Květa Pohlhammer Lauterbachová
29.4.2018 E-republika
Přijde den, kdy již nebude důvod platit hotovými penězi. A o to ve skutečnosti jde. Bitcoin a Blockchange technologie jsou vytvořeny ke zničení snah o decentralizaci, organizování systému regionálních trhů a nezávislost lidí.
Článek předkládá v internetové podobě přednášku z konference Cerealie konanou v Brně dne 17. 4. 2018.
Před 30 lety, po velkém otřesu v roce 1987, uveřejnil deník The Economist v článku tehdy neuvěřitelnou předpověď:
Třicet let ode dneška budou Američané, Japonci, Evropané a lidé v mnoha dalších bohatých zemích a některých relativně chudých platit pravděpodobně ve stejné měně. Ceny nebudou uváděny v dolarech, jenech, nebo německých markách, nýbrž řekněme ve Fénixech. Fénixu budou dávat přednost kupující i firmy, poněvadž to bude pohodlnější než dnešními národními měnami, které se budou jevit jako příčina hospodářských krizí ve 20. století.
Máme za sebou I. čtvrtletí roku 2018 a ptejme se, jak vypadá tato předpověď po 30 letech. Ekonomické indikátory finančního systém hlásí. že je vše je připraveno k propíchnutí spekulativní a finanční bubliny. Podívejme se na celou situaci podrobněji.
Jaký je stav 30 let po předpovědi?
Koncentrace kapitálu dosáhla historicky bezprecedentního stupně a proces globalizace byl urychlen jednak samotnou politikou centrálních bank a prudkým rozvojem informačních technologií. Kdo ovládá moc tisknout peníze, drží v šachu celý svět a politici mu slouží pouze jako marionety. Ani současný šéf amerického Fedu, ani dřívější guvernéři neurčují politiku americké centrální banky. Pravidla, úkoly a politiku většiny centrálních bank světa diktuje Bank for International Settlement v Basileji (BIS), což je centrální banka všech centrálních bank. Představitelé centrálních bank jednotlivých zemí jsou pouhými mluvčími, kteří se scházejí na pravidelných zasedáních a následně pak prosazují zadání, které dostali v Basileji. S hospodářskou politikou to nemá vůbec nic do činění.
Co se týká změn na postech guvernéra americké centrální banky – Fedu, jde vždy o vyslání signálu, že dochází ke změně strategie. V roce 2008 byla spuštěna finanční krize poté, co Allan Greenspan prosazoval politiku levných peněz za nízké úrokové sazby, která vytvořila derivátovou a úvěrovou bublinu. Ben Bernanke byl odpovědný za bail-out fázi, kterou jsme zažili i v Evropě po vyvolání řecké finanční katastrofy. Bernanke prosazoval nástup nové stimulace, kdy byly trhy zaplaveny množstvím ničím nekrytých peněz (jde o neoliberální verzi tzv. fiat money). To mělo za následek ještě větší akciovou a dluhovou bublinu, doprovázenou nárůstem cen některých komodit. A následovnice Bena Bernankeho, Janet Yellenová, zahájila redukci emise peněz, velmi opatrné navyšování základní úrokové sazby. Jejím úkolem je udržet v chodu šílenou burzovní euforii.
Nyní nastupuje do čela Fedu Jerome Powell, kterého v listopadu 2017 nominoval prezident Donald Trump na post předsedy Federálního rezervního systému jako nástupce Janet Yellenové. Ten bude zodpovědný za vytváření umělého nedostatku peněz. Redukce objemu vydávaných fiat money jde ještě rychleji, než bylo původně avízováno. Mohla bych zde citovat jeho slova, najdete je však snadno na internetu. Lze očekávat, že smrštěním bilance Fedu a rychlejším růstem úroků dojde k propíchnutí historicky bezprecedentní bubliny všech bublin. Je třeba si uvědomit, že de-dolarizace prováděná zeměmi BRICS pod vedením Činy a Ruska vytváří tlak na dolarové dluhopisy, kterých se dané země velmi rychle zbavují. Země mimo vliv USA začínají obchodovat ve vlastních měnách a jako zajištění nakupují fyzické zlato. Neoliberální fiat money vydávané Fedem se staly časovanou bombou.
