Boris Johnson, britský ministr zahraničí |
5. 4. 2018 PrvníZprávy
Ministerstvo zahraničí Spojeného království odstranilo ze své zprávy na mikroblogu Twitteru, že látka, kterou byl otráven Sergej Skripal, byla vyrobena v Rusku.
Tweet byl zveřejněn 22. března.
Dříve ve středu ruské velvyslanectví ve Velké Británii poukázalo na nesrovnalosti ve vyjádřeních britské strany týkající se vyšetřování případu v Salisbury.
Na účtu velvyslanectví jsou fotografie s citacemi z Twitteru z britského ministerstva zahraničí a laboratoře. V citaci britského ministerstva zahraničí ze dne 22. března se uvádí: „Testy prováděné předními světovými odborníky ve vojenských vědeckých laboratořích a technologií v Porton Downu ukázal, že to byl bojový nervověparalytický agens „Novičok“, vyrobený v Rusku. Porton Down je laboratoř akreditovaná a definovaná OPCW (Organizací pro zákaz chemických zbraní).”
Ve sdělení ze 3. dubna, zveřejněném na Twitteru samotná laboratoř uvedla: „Naši experti označili nervovou látku jako „novičok“. Potvrdit zdroj látky nebylo a nikdy nebude spadat do působnosti naší zodpovědnosti.“
Ovšem hlava laboratoře v Porton Downu sdělil televizi Sky News, že odborníci nebyli schopni určit ani laboratoř která látku vyrobila, ani stát, který měl látku v Salisbury použít. Přesto ihned po odhalení Johnsonových lží a odstranění tweetu britského MZV začala druhá – velmi trapná fáze, která jaksi “omlouvá” britského ministra tvrzením, že laboratoř Porton Down měla jen zjistit o jaký typ otravné látky se jedná a nikoli určit jeho původce (zatímco premiérka Mayová už dávno předtím přesvědčovala britský parlament a EU, že to byl “novičok” a nikdo jiný, než Rusko).
Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharová uvedla, že motivy Londýna ohledně rozpoutání případu Skripal, má přímou souvislost s potřebou Británie zbrojit.
Podle ní se Velká Británie se snaží vyřešit své konjunkturální úkoly tím, že vytváří nepřátelský obraz Ruska.
Připomněla, že v britský tisk otiskl článek britského ministra obrany Gavina Williamsona, ve němž hovoří o „hrozbě“ z Ruska, útok v Salisbury označil za chladnokrevný, a proto požaduje modernizaci vlastních ozbrojených sil.
„Je to přímé spojení: Rusko zaútočilo na Spojené království, dejte nám více peněz, potřebujeme více zbraní. Je zřejmé, že stupeň protiruské rétoriky v Londýně stále překračuje hranici, a prohlášení představitelů stále překračují rámec rozumu,“ řekla Zacharová.
„Jestli lze ignorovat nyní tradiční pro britskou politiku snahu na zadržování naší země na mezinárodní scéně a podporu protiruskému tažení, je tu další důvod, který prokazuje zájem Londýna v inspiraci případu Skripal,“ dodala.
Před pár dny uský náměstek ministra zahraničí Alexander Gruško řekl, že příčinou otravy v západním Salisbury byla nutnost vytvořit „velkého nepřítele“ k ospravedlnění vojenských výdajů.
Související článek:
Ruské MZV: Případ Skripal je provokace, z které těží NATO!