Břetislav Olšer
Je patrně prototypem dívky, která se řídí rčením: „Dřív se dívky červenaly, protože se styděly, dnes se stydí, protože se červenají …“ Spolu s dalšími politickými šašky a „významnými umělci“ totiž 17. listopadu 2017 vystoupila na Koncertu pro budoucnost se svým ansámblem také Lenka Dusilová & Baromantika a pranic se nestyděla.
A to ani proto, že se mluvčí té trapné trachtace často vymezovali hlavně proti Andreji Babišovi a prezidentu Miloši Zemanovi. V tom ještě mohla být s řečníky zajedno i s faktem že mezi vlajkami Česka a Evropské unie se objevily i transparenty s texty proti prezidentu Zemanovi.
„Naše heslo – Miloši, pusť veslo,” stálo na jednom z nich. Sama Dusilová přece těsně před odletem do Číny, kterou v tom období navštívil právě i Miloš Zeman, na něhož však v tom čase pokrytecky plivala.
Je prý skvělá zpěvačka. (Můj vkus je poněkud jiný, jsem spíš na klasiku; syn je houslista a stačí mi reference ze symfonických koncertů, na nichž hrál třeba v pražském Obecním domě, v Tokiu, Pekingu, Soulu či v ománské Royal Opera Muscat house). Dusilová mi však při ceremoniálu Anděl 2016 pouze prokázala svůj vřelý vztah k playbacku a čtecímu zařízeni, když si musela svůj politický text napsat na kus papíru:
„Mám na srdci pár slov. Je to důležitý. Nesouhlasíme s tím, že se prezident naší země ve svém úřadu chová nedůstojně a i naším jménem podlézá režimu popírajícímu svobodu a demokracii. Jestli se to nelíbí ani vám, prosím, nebojte se dát najevo svůj názor. Děkujeme,“ přečetla z lístečku, pak převzala cenu Anděl 2016 od Akademie populární hudby a vůbec se nezačervenala, že země, kterou pomlouvá, jí jede na ruku se slušným byznysem…
Vůbec Dusilové na koncertu k 17. listopadu taktéž nevadilo, že bývalý politik Daniel Kroupa na pódiu směšně patetického Koncertu pro budoucnost vášnivě apeloval, aby lidé nevolili zájmy „totalitní Číny a ruské autoritářské společnosti”. Ani brvou nehnula, přičemž moc dobře věděla, jaké nedávno sama v Číně prožívala finanční žně.
(A že ji vůbec kvůli čínským kšeftům na pódium pozvali, přitom ani nerozvinula tibetskou vlajku; naopak havloidní partička odmítla stejně zprofanovaného kandidáta na prezidenta Horáčka…? Možná i proto, že je ve vázacím aktu StB veden pod krycím jménem „sázkař“…)
Ví pan žvanivý Daniel Kroupa o násilí v USA, když apeluje, aby lidé nevolili zájmy totalitní Číny a ruské autoritářské společnosti…? https://www.google.cz/search?q=ferguson+riots&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=7Rh3VNTVFOT4yQOu0oKQCQ
A když už řeční o něčem, o čem nemá páru, tak proč si nezjistí, že autoritářské Rusko má na jen šest zahraničních vojenských základen a Čína svoji vůbec první v africkém Džibutsku…? Kolik stovek že jich mají Spojené státy od Evropy až po Jižní Koreu a Japonsko…? Vojenské základny USA
Je pan Daniel Všeznalý alespoň v obraze, kolik je vražd v USA díky tamnímu druhému dodatku americké ústavy? Vraždy v USA a druhý dodatel jejich ústavy…
Samozřejmě, že také ví, na kterém místě na světě je dnes Čína totalitní Čína v ekonomickém růstu, ale nahlas to ve své prozápadní orientaci neřekně, ani kdyby mu nabízeli hory doly… Že totiž podle údajů Mezinárodního měnového fondu (MMF) ze dne 6. 12. 2014 předběhla čínská ekonomika tu americkou, která světu dominovala od roku 1872, kdy ji z pomyslné první příčky sesadila V. Británie… http://byznys.ihned.cz/c1-63221970-usa-cina-nejvetsi-ekonomika-sveta-po-150-letech
Lenka Dusilová v Číně narazila na výhodný byznys. O co přesně kráčí? | foto: Profimedia.cz
Dne 7. července 2015 se během Karlovarského filmového festivalu totiž Dusilová svěřila médiím s tím, že míří se svým ročním synem na pracovní cestu do Číny. Cíl cesty tehdy neprozradila, ale letěla tam propagovat do Pekingu čínský výrobek inspirovaný Prahou, telefon Nubia Prague.
Tedy jen osm dní poté, co zmizela z filmového festivalu, plnila dne 15. července 2015 čínský tisk tři česká jména – Martin Hošek (velvyslanec pro kulturu v Číně), Libor Sečka (tehdejší velvyslanec České republiky v Pekingu, nyní působící jako velvyslanec ve Velké Británii) a právě Lenka Dusilová. „Lenka Dusilová je v Číně známá jako populární česká zpěvačka, která z hlediska marketingu a oslovení cílových skupin zasahuje zejména mladší aktivní generaci. Zdála se být tedy zřejmě vhodnou volbou pro čínského investora k představení telefonu pojmenovaném po českém hlavním městě,“ řekl mně se situací obeznámený zdroj.
Ostatně to potvrdila i sama Dusilová tím, že se jí povedlo dobýt velmi slavné čínské divadlo, když 19. července 2015 se pochlubila na Twitteru, že v minulých dnech odehrála se souborem Spitfire Company představení One Step Before the Fall na jevišti národního divadla Grand Theatre Tianjin.
(Spitfire Company je umělecká skupina zahrnující fyzické, experimentální a taneční divadlo. Mezi charakteristické znaky tvorby patří kladení důrazu na fyzické jednání na jevišti, experimentování s novými divadelními prostředky, existenciální rovina postav, snaha o propojování různých žánrů a hledání nových vizuálních podnětů…)
Tam měla společně s Markétou Vacovskou hlavní roli a všechny prý doslova uchvátila. „Obě představení sklidila úspěch a vyprovokovala diváky i odbornou veřejnost k následné dlouhotrvající diskuzi,“ hodnotili čínské turné členové Spitfire Company a pro úspěch pak i s Lenkou Dusilovou přejeli ukázat své umění do Pekingu, kde se odehrála další dvě představení.
(Markéta Vacovská je herečka, performerka, absolvující studentka Katedry pantomimy HAMU a členka souboru progresivního divadla Spitfire Company, kde také létá na lanech, boxuje a vydává se ze svých fyzických možností…)
Jedno se tak Dusilové musí nechat – i přes to, že je kvůli svým výrokům na udílení cen Anděl za pomatence, který ničemu nerozumí, čich na dobrý obchod skutečně má a zároveň dosáhla i mezinárodního věhlasu v až tak daleké asijské zemi, o kterém se dalším českým umělcům může jen zdát.
Byť se sama nebrání ve svých neomalených výrocích dehonestovat prezidenta Zemana i Čínu… V duchu jí blízkému heslu: “Zrob susedovi dobře, osere ti plot…”