Co může a nemůže Trump
Důležité je uvědomit si, že mainstreamová média označují tohoto muže jako „Trumpova kandidáta“. Jako by president USA měl moc jmenovat guvernéra Fedu! Veřejnosti se namlouvá, že Jerome Powell je prodlouženou rukou Trumpovy administrativy. Nic není vzdálenější pravdě. Je to stejné, jako že český prezident sice jmenuje guvernéra ČNB, ale ve skutečnosti nemá žádnou moc ani on, ani vláda, aby donutili centrální banku ke koordinaci měnové politiky s hospodářskou a sociální politikou. To se dělo naposledy za komunistů. Státní banka československá musela koordinovat měnovou emisi s hospodářskými cíli vytyčenými Státní plánovací komisí a my, tehdejší zaměstnanci banky, jsme kontrolovali tzv. „plnění měnového plánu“.
To, že Fed je naprosto „nezávislý“ na vládě, veřejně přiznal Alan Greenspan. Poslechněte si to v přímém záznamu na Youtube. Fed nemusí vládě skládat žádné účty. Vše, co nyní Powell provede s cílem zabrzdit nákupy dluhopisů na čtyřech bilionech USD, znamená, že Fed bude měsíčně redukovat bilanci o 30 miliard dolarů, což povede k nedostatku peněz a ke dramatickým ztrátám. Odehrává se poslední kus představení, kde se americké Federální rezervy stávají sabotérem deklarovaných úmyslů Donalda Trumpa. K tomu si přečtěte tento výborný článek (The Federal Reserve Is A Saboteur – And The “Experts” Are Oblivious). Ten, kdo ponese tíhu odpovědnosti pádu dolaru jako světové měny, bude Donald Trump. Média odvádějí naši pozornost pilně jiným směrem. Jenom abychom se nemuseli zabývat tím, co momentálně ohrožuje celou lidskou civilizaci.
Protože centrální banky jednají dle plánu BIS, sledujeme, jak stejný model s určitým časovým zpožděním přebírají i ostatní centrální banky. K tomu není lepší příklad než svévole Evropské centrální banky. V mnoha článcích jsme popsali tzv. „kvantitativní uvolňování“ levných peněz za Maria Draghiho. Šéf ECB zatím nepřišel se zvyšováním úrokové sazby. Zatím zachraňuje výkupem státních dluhopisů Itálii před katastrofou. A dokonce vykupuje akcie a dluhopisy podnikové sféry. Tento systém na okrádání daňových poplatníků ze zemí EU jsem nazvala “bankovní socialismus”.
I ČNB byla jenom poslušným vykonavatelem vůle globalistů. Bez ohledu na vývoj hospodářství začala kopírovat ECB a nafoukla svou bilanci tak, že způsobila rozsáhlé národohospodářské ztráty a zdražení každodenního základního zboží, jelikož jsme bohužel plně závislí na dovozech. Znehodnocením koruny navíc způsobila přehřátí ekonomiky.
Zvyšování úrokových sazeb žene Američany do bankrotu
Donald Trump není schopen dodržet své předvolební sliby. V nastalé krizové situaci nemá moc a je pouhou loutkou. Ve skutečnosti rozhodují ti, kteří tahají za nitky centrálních bank. Začal politiku razantního navýšení cel a zavedl protekcionářská opatření v době, kdy v zemi nejsou připraveny nové výrobní kapacity. Tím není možné nahradit dovozy, na kterých je americká ekonomika závislá. Jeho politika bude znamenat nárůst inflace, podpořený navíc růstem úrokových sazeb. To bude pro Američany katastrofa. Jsou zvyklí žít na dluh a tyto dluhy nebudou moci v krizi splácet, což je povede do bankrotů.
