11. 2. 2018 BayernKurier
Evropská komise chce reformovat smlouvu Dublin. Za azylové řízení již nemají být zodpovědné země prvního přijetí, ale také země EU, ve kterých již žijí příbuzní uchazečů o azyl. Spolková vláda je znepokojena… Je to žhavé téma. Ve které zemi mají být zpracovány žádosti o azyl, dosud řídí Dublinská smlouva, podepsaná v roce1990, která vešla v platnost v roce 1997. Je to v první zemi příjezdu. Zde se musí zjistit identita, a musí se na ní trvat, včetně otisku prstů. Pokud se naplní vůle Evropské komise, bude vše jinak.
Žádné důsledné zjišťování identity
Neboť vzhledem k současným migračním trasám přes Egejské moře nebo ze severní Afriky do Itálie přináší ustanovení Dublin z roku 1990 zemím jako Řecku a Itálii velkou zátěž. Což je opět důvodem k tomu, že Řecko a Itálie netrvaji vždy na zjištění identity migrantů formou otisku prstů a nechávají je rádi táhnout dál.
Problém EU se smlouvou Dublin je zřetelný , když jen samotná Francie v prvních šesti měsících minulého roku zahájila 34 523 řízení Dublin, tedy zpětné posílání do země prvního příjezdu – většinou přes hranici do Itálie. O tom informuje pařížský deník Le Figaro. V Calais, jak uvádí noviny, bylo při zkoumání statutu Dublin u 5676 migrantů zjištěno, že 62% z nich odmítlo si nechat sejmout otisky prstů, aby nebyli jen tak posláni zpět do země , kam prvně přicestovali.
Reforma Dublinu
Chaotická, nepřehledná situace, která vedla nyní EU – komisi k záměru Dublin reformovat. Nový azylový systém má být schválen do konce června. Příslušný výbor Evropského parlamentu již schválil návrh.
Podle plánů EK a EP se v budoucnu mají uchazeči o azyl rozdělovat podle kvót do jednotlivých zemí EU. Kromě toho již nebude za azylové řízení zodpovědná země prvního přijetí, ale pravděpodobně ta země, ve které již žijí rodinní příslušníci uchazeče o azyl. Což automaticky přivede do zemí EU velmi mnoho nových azylantů – Německo, Rakousko, Švédsko.
Spolková vláda je znepokojena
Výhled do budoucna nyní znepokojil spolkovou vládu, zejména spolkové ministerstvo vnitra. Týdeník Spiegel nedávno citoval státního tajemníka CDU na spolkovém ministerstvu vnitra Ole Schrödera: „Když každý z 1,4 miliónu lidí, kteří od roku 2015 požádali v Německu o azyl, se stane klíčovou osobou pro nově příchozí migranty v EU, pak se budeme bavit o počtech ve zcela jiných dimenzích, než kdyby došlo ke spojení rodin.
V dopise frakci Evropského parlamentu varují i spolkoví poslanci za CDU a CSU: „Jednání o společném evropském azylovém systému nesmí v žádném případě vést k tomu, že se už tak beztak asymetrické rozdělení zátěže ještě více prohloubí.“
Méně přistěhovalců do Německa
Nedorozumění, uklidňuje ze Strassburku předseda frakce Evropského parlamentu a vicepředsedající CSU Manfred Weber:
“Ve frakci je jasné,že nová ustanovení Dublinu musí vést k méně přistěhovalectví do Německa a Evropy. „I následné přistěhování rodin se bude realizovat jen v rámci kvóty a národních ustanovení.“ Weber dále říká: „Co se nesmí přihodit je, že následné přistěhování rodinných příslušníků uprchlíků, kteří jsou již v Evropě, bude fungovat podle osobních zájmů. To by bylo nesolidární a přineslo by to zátěž jen malému počtu zemí.“
Součástí konceptu Evropského parlamentu je, „že když země, jako Německo, již svou kvótu splnilo, nemusí již přijímat další nové uchazeče o azyl“, zdůrazňuje v rozhovoru pro deník Die Welt i evropská poslankyně za CSU Monika Hohlmeier. Dokonce by pak uprchlíci z Německa mohli být přerozděleni do jiných zemí EU. Hohlmeier: „Přistěhování rodinných příslušníků nad rámec kvóty nebude.“
Úzký pojem rodina
Podle představ EP „nemá přistěhování rodinných příslušníků platit pro ekonomické migranty a osoby ohrožující druhé, jen pro ty, kteří se již nacházejí na území EU”. Nejde tedy o přistěhování rodin ze Sýrie “neboť u přistěhování rodin z třetích států je právní ustanovení EU velmi úzké a platí výhradně pro uprchlíky podle Ženevské konvence pod ni nespadají uprchlíci před občanskou válkou.“
CDU a CSU se ve Strassburku zasazují o velmi úzký pojem rodiny, zdůrazňuje Hohlmeier. I nadále mají platit za rodinu „rodiče, svobodné nezletilé děti. Problémem je, že SPD, Levice a Zelení schválili většinou hlasů ve výboru EP daleko širší pojem rodiny, která zahrnuje i dospělé a vdané/ženaté sourozence. Hohlmeier: „To by mohlo být podnětem pro přivedení celých klanů do Evropy. „Ale nezůstane jen při tom”, myslí si europoslankyně z Horních Franků. „Tento nebezpečný nesmysl se zákonem v takové podobě nestane, v to věřím.“
Pro novou republiku vybrala a přeložila Mgr. Zdeňka Holešová