Zloděj křičí, chyťte zloděje – Trump obviňuje Pákistán z terorismu? A co CIA, když s pomocí bin Ládina a Al-Kájdy vyháněla SSSR z Afghánistánu, aby poté drogovou operací CIA v Pákistánu uspokojoval heroin rovněž „klienty“ v USA? A co Saúdská Arábie a její podpora terorismu, když jejích 19 muslimských občanů bylo atentátníky při útoku na USA v září 2001…?Bože, a jak já mu fandil ve své valašské naivní důvěřivosti a prostotě. Dnes už mě neomluví ani tisíckrát opakované klišé o tom, že „jen hlupák nemění svůj názor”, zvláště, když loni při své první zahraniční cestě uzavřel v Saúdské Arábii zbrojní obchodní smlouvy za sto miliard, přičemž se opakoval další veletrh zbraní, když ten poslední se odbyl v Libyi v roce 2011.
Rijád tehdy nakoupil mimo jiné 84 nových a sedmdesát zmodernizovaných stíhaček F-15 a 178 vrtulníků. Kdo tedy podporuje terorismus – Pákistán, nebo USA…? Přitom pákistánská armáda zahájila před rokem rozsáhlou celostátní protiteroristickou operace; bylo vyhlášeno nebezpečí teroristických útoků, když při atentátu Islámského státu v únoru 2017 na známý súfistický chrám v Láhauru zahynulo přes 90 lidí.
Nicméně Donald Trump se stále ve svých cholerických výrocích podobá vyřvávajícímu hokynáři; severokorejského Kima nazývá “rakeťákem”. Zapomněl, jak paranoidně dodal, že pokud bude Severní Korea ohrožovat Spojené státy, má se připravit na „totální zničení“…? A teď na Nový rok zase ve svém prvním letošním tweetu zase obvinil Pákistán, že je útočištěm teroristů…
“Spojené státy během posledních patnácti let bláhově pomohly Pákistánu částkou přes 33 miliard dolarů a oni nám nedali nic jiného než lži a klam,” uvedl prezident, podle něhož si Pákistán o amerických politicích myslí, že jsou blázni. Pákistánský ministr zahraničí Chavadža Ásif se však už nechal slyšet, že Pákistán americkou pomoc nepotřebuje. Spíš je tomu naopak… První zkoušky jaderných zařízení uskutečnil Pákistán v 80. letech; poslední jaderný test úspěšně provedl 30. května 1998, nyní má cca sto atomových hlavic…
NATO v čele s USA vyšle další tisíce vojáků do Afghánistánu…
Jedna z Trumpových lží, kterou ve svém loňském projevu v OSN zamlčel, je fakt o době pobytu USA v Afghánistánu, potažmo s CIA v Pákistánu: „Já bych chtěl v prvé řadě vědět, proč tam už 17 let vůbec jsme,“ citovaly americké noviny další Trumpův výrok z poloviny června 2017 z jedné z jeho schůzek s generály. Američané mají v Afghánistánu v současnosti 8400 vojáků, většina z nich působí v roli poradců a při výcviku afghánských ozbrojených sil.
Kdepak pouhých 17 roků, ale bratru dobrých 40 už jsou USA v Afghánistánu, kde měli své vojenské poradce a CIA nejméně od 80. let, když tam začala působit sovětská armáda. Tehdy získali afghánští mudžahedíni, proti nimž tam SSSR bojoval, podporu mj. USA, Pákistánu, Saúdské Arábie a Spojeného království.
A právě Donald Trump jako příznačný rozjetý vlečňák s chováním řeznického psa; jak se do lesa volá, tak se z něho ozývá. Ještě žádný prezident USA nebyl terčem tak brutálního odporu americké veřejnosti…
Zapomněl Trump, jak USA kromě potravin a dopravních prostředků poskytovali mudžáhídům i zbraně, CIA se také podílela ve spolupráci s Pákistánem na školení muslimů v partyzánském způsobu boje; dodávala jim i protiletadlové raketové komplety země-vzduch FIM-92 Stinger, které přispěly k vysokým ztrátám sovětských vrtulníků a dopravních letadel.
Zavčas procitl ze svých fantasmagorií a nedávno na vojenské základně Fort Myer poblíž Washingtonu opět nafoukaně prohlásil, že Spojené státy budou naopak pokračovat v boji proti teroristům v Afghánistánu, aby se vyhnuly nepřijatelným důsledkům rychlého stažení americké armády ze země. Řekl a ještě do Kábulu poslal dalších pět tisíc vojáků US Army.