V posledních měsících se podle informací Bloombergu množí úpadky malých firem, které poskytovaly úvěry na financování aut, objem nesplácených úvěru na automobily se zvyšuje trvale již od roku 2012 a mezitím činí objem nesplacených pohledávek 10 %. Podle Fedu jde o 280 miliard dolarů. Velké banky, financující leasingové a menší kreditní společnosti, zastavují jejich financování. Nabízí se nám tedy paralela k hypoteční krizi roku 2008. Ohlédneme-li se zpátky, bylo tehdejší zastavení financování hypotečním domům Ownit Mortgage a Sebring Capital Partners předzvěstí výbuchu světové finanční krize.
Vyhlášení obchodní války Číně, pomineme-li Rusko, přinese nejenom reciproční zatížení na americké importy. Přinese i další potíže z hlediska konkurenceschopnosti amerického zboží. Čína odpoví oslabováním kurzu yüanu, čímž získá opět další výhodu v konkurenčním boji se Západem. Japonci se stahují z obchodu s americkými státními dluhopisy a Katar sází při obchodování s ropou také na yüan. Tím definitivně končí instituce dolaru jako světové měny, která umožňovala USA dlouhou dobu parazitovat na úkor ostatních zemí.
Kryptoměny jsou horší než tulipánová mánie v 17. století
Dnešní téma Cereálií je věnováno mimo jiné rozvoji lokálních ekonomik, decentralizaci energetiky a lokálním měnám. Prozatím se zdají být tyto již v praxi v malém měřítku ověřené návrhy, velkým snem a utopií pro tzv. „realisty“. Přestože jsou skutečným řešením nejenom ekologických, ale i sociálních problémů, a jsou na rozdíl od dnešního systému opravdu demokratické, a proto nemohou fungovat bez osobního nasazení každého z nás a bez našeho zapojení do správy věcí veřejných.
Nástupem nových informačních technologií, digitalizací platebního styku a rozvojem smart-technologií a rozvoji tzv. „sociálních sítí“, byly vytvořeny podmínky pro nástup totalitní kontroly. Vizí je „ekologizace peněz“ a přechod na bezhotovostní platební systém. Ze 75 % je vše připraveno. Idea se zrodila někdy v 80. letech, kdy vytvořily elity grémium z bankéřů, ekonomů, psychologů a IT, aby testovaly cesty k tomuto cíli. Náhle se objevilo řešení zvané „digitální peněženka“ (Blockchain). A jsme opět u deníku Rotschildů The Economist, který tuto myšlenku prezentoval ve svém článku v roce 1988. A již v roce 1984 uveřejnil Harvardský profesor Richard Cooper v časopise Foreign Affairs článek o jediné světové měně. Finanční svět byl nadšen, masy ani dobře živení intelektuálové si žádné otázky nekladli. A vývoj a testování trvaly dalších 10 let.
Jak se tomu stává u podobných témat, nikdo asi neví, že Bitcoin využívá funkci HASH SHA-256, kterou nevyvinul nikdo jiný než National Security Agency (NSA) a National Institute for Standards and technology (NIST). Ano, to jsou instituce, které byly pověřeny vyšetřováním pádu dvojčat v New Yorku v roce 2001. Čtete správně. Bitcoin by neexistoval, kdyby NSA nevytvořila odpovídající šifrovací základ. A dokonce uveřejnila v roce 1996 papír s názvem: How to make a mint: The Cryptography Of Anonymous Electronic Cash (Jak vybudovat peněžní instituci: Kryptografie anonymních elektronických peněz). V roce 2008 byla vydána Bílá kniha Bitcoinu a za ním následovalo vytvoření Blockchainu (digitální kasičky) kolem Sotošiho Nakamota. Vypadá to však, že žádná taková fyzická osoba neexistovala, ale že se jedná o pracovní skupinu kolem Craiga Wrighta, což představuje ono výše uvedené grémium z 80. let.
