Sudán a končit se bude Iránem.“
Znovu jsem se s tímto generálem setkal asi až po roce. Řekl mi: „Pane Clarku, žádné memorandum jsem vám neukázal.“ A opakoval: „Žádné memorandum jsem vám neukázal“.
A.G.: Jak se ten generál jmenoval?:
W.C.: Tak to vám neřeknu.
Z Global Research vybral a přeložil Lubomír Man
Poznámka redakce Nové rpeubliky: Generál Wesley Clark byl v roce 1999 vrchním velitelem sil NATO v Evropě. Vydal rozkaz k “humanitárnímu bombardování” bývalé Jugoslávie (což bylo v té době už jen Srbsko a Černá Hora), schválil použití kazetových bomb, zakázané to zbrani Ženevskými úmluvami, schválil použití střeliva s ochuzeným uranem, na jehož následky lidé dodnes umírají na rakovinu. Byl velkým příznivcem a spolupracovníkem s teroristickou organizací kosovských Albánců UČK a přehlížel vraždění Srbů po okupaci jižního Srbska. Později se snažil na Kosovu privatizovat doly na barevné kovy v Trepče u Kosovské Mitrovice.