„Není to boj, který bude trvat dekádu, a tím méně několik let. Jsme zapojeni do generačního boje,“ dodal David Petraeus, bývalý šéf amerických jednotek v Afghánistánu a zároveň také bývalý šéf americké zpravodajské služby CIA, pro britský list The Times. Je to ten samý Petraeus, co byl na v roce 2015 na Dnech NATO v Ostravě a připravil šok tamním pořadatelů, jelikož pro něho neměli generálský pětihvězdičkový hotel…
Saigon – Institut akupunktury, kde se léčí závislí na drogách ze Zlatého trojúhelníku… Snímek Břetislav Olšer
Trump jistě není politický analfabet, ale jen mlží; ví, o existenci důkazů, že zmíněná podpora CIA mudžáhídům byla financována z peněz, jež proudily z obchodu s drogami. Hlavně pak z takzvaného „Zlatého trojúhelníku“ i ze samotného Afghánistánu, kde bylo opium vysazováno mudžáhídy na území, které nebylo pod kontrolou Kábulu.
Toto opium pak bylo převáženo do Pákistánu, kde se pod dohledem a ochranou CIA zpracovávalo a distribuovalo. Do dvou let od zahájení operací CIA v Pákistánu uspokojovalo opium, resp. heroin z něj získaný, poptávky po této látce rovněž „klienty“ ve Spojených státech amerických. Je US Army živou vodou pro zrod podřezávačů krků z řad teroristů IS…?
Kromě materiální pomoci CIA pomohly zprostředkovat i volání a výzvy okupovaných Afghánců po společném džihádu (v původním významu: úsilí za udržení islámských tradic) muslimů (nejen) okolních zemí, ve kterých toto náboženství hrálo hlavní roli. Výzvu Tálibánu postupně vyslyšelo a na bojiště se záhy dostalo několik tisícovek bojujících muslimů z celkem 32 zemí. Bojů na straně mudžáhidů se mimo jiné zúčastnily i pákistánské speciální jednotky, tzv. Černí čápi, převlečení za afghánské mudžáhídy.
Mudžáhíd s americkou protiletadlovou raketovou kompletu země-vzduch FIM-92 Stinger
Trump by měl vědět, za co vděčí USA Pákistánu; s vládou Spojených států a zejména CIA v 80. letech úzce spolupracovala Pákistánská koordinující zpravodajská služba ISI (Inter-Services Inteligence); samotný Pákistán pak zajišťoval logistiku a přesun mudžahedínů na bojiště. Celkem CIA se svými spojenci vycvičila a vyzbrojila přes 100 tisíc afghánských mudžahedínů a zahraničních muslimských bojovníků.
JIž od 60. let minulého století navíc působí USA, resp. CIA v tzv. Zlatém půlměsíci – oblasti střední Asie, zahrnující státy Afghanistán, Pákistán, a ve Zlatém trojúhelníku, jímž je označení občas používané pro oblast jihovýchodní Asie, která se rozkládá mezi hraničními oblastmi Barmy, Thajska a Laosu (někdy býván do oblasti zahrnován i Vietnam). Tato území jsou významným producentem máku setého, který je později zpracováván na výrobu opia exportovaného do celého světa.
Opium se přepravovalo hlavně ze ,,Zlatého trojúhelníku,, na tajnou americkou základnu Long Tien, odtud putovalo loděmi přes Francii do USA. Tato fakta po válce potvrdil i největší výrobce opia v této oblasti Khun Sa, když přiznal, že obchoduje se CIA, jež skupuje celou jeho opiovou úrodu. Americký historik Dr. Alfred McCoy potvrzuje, že tyto nelegální příjmy americké vlády a obchodování s opiem bylo záměrně drženo před Kongresem USA v tajnosti, neboť byly obavy, že by takové operace Kongres neschválil.
Americký odborník přes drogové závislosti Allen Ginsberg v roce 1976 při senátním přelíčení, které bylo vedeno proti vládní CIA, uvedl v obžalobě před Senátem, že CIA pašovala celých osm let z Vietnamu drogy (zejména heroin) v mrtvých tělech amerických vojáků, které byly poté policií distribuovány překupníkům v USA. Produkce opia pro výrobu heroinu je letos v Afghánistánu na historicky nejvyšší úrovni, varuje zpráva OSN.
Jde nyní o 9 tisíc tun, tedy takřka dvojnásobek oproti loňsku. Maková pole se znovu objevují i v dříve „čistých“ afghánských provinciích. Celková plocha, kde se pěstuje mák pro opium, letos zabírá 328 tisíc hektarů, to je o 63 procent více než loni. Podle tehdejšího vrchního velitele spojeneckých sil v zemi Johna Nicholsona bylo na afghánském území dalších 400 až 500 podobných zařízení na zpracování opia. Za alarmující označuje situaci zvláštní zpráva OSN. Produkce opia je letos na historicky rekordní úrovni.
