– red –
29.11.2017 E-sondy
Část hrubého domácího produktu (HDP), která putuje v Česku do penzí, se v posledních letech snižuje. Za posledních pět let podíl důchodových výdajů na HDP klesl z 9,7 na 8,3 procenta. Vyplývá to ze zprávy o vývoji hlavních ekonomických ukazatelů, kterou zveřejnil Výzkumný ústav práce a sociálních věcí. Podle šéfa končící důchodové komise Martina Potůčka by politici měli jasně říct, jaký podíl HDP by do penzí měl putovat.
“Když se podíváme po Evropě, tak vývoj výdajů na důchody v jiných zemích je naprosto opačný. Český důchodový systém rozhodně není štědrý, rozhodně není rozhazovačný. My máme kapitalistické ceny, ale pořád máme socialistické důchody. Je velký prostor pro to, aby důchodci mohli žít důstojněji než dnes,” řekl dnes (24.11.2017) novinářům Potůček. Důchodovou komisi zástupců parlamentních stran a expertů vedl od května 2014. Tým svou činnost ukončí na konci listopadu.
Podle Potůčka bude záležet na “politické vůli a politickém rozhodnutí”, jak budou výdaje na penze v budoucnu vypadat. Politici by měli stanovit, jak by se měl podíl k HDP vyvíjet. “Všichni reformátoři důchodového systému pak budou mít ulehčenou práci, pokud politická reprezentace sdělí, že bude poměr vyšší než dnes,” podotkl šéf končící komise.
Námitky, že důchodový účet je už léta v deficitu a jeho výdaje jsou vyšší než příjmy na penze, Potůček nepřijímá. Účet označil za “virtuální realitu”. Samostatné konto, na které by plynuly odvody a z něhož by se důchody poskytovaly, neexistuje. Penze se doplácejí z rozpočtu. “Český systém nemůže být nikdy v deficitu. Důchody jsou placeny ale i z jiných zdrojů. Máme systém, který je kočkopes,” řekl Potůček. Penzijní soustava má totiž rysy pojištění i sociálního zabezpečení.
Výdaje na důchodové zabezpečení se od roku 1990 do roku 1996 pohybovaly mezi 7,2 a 7,6 procenta HDP. Nejvyšší byly v roce 2012, a to 9,7 procenta. Od té doby klesají.
Výdaje na důchody odpovídají v EU podle údajů Eurostatu v průměru asi 10 procentům HDP. Zhruba tolik poskytuje seniorům Švédsko či Finsko. Rakousko a Francie vydávají kolem 12 procent svého HDP.
Celková suma na penze se postupně zvyšuje. Důvodem je nejen rostoucí počet seniorů a seniorek, ale také vyšší důchody z vyšších mezd či valorizace. V příštím roce by se podle návrhu rozpočtu mělo na důchody vyplatit 427,9 miliardy korun. Na důchodovém pojištění by se mohlo vybrat 421,1 miliardy. Letošní rozpočet počítá s výdaji 406,3 miliardy korun a s příjmy z důchodových odvodů 386,9 miliardy. Průměrná starobní penze činila na konci září 11 828 korun.