TJN v současnosti odhaduje roční odliv peněz na kryté účty za hranice v objemu 1 až 1,6 biliónu dolarů (až 33 biliónů korun). To je nejméně dvacetinásobek plánovaných rozpočtových výdajů české vlády pro tento rok. Zprávu otiskl deník Právo.
Současně však upozornila, že postiženy jsou i bohaté státy. „Například evropské země jako Řecko, Itálie a Portugalsko dostaly částečně na kolena dekády daňových úniků a drancování státu prostřednictvím skrytých offshoreových účtů.“
Česku utíká 20 miliard
Ztrátami trpí i ČR, studie odhadují, že jejich výše činí ročně nejméně 20 miliard korun. To, že v daňových rájích „parkují“ své peníze i čeští zbohatlíci, ukázaly i uniklé dokumenty Panama Papers a Paradise Papers.
Daňové ráje nastoupily ve velkém před 30 lety a v éře globálního toku kapitálu hrají ústřední roli. Vzniklo tak celé odvětví služeb s účastí největších bank na světě, právních a účetních kanceláří a dalších specialistů. Místní ekonomika je často na systému zcela závislá. Norská státní agentura pro spolupráci a rozvoj (NORAD) v roce 2009 uváděla, že na Britských Panenských ostrovech, kde tehdy žilo jen 19 000 obyvatel, je registrováno 830 000 společností. To je v průměru 43 subjektů na jednoho obyvatele.
„Offshoreový svět svou neprůhledností korumpuje a pokřivuje trhy a investice tak, že jsou neefektivní. Dává tím prostor kriminalitě a četným špatnostem včetně podvodů, zpronevěry, uplácení, praní špinavých peněz. Umožňuje vytěžit bohatství na úkor společnosti,“ upozornila TJN. Dodala, že mnoho chudých zemí, které takto přicházejí o příjem z daní a kapitálově krvácejí, upadá do závislosti na zahraniční pomoci.
Dominují Švýcaři
V čele žebříčku zemí, které podle TJN umožňují platit co nejmenší daně a peníze dobře skrývat, stojí Švýcarsko následované Spojenými státy. Dalšími čelnými ráji jsou britské Kajmanské ostrovy, Hongkong, Singapur a Lucembursko. Za ním možná překvapivě figuruje Německo a z evropských území je v první desítce ještě britský ostrov Guernsey. Česko obsadilo 70. místo za Dominikánskou republikou. Slovensko je na tom trochu lépe, od ČR ho dělí šest příček.
Evropská unie dopsala tento týden v úterý na svou černou listinu daňových rájů Bahamy, Americké Panenské ostrovy a karibský Svatý Kryštof a Nevis. Ze seznamu států, které s EU v daňové oblasti nespolupracují, byly zároveň vyškrtnuty Bahrajn, Marshallovy ostrovy a Svatá Lucie.
EU představila černou listinu daňových rájů loni v prosinci. Původně na seznam zařadila 17 zemí, již v lednu z něj ale osm států odstranila. Po nynějších změnách tak na něm kromě tří nově dopsaných států zůstává ještě Americká Samoa, Guam, Namibie, Palau, Samoa a Trinidad a Tobago. Rozhodnutí unijních institucí vytvořit černou listinu bylo reakcí právě na kauzy Panama Papers a Paradise Papers, které ukázaly na praktiky převádění peněz do daňových rájů.