Směr Kábul, pod námi je afghánský Hindúkuš mudžáhídů… Snímek Břetislav Olšer
Zatímco loni získal především Tálibán pro financování svých akcí z makových polí přibližně 4 800 tun opia, letos už je to 9 000 tun. Rekordní produkce podle OSN „pravděpodobně povede k dalšímu nárůstu nestability, ozbrojených útoků a vyšším příjmům teroristických skupin v Afghánistánu“. O příjmech CIA, potažmo USA ani ťuk… V samotném Afghánistánu užívá heroin kolem jednoho milionu lidí z téměř 33 milionů jeho obyvatel.
Výrobu a užívání drog nezastavily ani dlouholeté vojenské mise mezinárodních sil OSN. Za jejich pobytu se dokonce pěstování opia v posledních deseti letech podstatně zvýšilo. A hlavně na afghánském heroinu z opia je podle OSN na světě závislých kolem 50 milionů lidí. Ale kolik to je miliard dávek heroinu, kolik milionů závislých na drogách a kolik dalších milionů mrtvých na předávkování, o tom se také nepíše…
Ze surového opia, tedy zaschlé šťávy z nezralých makovic máku, se totiž nejprve extrahují morfin a další alkaloidy. Teoreticky lze ze 100 kilogramů získat asi 12,3 kilogramu čistého morfinu; lze tak z jednoho kilogramu morfinu získat až 1,29 kilogramu čistého heroinu. Hlavní oblastí produkce je neklidná jižní provincie Hílmand, kde podle zprávy OSN je až třetina zemědělské půdy vyčleněna pro produkci máku. Afghánská vláda tam prakticky ztratila kontrolu nad odlehlými oblastmi provincie poté, co se z oblasti na sklonku roku 2014 stáhly britské a část amerických jednotek. http://svobodnenoviny.eu/kolik-maji-spojene-staty-ve-svete-vojenskych-zakladen-vysledek-by-asi-kazdeho-sokoval/
Stále totiž existují ve světě pouze dvě zásadní a celosvětově uznávaná platidla – ropa a drogy. Většina válek, kterých se zúčastnily Spojené státy, byla jen pro ochranu jejich drogových a ropných zájmů včetně Pákistánu a Afghánistánu, který je největší světový producent opia, ze kterého se vyrábí heroin.
„Nálety na domy civilistů jsou od této chvíle zakázány,“ řekl bývalý afghánský prezident Karzáí už v roce 2011. „Bude-li (NATO) v bombardování pokračovat (…), nebudou jeho jednotky nadále považovány za bojovníky proti terorismu, ale za okupační sílu,“ doplnil. Karzáí výstupem reagoval na incident, při kterém právě vrtulníky NATO zabily ve vesnici Sera Kala v jižní části země 14 civilistů včetně deseti (dle některých zdrojů dvanácti) dětí.
NATO se za událost omluvilo s tím, že se v příslušné lokalitě skrývali bojovníci hnutí Táliban. Jen o dva dny dříve přitom alianční letouny omylem usmrtily 20 afghánských policistů a 18 dalších lidí. Rozchod ve zlém…? http://uk.reuters.com/article/2011/05/31/uk-afghanistan-karzai-idUKTRE74U0WH20110531
Pro britské BBC totiž tehdejší prezident Afghánistánu Karzáí řekl, že USA podle něj způsobily velké utrpení svými útoky porušujícími svrchovanost, ale bez žádané a potřebné stability. Zkrátka vojenské angažmá USA nepřineslo jeho zemi žádné zlepšení bezpečnostní situace, jen utrpení a promarněné lidské životy.
Americké pokrytectví – exministryně zahraničí USA Riceová – exprezident Karzáí… Foto: Reuters
Trump, handlíř s válkami, jistě ví též, co je podzemní pevnost Tóra Bóra, vybudovaná v Afghánistánu s pomocí Pákistánu a CIA jako pevnost Al-Káidy, bin Ládina a Tálibánu, jelikož je několikapatrový jeskynní komplex zásobený elektřinou z hydroelektráren na horských potocích schopný zajistit ubytování pro více než tisíce bojovníků….? Že by USA najednou zapřely Pákistán, toho nezbytného partnera v afghánském boji, jako kdysi Petr Krista…?
Trumpovi prý vadí pákistánská podpora terorismu, ale přitom jeho první zahraniční návštěva jako 45. šéfa Bílého domu vedla do Saúdské Arábie, jejíž muslimští atentátníci zbořili newyorská Dvojčata a zaútočili i na Pentagon, za což chtěl Kongres USA odškodnění pro své občany, než tuto žádost Trump “po známosti” zrušil…
Inu, Bože, a jak já mu fandil ve své valašské naivní důvěřivosti a prostotě, když jsem uvěřil jeho řečem, jak změní Spojené státy k lepšímu… Dnes už mě pro to neomluví ani tisíckrát opakované klišé o tom, že „jen hlupák nemění svůj názor”…