Tak se zrodila kryptoměna, která tvrdí, že se vymanila ze závislosti na centrálních bankách. Tato měna je vysoce spekulativní a odtržena od reálné produktivní ekonomiky. Blockchain se nám snaží namluvit, že nás osvobodí od lichvářského bankovního systému. Po Bitcoinu jako houby ze země vyskakují na denní světlo další měny – např. Altcoin. A opět nám jejich autoři neoliberálně tvrdí, že slibují, že “všichni budeme milionáři’‘. Narodilo se dítě a dorůstá do dospělosti. Až doposud jsme ho nechali si hrát, aby se vyřádilo. Ale brzy přijde čas, kdy dostane uzdu, která natočí digitální měny do stanoveného směru. Cíl byl již OSN proklamován na rok 2030.
Možnost investovat těm, kteří se rozhodli riskovat a spekulovat, byla umožněna. Ten, kdo měl štěstí a byl na začátku v letech 2016-17, ten mohl ještě vydělat. Ale čas nafukování této bubliny pomalu skončil. Trh s kryptoměnami je silně manipulován, takže nastoupit do tohoto investičního cirkusu znamená velké vstupní náklady. Mladá generace přijímá změny s nadšením a strká tak dobrovolně hlavu do oprátky. Aktuálně se množí digitální platební systémy založené na blockchainu. Vývoj chytrých telefonů umožňuje platit stále rychleji a pohodlněji. Uživatelé nejsou schopni rozeznat nebezpečí, které se za virtuálními měnami skrývá. Proto si ani neuvědomují, jakou závislost si na těchto hračičkách vypěstovávají. Největší poskytovatelé služeb pocházejí z oblasti Asie – AliPay (Čína), Kakao-Pay (Indie), SBI Konsortium (Japonsko), Amazon, Google, Facebook, Apple, PayPall, Walmart – ti všichni vyvíjejí digitální platební systémy.
Pak přijde den, kdy již nebude důvod platit hotovými penězi. A o to ve skutečnosti jde. Bitcoin a Blockchange technologie jsou vytvořeny ke zničení snah o decentralizaci, organizování systému regionálních trhů a nezávislost lidí. Jsou horší než tulipánová mánie. Nu, a že by systém byl „ekologický“? Na to zapomeňme. Nic není energeticky náročnějšího, než „těžba“ bitcoinů.
Závěrem
Aby byla ekonomika udržitelná a lidé byli chráněni před šoky, jsou zapotřebí tři věci:
- Lokální a decentralizovaná výroba.
- Nezávislé a decentralizované obchodní sítě, které nebudou kontrolovány mezinárodními globálními hráči. Příkladem této sítě je například internet.
- Musí existovat kolektivní, inteligentní a trvalá vůle k tomu, aby tuto lokální produkci a tyto globální sítě udržovala a chránila.
Další zdroje:
Na e-republice vyšly o digitálních měnách tyto články
- Zátah na Liberty Reserve je útokem proti virtuální měně Bitcoin
- Ostrý start bitcoinu
- Bitcoin ohrožuje finanční monopoly, posiluje svobodu slova
- Bitcoin není pro blbce, doopravdy
- Komu slouží Bitcoin?
- Bitcoin bude výborný pro běžné obchody
Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 750 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!
Související články:
- Pálení peněz střední třídy na korporátní svatbě
- Oxfam: Miliardáři všech zemí už jsou spojeni, to jen chudí jsou rozděleni
- Nihilistická politika Evropské centrální banky
- Privatizace eura běží v samotné ECB
- Aktuální politika ECB, spolehlivá cesta do pekel
- Recenze „Occupy Money“ autorky Prof. Dr. Margrit Kennedyové
- Ufa 2015 a strategie zemí BRICS
- Vyhlídky v roce 2016: Co můžeme očekávat po nulové úrokové politice centrálních bank (část II.)
- Iránské embargo: mediální mýtus a ekonomická realita
- Negativní úrok a jeho negativní důsledky